Общество

Коя е прабабата на всички Романови от XIX век?

Смятаната за копеле при раждането си дъщеря на Петър Велики в крайна сметка се превръща в родоначалник на Дома на Холщайн-Готорп-Романов.

Когато Анна Петровна, втората дъщеря на Петър Велики, се ражда, тя се смята за незаконно дете – майка ѝ Марта Скавронска (бъдещата Екатерина I) и баща ѝ не са женени. След 1712 г., когато Петър и Екатерина сключват брак, дъщерите им Анна и Елисавета стават царевни, което означава, че на малките деца са дадени дворци и земи.

Брак със случаен херцог

Анна Петровна

Анна ПетровнаИван Никитин/Третяковска галерия

Анна и Елисавета са отгледани по съвременен начин, като специално внимание се обръща на чуждите езици и изисканите маниери. На 12-годишна възраст момичетата вече участват в дворцови церемонии и могат да водят разговор на френски. Петър иска да засили връзките между Русия и Европа и да омъжи дъщерите си за европейски принцове и царе.

За разлика от сестра си Елисавета, която остава мома до живот, Анна се омъжва за европейски принц, макар и много беден. Съпругът ѝ Чарлз Фредерик е херцог на Шлезвиг-Холщайн-Готорп – малко херцогство с площ около 9000 кв. км на границата между съвременна Германия и Дания.

Анна Петровна и Елисавета Петровна

Анна Петровна и Елисавета ПетровнаLouis Caravaque

Чарлз Фредерик всъщност идва в Санкт Петербург през 1720 г., защото земите на херцогството му са покорени от краля на Дания Фредерик IV, който се провъзгласява за владетел на Шлезвиг-Холщайн-Готорп и кара Чарлз Фредерик да потърси помощ от Русия.

Петър Велики тактично отказва да окаже военна помощ. Чарлз Фредерик по рождение е внук на шведския крал Чарлз XII, заклет враг на Петър, когото руският цар побеждава в Северната война (1700-1721). Петър обаче позволява на Чарлз Фредерик да остане в Русия и дори го награждава с орден „Свети Андрей“, най-високото отличие в Русия. В Санкт Петербург Чарлз се влюбва в царската дъщеря Анна.

Царевна Анна Петровна

Царевна Анна ПетровнаИван Адолский/Ермитаж

Малко преди да умре, Петър дава благословията си за брака. През ноември 1724 г. е подписан брачен договор. Анна Петровна запазва православната си вяра и може да отгледа дъщерите си в нея, а синовете трябва да бъдат възпитани във вярата на бащата. Анна и съпругът ѝ нямат право да заемат руския трон, но договорът има таен член, според който, ако от брака се роди син, той може да има права върху руския трон.

Кратък и велик живот

Принц Чарлз Фредерик Шведски

Принц Чарлз Фредерик ШведскиДавид фон Крафт

Когато Чарлз Фредерик и Анна Петровна се женят през юни 1725 г., Петър Велики вече не е между живите. Майката на Анна, Екатерина, става императрица Екатерина I, а съпругът ѝ херцог Чарлз Фредерик заема важен пост като един от седмината членове на Върховния таен съвет – на практика това е руското правителство, което ръководи страната вместо императрицата, която прекарва дните си в скръб по покойния ѝ съпруг Петър.

Във Върховния таен съвет Чарлз Фредерик наистина влияе върху руската политика. Но през 1727 г., след смъртта на Екатерина, Александър Меншиков, председател на Тайния съвет, гони Чарлз Фредерик и Анна от Русия. Те заминават за Шлезвиг-Холщайн, където през февруари 1728 г. в гр. Киел Анна ражда момче на име Чарлз Питър Улрих – бъдещия руски император Петър III.

Чарлз Фредерик

Чарлз ФредерикДавид фон Крафт

Малко след раждането Анна Петровна умира. Обстоятелствата около смъртта ѝ обаче са неясни. Според легендата, разказана от учения Якоб фон Щелин в мемоарите му, Анна Петровна, която едва се е възстановила от раждането, отива да отворен прозорец, за да се полюбува на фойерверките по случай раждането на сина ѝ. Влажният и студен балтийски въздух нахлува в стаята, но Анна казва, че не я е страх от студа. Анна Петровна обаче настива и умира от треска на 20-годишна възраст.

Но проблемът е, че Якоб фон Щелин идва в Русия през 1735 г. и вероятно преразказва нечия друга легенда. Защото писмата на Анна показват, че тя е починала през май 1728 г., три месеца след раждането. Може ли да е отровена? Или пък е имала родилна треска, която е била много често срещана в онези времена? Вероятно никога няма да разберем. Съпругът ѝ Чарлз Фредерик е оставен сам да отглежда сина им до 1739 г., когато той умира.

Наследството

Петър III и Екатерина II

Петър III и Екатерина IIAnna Rosina Lisiewska

През 1741 г. 13-годишният син на Чарлз Фредерик и Анна Петровна – херцог Чарлз Петер Улрих, заминава за Русия. Сестрата на Анна, Елисавета Петровна, става руска императрица и иска синът на сестра ѝ и неин племенник да наследи руския трон.

Както знаем, Чарлз Петер Улрих става Петър III – злочест руски император, свален от жена си Екатерина II и по-късно убит. Петър III е първият херцог на Шлезвиг-Холщайн-Готорп, заел руския трон, и е смятан за основател на Дома на Холщайн-Готорп-Романов. Синът му Павел и неговата жена императрица Мария Фьодоровна имат четирима синове и две дъщери – ето защо родословното им дърво е наистина голямо и включва и британски кралски особи.

автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest