Лавров: Все по-голямо значение придобиват многостранните формати от нов тип
Преди две години пет от членките на БРИКС надминаха „Групата на седемте“ по отношение на реален БВП.
Според прогнозите до 2028 г. вече десет членки на БРИКС ще произвеждат около 37% от световната продукция, докато „Г-7“ ще спадне до 27% и дори по-ниско.
В същото време се наблюдава бърз възход на Африканския континент и други региони на Глобалния Юг и Изток. Русия активно се преориентира към техните пазари. Това са Азиатско-Тихоокеанският регион, Латинска Америка и Карибският басейн, Южна Азия, Близкият Изток и Югоизточна Азия.
Все по-голямо значение придобиват многостранните формати от нов тип, като БРИКС (където Русия председателства през 2024 г.), ШОС, ЕАИС, АСЕАН, Африканския съюз, Общността на страните от Латинска Америка и Карибския басейн (СЕЛАК).
Проектите за комбиниране на усилията за интеграция набират скорост, например руската водеща инициатива за Голямото Евразийско партньорство.
Постигнат е значителен напредък в областта на дедоларизацията на международната финансово-икономическа система. В частност делът на националните валути в разплащанията на Русия със страните от ШОС и ЕАИС вече надхвърли 90%. С партньорите от БРИКС достигнахме стойности от 65% и тази цифра расте. Делът на долара в структурата на плащанията на членките на БРИКС сега е под 29%. От своя страна, ние насърчаваме стартирането на независим механизъм за плащане и сетълмент в Шанхайската организация за сътрудничество. Друга обещаваща тема в процес на разработка е единна платформа за разплащания в цифрови национални валути през БРИКС.
От речта на С.В.Лавров на срещата на министрите на външните работи на „Групата на двайсетте“