Лавров: Днес ролята на публичната дипломация нараства в сравнение с предишния период
Преди всичко по отношение на поддържането на здрава, доверителна, приятелска атмосфера с чуждестранните партньори и разясняване на проблемите, създавани от Запада.
Това важи и за тези държави, които наричаме неприятелски. Аз съм за това да наричаме правителствата по този начин, а държавите като цяло се определят от живота и очакванията на своите граждани. Не виждам нито един народ на Земята, който априори да е враждебен към нашия народ.
Знам, че обществени организации от западните страни по някакъв начин поддържат връзка с някои партньори в Руската Федерация. Тази комуникация е от съществено значение за запазването на отношенията на ниво гражданско общество и осигуряването на взаимно разбирателство.
Сега се очертават контурите на нов многополюсен световен ред. Народите искат да се зачита правото им сами да решават съдбата си и търсят нови, алтернативни на Запада, пътища за решаване на различни проблеми.
Западът не е готов за взаимноизгодно, равноправно сътрудничество. Той се придържа към предишните си позиции, които макар и бавно, но стабилно се изплъзват. Всичко това беше за пореден път потвърдено от срещата на върха на НАТО във Вашингтон, където беше приета декларация, отново очертаваща едностранните подходи на Запада.
Днес наблюдаваме подчинението на Европа на Вашингтон. Например Германия, основата на европейската политика и икономика, мълчаливо „преглътна“ терористичната атака срещу „Северни потоци“, която подкопа основите на нейното икономическо и социално благополучие. Сякаш така трябва.
Евразия се формира като самостоятелна част от многополюсен полицентричен свят. Има движение за създаване на Голямо Евразийско партньорство, за което Президентът В.В.Путин говори още преди 10 години. Оттогава този процес се характеризира с укрепване на връзките между ЕАИС, ШОС и АСЕАН. Ще свържем и други структури към него.
От встъпителната реч на С.В.Лавров по време на среща с ръководителите на руски нестопански организации