Общество

Какво е лятото в Русия?

Удивително, но дори в северните части на страната можете стабилно да изгорите, а в Сибир зноят идва дори по-рано, отколкото в южните курорти.

Един от най-разпространените стереотипи за Русия гласи, че тук винаги е студено. Разбира се, зимите действително са снежни и дълги, а как изглежда лятото в различните региони? Вижте тези кадри от юни 2023 година.

Москва

Артур Новосилцев/Moskva agency

Московското лято като цяло е доста комфортно, температурата се задържа в района на +20 до +25ºС. По време на горещите дни по улиците излизат поливни машини, а и жителите на града имат възможност да се скрият под сенките на дърветата в многобройните столични паркове.

Санкт Петербург

Александър Кряжев/Sputnik

Главното събитие на петербургското лято са белите нощи, които привличат всички романтици и правят града особено красив. Санкт Петербург се намира на брега на Финския залив (Балтийско море) и тук дори през най-топлите летни дни честно има дъждове.

Калининград

Виталий Невар/Sputnik

Най-западният руски регион – Калининградска област – също се намира на Балтика и лятото тук е меко и комфортно, горещите дни с температури от над 25 градуса са по-скоро изключение. При това покрайнините на гр. Калиниград са една от най-популярните дестинации за летен отдих, включително плажен.

Новосибирск

Александър Кряжев/Sputnik

В Сибир лятото, макар и кратко, е особено горещо – особено в южните части на региона. Тук в Новосибирск първата седмица на юни премина при температури от около +35ºС (на места и повече). Е, в действителност това трае едва няколко дни, но през тях можете да се сдобиете с истински „курортен“ тен.

Омск

Алексей Малгавко/Sputnik

Подобна е ситуацията и в Омск. При това летният зной може рязко да се смени от дъждове и поледици, защото в Сибир има места, където снегът не успява да се стопи през лятото.

Нови Уренгой

СОВА СКАЗАЛА

Жителите на п-в Ямал се отнасят спокойно към капризите на времето в Северна Русия. И през юни тук може внезапно да завали сняг, а през август се случват валежи от дъжд, че и поледици. А за истинско „лято“ се смята юли. По това време тук е над 25ºС. И освен това от юни до август настъпва сезонът на истинските бели нощи. С две думи – интересен климат.

Геленджик

Виталий Тимкив/Sputnik

Краснодарският край е най-топлият регион на Русия, където и зимата рядко има сняг и минусови температури (освен в планините). На черноморските курорти плажният сезон започва още в началото на юни, но водата се загрява добре към юли, като най-топлите дни идват през август.

Казан

Егор Алеев/ТАСС

Юни на Волга още е прохладен, затова пък през юли тук е истинско горещо лято. В Казан летните дни са много популярни за разходки до островния град Свияжск, старинния Болгар или Сините езера.

Перм

Донат Сорокин/ТАСС

Обикновено в Урал, както и в Сибир, лятото е доста топло и дори има сериозни жеги. Е, в действителност без яке все пак рядко някой излиза от вкъщи, тъй като след залез тук все пак си е прохладно.

Владивосток

„Новости“ VL.ru

Много жители на Русия са уверени, че най-дъждовният град в страната е Санкт Петербург, но метеоролозите не са съгласни с това. Най-голямо количество дъждове пада в Далечния изток: на Сахалин, Курилските острови, Камчатка и в Приморието. Само за няколко седмици през юни във Владивосток паднаха проливни дъждове, които бяха сменени от 30-градусови жеги, а след това от захлаждане до 15ºС.

източник: RUSSIA BEYOND

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest