Какви шапки се носят в руския Кавказ?
В Кавказ казват, че ако имаш глава, на нея трябва да има „папаха“.
Ето и какви други видове шапки носят планинските народи на Русия.
Шапките не само пазят от студ, вятър и хладно оръжие, но и имат сакрално значение за народите, обитаващи планинските райони на Кавказ. Ще ви разкажем какви шапки носят кавказките жени и мъже и какво значение имат те.
Папаха
Хабиб НурмагомедовСтивън Маккарти/Sportsfile/Getty Images
Преди да сложи край на кариерата си, един от най-знаменитите ММА бойци на нашето време – Хабиб Нурмагомедов, често се появяваше пред журналистите с огромна рунтава шапка-папаха, която е традиционен атрибут за много народи в Кавказ. Тя е най-разпространена в Дагестан, Карачаево-Черкезия и Ингушетия и с нея се свързват много традиции. Да свалиш папахата от нечия чужда глава в миналото се смятало за груба обида (ако има глава, на нея трябва да има и папаха, както казват местните), а да я хвърлиш по прозореца на някоя девойка си било чисто обяснение в любов. Кавказците по традиция имали по няколко папахи: една за ежедневно ползване, една за сватби и една за траур. Папахата се шие от овча или козя кожа, но най-скъпи са шапките от каракул. Папахата визуално издължава човека и някои хора в Кавказ и днес се състезават чия шапка е по-висока.
Кубанка
Владимир Гурин/ТАСС
Кубанката е по-компактна разновидност на папахата, която носят казаците. Тя пази от удар от хладно оръжие (или поне го омекотява). Преди боя някои войници прикрепят към шапките си метални пластини. А малките размери на кубанката позволяват тя да стои по-стабилно на главата при бърза езда. Кубанките се шият от каракул, меча или дори вълча кожа.
Пиес
Алексей Николски/Sputnik
В Чечня и Ингушетия нерядко могат да се видят мъже с тюбетейки с пискюли, които се наричат „пиеси“. Понякога думата се изписва и като „пяс“, „пес“ или „фес“. Тази шапка се носи по време на намаз (в Исляма се смята, че при молитва главата задължително трябва да е покрита), но днес някои хора я носят, дори когато не са на молитва.
Осетинска шапка
Руслан Вахаев/Sputnik
Осетинците-земеделци по традиция носят в ежедневието си филцови шапки, направени от оранжева или бяла козя кожа. Те са с широка козирка и ги пазят от жаркото слънце и планинския вятър. Филцовите шапки са разпространени и до днес и то не само като ежедневен аксесоар, но и като сувенир от Кавказ.
Осетинска тюбетейка
Фред Гринберг/Sputnik
Осетинците си имат и шапка, която продължават да носят на празници и до днес. Тя изглежда като висока тюбетейка, облечена в червено или бяло кадифе и украсена с национални орнаменти. Върху шапката жените слагат ажурни осетински шалове, изтъкани от фина вълна.
Башлик
Томас Тхайцук/Sputnik
Една от най-древните шапки за много планинци, а след това и за казаците, е островърхият вълнен башлик с дълги краища, които могат да се увият около врата. Той пази от слънце, от дъжд и от студ. От XIX в. башликът дори е част от военната униформа на руската армия, след което става популярен и сред войниците от Западна Европа. Много съвременни кавказци и до днес имат башлици в гардероба си.
Курхарс
Евгений Шивцов (CC BY-SA 4.0)
Празничното облекло на жените от планинската Ингушетия включва необикновена шапка, наречена „курхарс“ (или „курхас“), която представлява нещо като калпак с извит връх. Днес тя може да се види в Ингушетия само по време не празнични събития, когато хората обличат народни носии.
Ногайски женски шапки
Архивна снимка
Традиционният костюм на ногайските жени задължително се допълва с различни атрибути, които се носят на главата. Така например момите носят ниски шапки, наречени „ока борк“, с метални (често сребърни) елементи на върха, на които да се закрепи шалът. Те могат да са във формата на лястовица или птичи крила.
Статутът на омъжените жени се подчертава от висока шапка с няколко ивици, като техният брой показва колко братя има тя. Понякога на върха на шапката има топка.
А най-високите шапки носят ногайските невести. Те се наричат „теке борк“ или „козя шапка“, тъй като се шият от козя кожа, а след това се обличат в кадифе. Височината на тази шапка може да достигне 80 см, а теглото ѝ – 5 кг! Невестите вярват, че тя носи семейно щастие на момичето.
автор: АННА СОРОКИНА
източник: bg.rbth.com