Кой в Съветския съюз притежава чуждестранни автомобили?
Повечето коли, достъпни за съветските граждани, са модели, произведени в СССР. Има обаче и някои интересни изключения.
Въпреки че в Съветския съюз всеки мечтае за лична кола, малцина могат да си позволят такава. Като цяло автомобилите са скъпи и процесът на сдобиване с тях е изключително труден.
Тези, произведени в чужбина, се внасят в Съветския съюз по различни причини. В първите следвоенни години има приток на чуждестранни автомобили, които пристигат в СССР като военни трофеи.
Mercedes W143 е такъв пример – произведен е в Германия в края на 1930-те години. Някои от тези автомобили си проправят път в Съветския съюз след края на Втората световна война. Mercedes W143 се популяризира и в съветския шпионски сериал „Седемнадесет мига от пролетта“ (1973).
Автомобил „Мерседес-Бенц“МАММ/МДФ/russiainphoto.ru
Това са предимно чужди автомобили втора ръка, които се продават в Съветския съюз, защото е почти невъзможно някой в СССР да си купи чисто нова чужда кола от чужбина. И все пак, както споменахме в началото, има и някои забележителни изключения.
Първият човек в космоса Юрий Гагарин притежава нова спортна Matra Djet, която му е подарък от френската аерокосмическа компания Matra. Стилната кола, произведена от автомобилната компания на Рене Боне, е единствена по рода си и предизвиква любопитството на съветските хора, които се тълпят, за да я видят отблизо.
Юрий Алексеевич Гагарин с френски спортен автомобил Matra, на паметника на „Покорителите на космоса“ на проспект „Мира“Валентин Мастюков/ТАСС
За повечето съветски граждани закупуването на нова кола от чужбина е лукс, който не могат да си позволят. Но някои си ги купуват втора употреба, въпреки че и в този случай цените са високи.
Известният съветски певец и актьор Владимир Висоцки има три чуждестранни автомобила.
Френската актриса и съпруга на Висоцки Марина Влади, му купува Renault 16TS. За съжаление Висоцки катастрофира с нея почти веднага и тя е върната във Франция, където е ремонтирана и продадена.
Renault 16Xabi Rome-Hérault (CC BY 3.0)
След това съветският певец си купува два автомобила BMW 2500v SST, докато е на турне в Германия. Висоцки купува две коли от един и същи модел, защото му трябва една за резервни части, тъй като в СССР такива се намират изключително трудно.
BMW 2500nakhon100 (CC BY 2.0)
Накрая Висоцки купува Mercedes-Benz 450 SEL W116, произведен през 1974 година. Колата е изключителна за стандартите на времето си: оборудвана е с ABS, пневматично окачване, автоматична трансмисия и 6,9-литров двигател с 286 к.с.
Mersedes Benz 350 W 116Pавел Лисицiн/Sputnik
Висоцки я кара по улиците на Москва до края на 1979 г., когато катастрофира и с нея. Впоследствие е ремонтирана и продадена в чужбина.
Обикновените съветски хора (малкото, които печелят повече) могат да си вземат чуждестранни автомобили втора ръка, без непременно да излизат зад граница. Когато чуждестранни дипломати, бизнесмени и журналисти напускат Съветския съюз, те продават колите си в СССР чрез специалната съветска служба на дипломатическия корпус.
За да си ги купят, съветските граждани се нуждаят от много пари (законно спечелени и правилно декларирани) и, също толкова важно, точните връзки, които да улеснят покупката.
Един такъв автомобил е този Ford Taunus 17 M.
Ford Taunus 17MChiemseeMan
Въпреки че е невъзможно да се каже кой точно притежава тези екзотични чужди автомобили, има снимки на някои модели, оборудвани със съветски номера.
Знае се, че Виктор Луис, журналист, който работи с КГБ, е собственик на това рядко Porsche 911 в СССР.
Porsche 911Charles01 (CC BY-SA 3.0)
Съветският океанолог Александър Вершински реставрира това Porsche 914.
Porsche 914Clemson (CC BY 2.0)
Съветският ентусиаст купува Buick Riviera GS от чужд дипломат след пътен инцидент, възстановява го и по-късно го показва по улиците на Москва.
През 1970-те години до СССР започват да достигат и японски автомобили. Един такъв пример е този Datsun Cedric.
230 CedricYpy31
Главният проблем с притежаването на чуждестранни автомобили в Съветския съюз, освен високата цена, е липсата на резервни части и следователно скъпите разходи по поддръжка. В СССР ремонтът им може да струва толкова, колкото средностатистическият съветски гражданин изкарва за няколко месеца. Това не са съветските граждани, които могат да си позволят да карат Porsche, Land Rover или други екзотични модели по улиците на СССР.
източник: RUSSIA BEYOND