Общество

Кристалина Георгиева: Централните банки са изправени пред труден баланс

Превъзходителства, уважаеми гости, дами и господа,

Добре дошли в МВФ и добре дошли на единадесетата годишна лекция на Мишел Камдесю — нашата знакова серия от лекции за централното банкиране.

Позволете ми също да приветствам нашия оратор днес: президента на Европейската централна банка, мадам  Кристин Лагард . Изключителното професионално положение и личната харизма на Кристин й спечелиха забележителна известност, уважение и възхищение по целия свят. Тя няма нужда от представяне – най-малкото тук, в МВФ. Добре дошла у дома, Кристин!

По време на годините си начело вие ръководихте фонда през бурни времена — последиците от глобалната финансова криза и кризата с държавния дълг в еврозоната.

И вие насочихте Фонда да се адаптира към променящия се свят – като разширихте гледната точка на институцията върху макрокритичността на неравенството, управлението, пола и климата; и като се уверите, че реформата на квотите е напреднала, така че Фондът да може да представлява по-добре своите членове. По време на COVID въведените през 2018 г. прагове за социални разходи направиха съществена разлика в подкрепата на фонда за членовете. 

Безкрайно съм благодарен за късмета да дойде след вас и да напредне в наследството ви. Аз също съм пряк бенефициент на вашия неуморен стремеж да разкриете нови позиции за жените — първата жена председател на Baker McKenzie, първата жена министър на икономиката и финансите във Франция, първата жена управляващ директор на Фонда, първата жена президент на ЕЦБ. Мога да гарантирам от опит, че когато счупите стъкления таван, следващата жена ще дойде много по-лесно!

Разбира се, друга незаличима следа, която сте оставили във Фонда, е създаването на поредицата лекции на Мишел Камдесю!

И така, от името на всички нас тук днес: благодаря ви за приятелството, лидерството и изключителния принос към цялото ни членство. И ви благодарим, че ни подарихте поредицата от лекции на Camdessus и дойдохте да изнесете една днес.

Предпазлив оптимизъм за меко кацане

Преди да ви дам думата, позволете ми да разсъждавам накратко върху развитията в света след миналогодишната лекция на Камдесю.

Това беше година на решителни действия на централните банки — на синхронизирано затягане на паричната политика за справяне с скока на световната инфлация. Не е популярно, но е необходимо.

Въпреки това инфлацията остава упорито висока и на места породи опасения относно ефективността на паричната политика.

Бързо напред до днес и очевидно сме на по-добро място.

Инфлацията е намаляла значително, до или близо до целта в много икономики. Това е резултат от решителните действия на централните банки, както и отслабващите шокове в предлагането. Силите на трансмисията на паричната политика в крайна сметка отново се наложиха.

Ние сме на по-добро място, но не можем да бъдем самодоволни. Първо, в много страни инфлацията в услугите е постоянна и инфлацията все още може да се насочи нагоре.

Второ, в по-предразположена към шокове среда, ние просто не знаем каква изненада може да се крие зад ъгъла. След COVID и руската инвазия в Украйна стана ясно, че централните банки трябва да сканират хоризонта отвъд развитието на паричния и финансов сектор.

Преди всичко, както знаем, централните банкери са изправени пред балансиращ акт. Те трябва да гарантират, че инфлацията устойчиво се връща към целта — и остава там — като същевременно избягват риска от прекалено строги политики. Това е особено важно в свят, изправен пред главоблъсканица нисък растеж/висок дълг.

И все пак можем да бъдем достатъчно уверени, че сме навлезли в „последната миля“ в борбата с инфлацията, позволявайки на повечето централни банки да влязат в цикъл на облекчаване – като ЕЦБ през юни и Фед тази седмица отбелязват най-важните събития.

През последната година във Фонда бяхме на страната на „softlanders“ — победа срещу инфлацията без рязък глобален спад. Всъщност, макар и очевидно по-слаба, отколкото бихме искали, икономическата активност е забележително устойчива: прогнозираме глобалния растеж да бъде повече от 3 процента тази и следващата година.

Структурни промени и парична политика

Какво следва? Борбата с инфлацията дойде на фона на четири и половина години извънредни предизвикателства за централните банки.

И докато инфлацията намалява, лихвите се понижават и рецесията изглежда малко вероятна, предизвикателствата ще бъдат много. Живеем в по-податлив на сътресения свят, свят, в който геополитическите съображения се превръщат в геоикономическа фрагментация, и свят на огромни структурни промени, дължащи се на зелената и цифрова трансформация.

В този нов свят централните банки трябва да бъдат бдителни за потенциала шокове да отприщят мощни инфлационни сили и да създадат трудни компромиси.

И те трябва да се борят с продължаващите структурни промени във финансовия сектор и икономиката като цяло.

Трябва спешно да инвестираме в разбирането как нарастващото значение на небанковите финансови институции може да повлияе на трансмисията на паричната политика и да създаде нови компромиси между цената и финансовата стабилност.

Както вие в ЕЦБ (и ние във Фонда), ние трябва да признаем бързото нарастване на рисковете за финансовата стабилност, свързани с климата, и огромния потенциал за растеж и работни места на екологизирането на икономиката.

Трябва да управляваме печалбите и смущенията на ИИ, които биха могли да осигурят голям тласък на растежа на производителността, но също така да увеличат неравенството, ако не са придружени от поддържащи политики. И ние трябва да наблюдаваме как по-нататъшният напредък в цифровизацията трансформира финансовия пейзаж. Цифровите активи, включително цифровите валути на централната банка, се открояват като потенциални промени в играта.

Не на последно място, провеждането на фискална политика е и ще остане свързано с работата на централните банкери – усложнена от по-високите нива на публичен дълг.

Кристин, в такава бързо променяща се среда вашата лекция за структурните промени и паричната политика не може да бъде по-навременна.

С вашата изключителна кариера вие сте в уникална позиция да обмислите бъдещето на стратегиите и инструментариума на паричната политика, както конвенционални, така и нетрадиционни.

Често сте казвали, че вашият опит като елитен състезател във френския отбор по синхронно плуване е помогнал да определите вашия мениджърски стил. Прегърнахте съвместното лидерство. Цените дисциплината, издръжливостта и стратегическото планиране.

И винаги действате с благодат под напрежение. Всичко това са съществени качества за един централен банкер — особено този, благословен да върши работата в такива интересни времена!

Очакваме с нетърпение да чуем вашите идеи относно „Неуспехи и крачки напред: структурни промени и парична политика през двадесетте години“.

Подът е ваш!

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest