Общество

Кой е първият съветски сериен убиец

Василий Комаров е един от най-ужасните убийци в историята на СССР.

Той се отнася към убийствата на невинни хора и дори към собствената си смъртна присъда с „дяволско безразличие“.

През 1921 г. в Москва в руини на къщи и изоставени строителни обекти започват да се откриват сиви чували, в които са открити трупове на голи мъже. Всички убийства са с един и същи почерк: главите на жертвите са смазани от силен удар, а ръцете и краката здраво са завързани към корема. Столицата на съветска Русия е обзета от ужас, защото очевидно се е появил първият маниак в кратката история на младата държава на „социалистическа държава на работниците и селяните“.

По следата

Конният площад

Конният площадСнимка от книгата на Ю. Лужков „Ние сме твои деца, Москва“

Милиционерите предполагат, че убиецът живее някъде на територията на градския квартал Замоскворечие, тъй като там са открити ужасните находки. Освен това той по някакъв начин е свързан с Конския пазар. Става възможно да бъдат разпознати седем от 22-мата намерени убити. Всички те са селяни, които са пристигнали в Москва, за да купят кон и изчезват безследно.

Следствието обръща внимание на изключително изкусния начин на изплитане на чували – така плетат хора, които са свикнали да впрягат коне. На дъното на някои от тях са открити следи от овес. Според най-достоверната версия серийният убиец е кочияш.

Василий Комаров

Василий КомаровСвободни източници

Хората от тази професия в града не са малко, но кръгът на заподозрените се стеснява, когато откриват труп, увит в бебешка пелена. Прави се предположение, че на тайнствения убиец неотдавна му се е родило дете.

Милицията постоянно патрулира из града, разпитва търговци на Конския пазар и работещи в кръчмари. Именно те привличат вниманието на служителите на реда към някой си Василий Комаров, който се отличава с изключително странно поведение за кочияш. Никога не търси клиент, като колегите си, а просто стои и оглежда хората. При това винаги има много пари.

През нощта на 18 май 1923 г. полицаи влизат в къщата на 55-годишния Комаров на улица „Шаболовка“ под предлог, че търсят казан за самогон (домашна ракия). Собственикът запазва пълно самообладание, но когато служителите се приближават до килера, той внезапно скача през прозореца и изчезва. В килера намират още топъл труп на поредната жертва.

Безжалостно зло

1913–1914

1913–1914Е.В. Готие-Дюфайе

Серийният убиец е заловен същата нощ в едно от подмосковските села. Съвсем скоро полицията вече знае всички подробности за ужасяващите му деяния.

Василий Комаров (истинската му фамилия е Петров) е роден в многодетно семейство на железничар и дълги години се скита из империята, като се наема на случайна работа. След края на Гражданската война, по време на която се издига до чин взводен командир на Червената армия и се отличава с разстрели на пленени бели офицери, Комаров се установява в Москва и започва да прави частни превози.

Серийният убиец обаче охладнява към новия си занаят след известно време. Той иска да получи всичко наведнъж и в крайна сметка измисля начин да постигне това.

Комаров пристига на пазара за коне, търси самотен купувач от селяните (такива хора няма веднага да почнат да ги търсят, ако изчезнат) и му предлага да купи коня му на изключително ниска цена като твърди, че има остра нужда от пари. „Продавачът“ кани доволния купувач у дома си, за да обсъдят всички подробности и да полеят сделката. Там той пои с алкохол и хладнокръвно убива нещастника, взема му парите и дори окървавените дрехи.

Mikhail Gernet/Prestupnyi Mir Moskvy, 1924

„Той убиваше акуратно и необичайно практично: винаги с една и съща техника, с един чук по темето, без шум и без бързане, в тих разговор“, пише писателят Михаил Булгаков, който работи в съда като кореспондент: „Така убиват говеда. Без угризения, но и без омраза. Изгода е имал, но тя не е била фантастично голяма. Купувачът е имал в джоба си приблизително стойността на коня“.

В къщата на Комаров не са намерени никакви богатства. Кочияшът, страдащ от алкохолизъм, изпива всичко заграбено.

„Човек-звяр“

„Душегубецът от Шаболовка“ е обвинен в убийството на 29 души, макар той лично да заявява, че жертвите му са 33. Василий Макаров не съжалява за стореното и твърди, че е готов да убие още толкова хора.

Комаров и жена му

Комаров и жена муВестник „Гудок“ за 7 юни 1923 г.

Когато районът около къщата му започва да прилича на гробище, „човекът-звяр“ (както го нарича пресата) започва да крие чувалите с трупове в руини на къщите и да ги хвърля в река Москва.

Преди да извърши престъплението Макаров под благовиден предлог извежда жената и децата си от дома им. Веднъж София се връща малко по-рано и вижда кървава сцена. Вместо да побегне към полицията, тя става верен помощник на съпруга си, чисти стаята и мие пода след клането.

В съда серийният убиец се държи с „дяволско равнодушие“ и, без да повишава гласа си, монотонно разказва за престъпленията си. Той е абсолютно безразличен към бъдещата си съдба и заявява: „Всички ще пукнем“.

Съдебните експерти диагностицират Василий Комаров като „импулсивен психопат с признаци на алкохолна дегенерация“, но го признават за вменяем. На 18 юни 1923 г. той е разстрелян заедно със съпругата му. Държавата взема под опека осиротелите им деца.

автор: БОРИС ЕГОРОВ

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest