Общество

Кои са основните съюзници на Русия?

Русия не е част от мощен военен съюз, подобен на НАТО, но все пак има политически и икономически партньори по цял свят.

Някои от тях дори са задължени да я подкрепят в случай на конфликт.

„Русия има само двама съюзници; нейната армия и нейният флот“, казва император Александър III. Този цитат от XIX в. става много популярен, тъй като често се подчертава, че на международната сцена, особено в трудни времена, Русия може да разчита само на себе си. Това означава ли, че няма страни, които Русия да нарече приятели?

Дори президентът Владимир Путин цитира Александър III, когато отговаря на въпрос за съюзниците на Русия през 2015 г., макар че бързо допълва, че се шегува, а Русия със сигурност има чуждестранни съюзници. Но кои са те?

Постсъветски съюз

Лидерите на страните от ОДКС по време на среща на върха

Лидерите на страните от ОДКС по време на среща на върхаМихаил Климентиев/TASS

Когато става въпрос за страни, с които Русия има правно обвързващи споразумения за взаимна защита, преди всичко това са членовете на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС) – междуправителствен съюз, създаден през 1992 г., който сега обединява шест постсъветски държави: Русия, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан.

Според Хартата на ОДКС нейна цел е „осигуряване на колективна защита в случай на заплаха за безопасността, стабилността, териториалната цялост и суверенитета“ на държавите-членки. Документът подчертава, че страните предпочитат политическите средства за постигане на целите на организацията, но ОДКС все пак разполага с комбинирана военна сила от около 25 000 войници.

Споразумения

Беларуски войници по време на репетицията на съвместния военен парад на Червения площад, посветен на Деня на победата.

Беларуски войници по време на репетицията на съвместния военен парад на Червения площад, посветен на Деня на победата.Владимир Песня/Sputnik

Силите на ОДКС никога не са били изпитвани в бой, но организацията провежда редовни военни учения. Когато изяснява кои са съюзниците на Русия през 2018 г., прессекретарят на Путин Дмитрий Песков споменава първо членовете на ОДКС.

Две други страни, които имат правно обвързващи споразумения с Русия, са Абхазия и Южна Осетия – и двете самопровъзгласили се републики, признати само от пет страни-членки на ООН, включително Русия. Москва гарантира защита на тези републики и те от своя страна са задължени да помогнат на Русия в случай на нападение – въпреки че техните военни способности са много по-скромни.

Кой друг?

Обективно погледнато, това са всички държави, с които Русия има договори за военна подкрепа. Но редица други държави понякога се наричат ​​руски съюзници, въпреки че нямат официални споразумения. Например Сирия – ясно е, че Русия много помага на правителството на Башар Асад във военно и политическо отношение. „Разбира се, Сирия е наш съюзник“, казва Песков. „Но, доколкото знам, нямаме документ за съюзнически отношения“.Владимир Путин и сирийският президент Башар Асад

Владимир Путин и сирийският президент Башар АсадМихаил Климентиев/Sputnik

Друг пример е Китай: азиатският икономически гигант е член на БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), икономически съюзи, в които участва и Русия. Освен това руските военни редовно провеждат съвместни военни учения с китайските си колеги. Коментирайки едно такова учение през 2018 г., Песков нарича Китай „съюзник“.Руски и китайски морски пехотинци се ръкуват по време на съвместна военна тренировка, 2017 г.

Руски и китайски морски пехотинци се ръкуват по време на съвместна военна тренировка, 2017 г.Виталий Анков/Sputnik

Политиците обаче вярват, че това може да е преувеличение. Както казва Сергей Караганов, който оглавява Съвета за външна и отбранителна политика: „Нашите страни се сближават, но [пълномащабният] военен и политически съюз е невъзможен. Русия не иска да бъде младши партньор на Китай, а не можем да бъдем и старши. Нещата са си добре и така“.

Индия може да се нарече друг потенциален съюзник, в много аспекти руско-индийските отношения са подобни на руско-китайските връзки: Индия също влезе в БРИКС и ШОС, провежда съвместни военни учения с Русия и с нетърпение купува руска военна техника. Но тук можем да намерим и някои проблеми. Например, според политолога Александър Храмчихин, „Русия се опитва да постави Индия в тристранен съюз с Китай, докато се нуждае от съюз срещу Китай“. Така че отношенията в този триъгълник са доста сложни. В края на краищата всички държави преследват първо собствените си интереси.

автор: ОЛЕГ ЕГОРОВ

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest