Какво означават руските регистрационни номера?
Регистрационните табели на превозните средства на руски изглеждат различно от тези в Европа, САЩ или друга държава.
И те имат мистериозни дву- или трицифрени числа в края. За какво са те? Нека разберем.
Руската регистрационна табела се състои от няколко части. Първо са регистрационният код и серията, която включва уникална комбинация от цифри и букви. Винаги изглежда по следния начин буква – три цифри – и още две букви.
Както е и в България, тези табели се използват само 12 букви от кирилицата и то само тези, които имат ортографически аналози в латинската азбука, за да не се объркват чужденцине, в случай че автомобил, регистриран в Русия, пресече границата или пък автомобил от чужда държава претърпи инцидент в Русия. Не се използват такива букви от кирилицата като „Щ“ или „Ы“.
След регистрационния код и серията следва квадрат, разделен от линия. В него е изобразен руският флаг и името на страната, а също и регистрационният код на региона.
Неотдавна властите разрешиха да бъдат използвани по-кратки и по-квадратни номера за коли и транспортни средства като мотоциклети, на които няма място за обичайните руски регистрационни номера. Ето как са разположени елементите на такива регистрационни номера.
Какво означава регионалният код?
По същество той съвпада с кода, който е бил даден на всеки регион в Русия. И така, как би разпознал този код? Това е много лесно… на теория.
Според руската Конституция всички 85 региона на Русия са вписани в определен ред и всеки има свой номер, който фактически се явява и автомобилен код.
Първите от 21 републики в списъка са подредени по азбучен ред и всяка от тях от Адигея до Чувашката република имат номера от 01 до 21. Република Крим, която е 22-ата, има номер 82, защото е влязла в списъка по-късно.
Следват шестте територии, които в Русия се наричат „край“. От Алтайския край до Хабаровския край те също са подредени по азбучен ред. Изписани са на руски естествено и имат номера от 22 да 27.
Други три „краища“ (Камчатски, Пермски и Забайкалски) са поставени някъде в средата на списъка с регионите, защото като субекти на Руската федерация те са се сформирали по-късно. Например Забайкалският край е под номер 75, защото се появява едва през 2008 г. след референдума, с който се обединяват Читинската област и Агинският Бурятски автономен окръг.
От номер 28 започват регионите, които на руски се наричат „области“, като се започне с Амурската област (28) и се завърши с Ярославска област (76) – или общо 46 области.
Колкото и да е изненадващо, но след това са включени в списъка Москва (77) и Санкт Петербург (78), защото те са отделни административни субекти. И тъй като това са огромни градове с милиони регистрирани автомобили, те имат повече от един регистрационен код за колите. Основният код на Москва е 77, но столицата има още и следните номера: 97, 99, 177, 197, 199, 777, 797 и 799. Допълнителните номера на Санкт Петербург пък са 98, 178 и 198. В някои други региони също има повече от един код, но обикновено „играят“ със същите номера: 61, 161 и 761 за Ростовка област например.
Артур Лебедев/Sputnik
След Москва и Санкт Петербург списъкът е допълнен с Еврейската автономна област (79) и четири автономни „окръга“ (83-89). Севастопол, друг град във федералната класификация, завършва списъка под номер 92. Казахстанският Байконур, където се намира руският космодрум, от административна гледна точка е руски град и също има свой собствен код – 94.
Всички руснаци ли знаят тези числа?
Определено, не! Вероятно само много запалени автомобилни ентусиасти могат да посочат всички тях, но все още не сме срещнали някой който да ги знае! Въпреки това може да се отгатне регионът по номера – например, ако е съседен на региона, който се знае по азбучен ред.
И накрая има специални приложения, които идентифицират региона по кода му за секунда. И всъщност много руснаци играят един вид игра, като проверяват знанията си за регионите, докато са на път.
Номера на неруски територии
Има самопровъзгласили се държави, които са частично признати, но притежават своя собствена система за регистрация. Тези номера приличат на руските. Те не се отнасят за Русия, но са признати от Русия.
Ако някога видиш такъв вид регистрационен номер по пътя, това означава, че това е превозно средство на Донецката народна република (ДНР). А пък кодът „ЛНР“ и флагът са обозначение за Луганската народна република.
Олеся Потапова/Sputnik
Частично признатата република Абхазия също има собствен регистрационен номер с код „ABH“ и флаг.