Колко пият руските царе?
Нито един от руските царе не е алкохолик, но някои от тях пият обилно количество спиртни напитки. Кои вина, водки и други напитки предпочитат руските управници?
Легендата разказва, че веднъж Петър Велики напива до смърт съпруга на племенницата си. На 31 октомври 1710 г. Фредерик Уилям, херцог на Курландия (1692-1711), се жени за Анна Ивановна (1693-1740), дъщеря на брата на Петър – Иван (1666-1696), и следват два месеца пищни празненства в Санкт Петербург и околностите. През януари е време младоженците да отпътуват за Курландия, родната страна на съпруга, но преди да замине, 18-годишният Фредерик Уилям, който вече пие два месеца поред, решава да организира състезание по надпиване с цар Петър и себе си. На следващия ден, 10 януари, Фредерик Уилям умира по пътя – само на 41 км от Санкт Петербург. Съвременниците му вярват, че алкохолното отравяне е основната причина за смъртта му.
Водката е дестилирана за първи път в Московския Кремъл на 10 октомври 1503 година. Преди това водката (наричана тогава aqua vita, на латински „вода на живота“) се купува от Европа и се използва като лекарство при настинки и ниско кръвно налягане. През 1503 г. е построена първата руска дестилерия и започва производството на руска водка – първо в малки количества и единствено за царското семейство.
Ние не знаем много за питейните навици на царете от династията Рюриковичи, с изключение на това, че са пили. Като млад и в по-късните си години Иван Грозни често пие водка. Но именно Петър Велики утвърждава водката като необходима алкохолна напитка на кралската трапеза по време на тържества.
Петър Велики
Около 1700 г., Петър I Велики (1672-1725), който управлява Русия от 1682 г. до смъртта си.Getty Images
Цар Петър започва да пие като тийнейджър в немския квартал в Москва. Руските хроники разказват, че докато гостува на европейските си приятели – Франц Лефорт, Патрик Гордън и други, младият цар обича да пие с тях. Борис Куракин, приятел и спътник на Петър, пише за забавленията на Петър в къщата на Лефорт в немския квартал: „Развратът започна, пиеше се в количества, които не могат да бъдат описани, три дни подред, заключени в къщата, те пиеха толкова много, че някои умираха на място. И от онези времена до сега (1705) пиенето продължава и става популярно и сред благородническите жени“.
Петър започва деня си с водка, последвана от туршия. На своите събрания (така наречените царски партии) той поставя правило – ако държавник пристигне със закъснение за събитието, той е принуден да изпие цяла чаша- 1,5 л водка, повече от 50 течни унции – на екс.
Самият Петър не се стеснява от пиенето си и си признава, че понякога пие до безпаместност: „Не си спомням как си тръгнах, защото бях силно възхитен от даровете на Бакхус. В този ред на мисли, моля всички, на които съм причинил раздразнение, да ме извинят, особено онези, които са присъствали по време на заминаването ми, нека този случай бъде забравен…“, пише Петър в писмо до своя роднина, граф Фьодор Апраксин.
Екатерина I
Портрет на императрица Екатерина I (1684-1727), 1717. Жан-Марк Натие (1685-1766). Намерен в колекцията на Държавния Ермитаж, Санкт ПетербургGetty Images
Екатерина I, съпругата на Петър, която се възкачва на трона след смъртта му, споделя любовта му към алкохола. Жак де Кампредон, първият френски посланик в Русия, пише през 1725 г., пет месеца след смъртта на Петър Велики, че любимото занимание на Екатерина е „почти ежедневни забавления с пиене, които продължават цяла нощ и голяма част от деня“.
Секретар на посолството на Саксония пише, че Екатерина започва деня си с порция водка (императрицата предпочита водка, внесена от Данциг), а до вечерта преминава към унгарски вина. Историкът Евгений Анисимов, един от най-известните експерти по епохата, пише, че „да си пропилява живота“ е основното занимание на Екатерина.
Царете трезвеници: Анна Ивановна и Николай I
Анна Ивановна и Николай IЕрмитаж
Очевидно не всички руски императори обичат да пият. Анна Ивановна например мрази алкохола – напълно обяснимо, като се има предвид, че съпругът ѝ умира именно от това! Екатерина Велика пие, но умерено – тя предпочита кафето пред спиртните напитки.
Не знаем много за навиците на Павел I и сина му Александър I. Братът на Александър и следващ император Николай I е потвърден трезвеник – той не пие вино дори по време на официални приеми, организирани в негова чест, и по време на посещенията си в чужди страни иска да смени виното в чашата си с обикновена вода – Николай обаче не възразява другите да пият в негово присъствие.
Александър II
Около 1754 г.: Александър II (1818-1881), руски цар от 1855 г. Убит в Санкт Петербург. Портрет на Александър във военна униформа, седнал, обърнат надясноGetty Images
Синът на Николай, Александър II, напротив – не страни от алкохола – но не пие много водка, предпочита вина и шампанско. Историкът Игор Зимин цитира документи, които описват вечерната трапеза на императора, организирана за бала с присъствието на императора на 7 февруари 1871 година. Има общо 458 бутилки, от които 219 – шампанско, 173 – „Шато Лафит“, 8 – вино от Мадейра, 11 – Сотерн, 9 бутилки шери и така нататък; и само 2 бутилки водка!
Александър III
Портрет на Александър III (1845-1894), руският цар, който наследява престола след убийството на баща си и отменя реформите, започнати от предишния цар.Getty Images
В Русия е разпространено вярването, че Александър III е пияница и умира от усложнения, причинени от алкохола. Историкът Игор Зимин доказва, че това не е истина. Всъщност Александър III, който е човек с изключителна сила, пие и може да пие много заради теглото си – но никога не се напива до безпаметност.
Генерал Пьотър Черевин, началникът на службата за сигурност на Александър III, си спомня, че Александър „може да пие много, без никакви признаци на пиянство, освен че става […] радостен и игрив като дете. Граф Сергей Шереметиев, приятел за цял живот на Александър, пише: „Той беше умерен в пиенето, но можеше да пие много, беше много здрав и може би никога не беше напълно пиян“.
Любимата напитка на Александър е руски квас, смесен 50/50 с шампанско. Сред вината той обича вино от Мадейра и грузински вина от региона Кахетия и е забелязван да пие уиски, водка и ликьор Анисета.
Николай II
„Малкият баща“, 1897 г. Портрет на цар Николай II (1868-1918), който вдига тост. Публикувано във Vanity Fair, 21 октомври 1897 г. Художник Жан Баптист Гут.Getty Images
Последният руски император далеч не e въздържател. В дневниците си той пише за много случаи на пиянство и не без задоволство. Август 1904 г.: „След като обиколих всички манерки на по-ниските чинове и си пийнах доста водка, стигнах до офицерското събрание“. Август 1906 г.: „Опитах шест сорта портвайн и леко се напих, което ми помогна да спя чудесно“.
Обикновено Николай пие малко водка преди закуска и чаша вино от Мадейра или няколко чаши портвайн по време на хранене. Може да изпие 2-3 чаши шампанско, но почти никога не пие бели или червени вина. Смята се, че водката, портвайна и сливовата ракия са трите любими напитки на Николай II.
автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ