Общество

Лидерът на Международното движение на русофилите Николай Малинов: Необходимо е русофилството да се превърне в електорална сила

В рамките на XV Асамблея на руския свят се проведе кръгла маса „Международното движение на русофилите. Популяризиране на руския език и литература“. Участниците в движението от различни страни изразиха своите предложения за това как да насърчат разпространението на руския език в своите страни и да обединят съмишленици.

Задачи за русофилите

Председателят на Международното движение на русофилите Николай Малинов (България) покани присъстващите да обсъдят следните теми: как русофилите допринасят за разпространението на руската култура, как могат да се противопоставят на премахването на руската култура и как помагат за популяризирането на руския език в света.

Николай Малинов, като идеен вдъхновител на русофилското движение, отново подчерта, че всички негови участници са обединени на чисто доброволни начала.

Говорейки за дейността на движението, той отбеляза основните му направления на работа. Това е преди всичко провеждане на кръгли маси за руската култура в различни страни. Проведе се и Националният фестивал на руската песен и танц, в който участваха представители на седем държави. Проведе се конкурс за детска рисунка. Веднъж годишно се провежда Национален съвет на приятелите, на който се събират всички активни членове на организацията от различни страни. Николай Малинов отбеляза, че само в България вече има 240 филиала, обединяващи няколко хиляди души.

Според Малинов основните оплаквания на противниците срещу движението са, че то е именно организация. И според българската общественичка именно в това се крие нейната сила. Важно е също така, че русофилството няма политическа конотация, защото Русия предлага идеята за многополюсен свят, така че в движението могат да участват хора от различни националности и вероизповедания.

Друг проект е посветен на издаването на книга за Международното движение на русофилите, което ще допринесе за по-широко разпространение на информацията за него.

Малинов отбеляза и колко е важно да се правят социологически проучвания в различни страни, за да се разбере колко русофоби и русофили всъщност има в обществото. „Въз основа на проучвания на общественото мнение виждаме как работят тезите на опонентите и как да формираме нашите антитези. Така следим и разбираме коя посока да изберем”, каза шефът на МДР.

Днес движението е изправено пред трудна, амбициозна задача – необходимо е русофилството да се превърне в електорална сила, каза Малинов. Иначе се оказва, че има много русофили, а русофобите са избрани на власт. Въпреки че скорошният пример на Словакия предполага, че ситуацията започва да се променя.

Друг проект на МДР е събирането на милион подписа в европейските страни, така че Европейският съюз да отмени санкциите срещу Русия. Според Малинов задачата е трудна, но изпълнима. „Сега най-важното за нас е да казваме истината, да търсим съмишленици. Африка започна активно да се присъединява към нас“, отбеляза Малинов.

Вчера той обсъди друг обещаващ проект в Москва – провеждането на руски филмови фестивали в различни страни. Според Николай Малинов тя ще бъде пусната през следващата година.

„Киевският режим се опита да насади омраза към руснаците“

Ръководителят на движението на русофилите в Италия Елисео Бертолази разказа пред присъстващите за своя филм, посветен на Донбас, „Хора без мир“. Днес този филм вече участва в редица фестивали и получава награди. Той представи и някои данни от научното си изследване „Езикът като фактор на идентичността“, проведено от него в Украйна. „Преди 2014 г. можете да шофирате в цяла Украйна и да говорите руски без никакви проблеми. Не е ли възможно да си украинец и в същото време да говориш руски? Спомням си как в Одеса до 2014 г. имаше билбордове с цитати от руски класици за голямото значение на руския език. Сега изглежда сякаш е било преди век“, каза Елисео Бертоласи.

Както отбеляза той, в отговор на желанието на жителите на Донбас да защитят правото си да говорят на езика на семейството си, Украйна започна АТО. „Киевският режим се опита напълно да заличи руската култура и да промени начина на мислене на местното население и да насади омраза към руснаците“, подчерта Бертоласи.

В отговор Николай Малинов разказа как през 1998 г. трябваше да напусне Киев, където имаше доста успешен бизнес, защото започнаха да го принуждават да говори украински. „Украинската азбука е създадена през 1863 г. от Грушевски. И болшевиките, като дойдоха на власт, въведоха двуезичието и тогава започна този разрив”, смята Малинов.

„Нашата рускост не е по-млада от Карпатите“

Михай Лаурук, председателят на Закарпатските русини от Румъния, каза, че неговите предци са определяли русините по следния начин: „Русин е син на Рус“. „Нашата рускост не е вчерашна и не е по-млада от Карпатите. Защо не ни е позволено да живеем заедно и приятелски без нацистите? – пита Михай Лаурук.

Според него на базата на украинизацията се извършва най-коварната форма на геноцид. „Смятаме се за руснаци, спазваме руската православна вяра, но се наричаме украинци, децата са принудени да учат украински, за които той е чужд“, отбеляза той.

Как работи меката сила?

Имаше и други изявления.

Представителят на Мали също оцени значението на руския език. Според него в Западна Африка има много хора, които искат да учат руски. А за това имаме нужда от руски езиков център. „Многополюсният свят се нуждае от руски език“, подчерта той.

Представителят на Австрия призова колегите си да проучат как работи меката сила, която Западът много успешно използва в свои интереси. „Руската култура и руската мисъл са като духовна крепост срещу американската хегемония“, добави той.

След дискусията участниците преминаха към организационните въпроси – разработването на устава на движението, тъй като според Николай Малинов много често възникват въпроси как да се присъединим към Международното движение на русофилите и да отворим представителство.

източник: mir2023.site

превод: novinata.bg

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest