Казанска Декларация
Укрепване на мултилатерализма за справедливо глобално развитие и сигурност
Отново подчертаваме значението на по-нататъшното укрепване на солидарността и разширяването на сътрудничеството между страните от БРИКС въз основа на нашите общи интереси и ключови приоритети и по-нататъшното укрепване на нашето стратегическо партньорство.
Потвърждаваме ангажираността към духа на БРИКС, който се основава на взаимно уважение и разбирателство, суверенно равенство, солидарност, демокрация, откритост, приобщаване, взаимодействие и консенсус.
Приветстваме значителния интерес на страните от Глобалния Юг към БРИКС и подкрепяме „Модалностите на категорията на страните-партньори на БРИКС“.
Укрепване на мултилатерализма за по-справедлив и демократичен световен ред
Отбелязваме появата на нови центрове на власт, вземане на политически решения и икономически растеж, които могат да положат основите на един по-справедлив, демократичен и балансиран многополюсен световен ред.
Потвърждаваме подкрепата си за всеобхватна реформа на ООН, включително нейния Съвет за сигурност, за да стане по-демократична, представителна, ефективна и ефикасна, както и за разширяване на представителството на развиващите се страни във всички категории членство на Съвета, така че да може да реагира по подходящ начин на належащите глобални предизвикателства и подкрепяме законните стремежи на развиващите се страни в Африка, Азия и Латинска Америка.
Признаваме решаващата роля на БРИКС в процеса на подобряване на международната валутна и финансова система (IMFS), така че тя да може по-бързо да реагира на нуждите на всички страни.
Подчертаваме ключовата роля на Г-20 като основна международна платформа за многостранно финансово и икономическо сътрудничество, която е платформа за диалог между развитите страни и страните с формиращи се пазари на равнопоставена и взаимноизгодна основа с цел съвместно търсене на общи решения за глобални проблеми.
Отново заявяваме, че едностранните принудителни мерки, включително под формата на едностранни икономически санкции и вторични санкции, противоречащи на международното право, имат широкообхватни последици за упражняването на правата на човека, включително правото на развитие, за цялото население на засегнатите от тези мерки държави, непропорционално засягащи бедните слоеве от населението и хората в уязвимо положение.
Укрепване на сътрудничеството в интерес на глобалната и регионална стабилност и сигурност
Решително подкрепяме засилването на диалога в рамките на БРИКС по въпросите на политиката и сигурността.
Дълбоко сме загрижени от продължаващите конфликти и нестабилност в региона на Близкия Изток и Северна Африка (MENA) и отбелязваме съвместното заявление на заместник-министрите на външните работи и специалните представители на страните от БРИКС, прието на срещата им на 25 април 2024 г.
Отново заявяваме, че безспорно осъждаме тероризма във всичките му форми и проявления, независимо от това кога, къде и от кого са извършени терористичните актове, и че той не трябва да се асоциира с религия, националност, цивилизация или етническа група.
Признаваме огромния потенциал на ИКТ за преодоляване на цифровото разделение за социално-икономически растеж и развитие. Ние също така осъзнаваме предизвикателствата и заплахите, които идват от цифровата сфера и възникват в нея.
Задълбочаване на финансовото и икономическо сътрудничество в интерес на справедливото глобално развитие
Подчертаваме необходимостта от реформиране на настоящата международна финансова архитектура, за да се отговори на глобалните финансови проблеми, включително глобалното икономическо управление, за да се направи международната финансова архитектура цялостна и справедлива.
Инструктираме финансовите министри и управителите на централните банки на нашите страни да продължат да разглеждат надлежно използването на национални валути, платежни инструменти и платформи и да докладват за резултатите по време на следващото председателство.
Разширяване на хуманитарния обмен в интерес на социално-икономическото развитие