Общество

Кристалина Георгиева: Заедно сме по-силни

Бих искал да благодаря на генералния секретар Гутериш и Н. Пр. Шарма Оли, министър-председател на Непал, за това, че оглавиха тази важна дискусия за укрепване на нашата многостранна система за по-добро утре. Времето не може да бъде по-важно – изборите, които правим през това десетилетие, ще бъдат от решаващо значение за определяне на нашето бъдеще.

Когато погледнем в бъдещето, важно е първо да разберем къде сме днес. Нека започна с текущото състояние на световната икономика. От положителна гледна точка световната икономика доказа, че е изключително устойчива на многобройните сътресения от последните години. Инфлацията, генерирана от тези сътресения, и отговорът на тях най-накрая намалява. Големите икономики са готови да избегнат рецесията, от която мнозина се страхуваха, че ще се задържи.

Но също така виждаме, че перспективите за растеж са най-слабите от десетилетия, което означава по-малко работни места и по-ниски доходи. Очакваме глобален растеж от около 3 процента всяка година през следващите пет години. Това е почти процентен пункт по-малко, отколкото през десетилетията преди пандемията.

Притеснително е, че тези тенденции са най-драматични за страните с ниски доходи. Производството на тези страни все още е със 7,5 процента под траекторията на растеж преди пандемията. Добавете към това повишен натиск върху дълга и виждаме рискове от капан на нисък растеж и висок дълг.

Политическата икономическа среда също става още по-сложна. В много страни чувството за несправедливост подкопава доверието и подклажда социални вълнения. В световен мащаб фрагментацията нараства. 

И все пак ние сме на прага на забележителна трансформация, подхранвана от екологични иновации и технологични промени. Можем да впрегнем екологичния растеж и да създадем зелени работни места, ако политиците са фокусирани върху прекрояването на своите икономики. Технологията може да осигури така необходимия тласък на производителността, ако бъде внедрена правилно. Например анализът на МВФ предполага, че изкуственият интелект има потенциала да добави до 0,8 процентни пункта към глобалния растеж.

Този глобален контекст се превръща в три основни политически препоръки за нашите страни членки: (i) продължете да правите това, което работи добре – прилагайте силни политики и изграждайте силни институции; (ii) премахване на пречките пред растежа както на вътрешния, така и на международния пазар; и (iii) да се противопоставим на прекомерния протекционизъм, за да можем заедно да изградим по-силна световна икономика.

МВФ изпълнява своята роля, воден от четири приоритета. Първо, ние ще продължим да работим с нашите членове, за да им помогнем да проектират стабилни макроикономически политики. Второ, ще използваме нашата финансова сила, за да насочим повече ресурси към страните с ниски доходи. Предоставихме финансиране от 370 милиарда щатски долара на нашите членове през последните няколко години и генерираме повече средства за страните с ниски доходи чрез Тръста за намаляване на бедността и растеж и Тръста за устойчивост и устойчивост. Трето, ще продължим да помагаме на страните да се справят с проблемите с дълга и да ускорят преструктурирането на дълга, включително чрез Общата рамка. Ние създадохме, съвместно със Световната банка, Глобална кръгла маса за държавния дълг и променихме нашите дългови политики, за да гарантираме, че можем да предоставяме финансиране на страните по-бързо. И накрая, ще продължим да работим, за да станем по-представителни. Нашите членове се съгласиха да създадат трети председател за Субсахарска Африка в нашия Изпълнителен съвет, за да подобрят гласа и представителството на региона. Ние също така работим с нашите членове за нова квотна формула.

Посланието ми днес е просто: заедно сме по-силни. Нека работим заедно, за да увеличим амбицията си сега, през това десетилетие, да изградим по-добро бъдеще за всички.

благодаря

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest