Какви са предимствата на AK пред M16?
От десетилетия автоматът „Калашников“ се е превърнал в символ на съвършенството.
И той наистина го заслужава. Автоматът се оказва толкова надежден, че Съединените щати, особено по време на войната във Виетнам, имат сериозни трудности при създаването на оръжия, които биха могли да се сравнят с него.
Това написа журналистът на испанското издание ABC Мануел Вилаторо, който сравни двете легендарни стрелкови оръжия.
Автоматът „Калашников“ постъпва на въоръжение в съветската армия в зората на конфликта между Изтока и Запада. Той бързо се разпространява в страните от Варшавския договор, страните съюзници на СССР в Африка, Азия и Латинска Америка. Това се случва около 10-15 г. преди появата на автомата М16 в Съединените щати, технологично чудо на своето време, което има много технически проблеми.
Съветският автомат и автоматичните пушки, направени на негова основа в Северна Корея, се разпространяват широко и във Виетнам.
Авторът цитира коментарите на историка Макс Хейстингс от книгата „Войната във Виетнам“, който припомня, че АК е изключително подходящ за битки в джунглата. „Калашников“ почти никога не засича и в него не засядат гилзи, въпреки лошите климатични условия.
„Той е бил много надежден, защото се е състоял само от осем големи движещи се елемента, така добре сработени един към друг, че не му е пречила никаква мръсотия. Освен това машината може лесно и бързо да бъде приведена в състояние за изстрел… Основното предимство на АК-47 е било, че един обикновен човек без военно обучение може лесно да го овладее… Машината не може да се развали, дори при незадоволителна поддръжка“, се казва в материала, цитиран от „Российская газета“.
Друго предимство на АК е лекотата – само 3,8 кг без пълнител и щик, както и скоростта на изстрелите – почти 600 патрона с калибър 7,62×39 мм в минута.
Държавните компании на САЩ нямат с какво да се противопоставят на съветските автоматични пушки; за помощ се обръщат към „Колт“ с новата пушка AR-15. Първите тестове във Виетнам показват точността и лекотата на този образец, след което Пентагонът поръчва 104 000 копия на автомата, който получава обозначението M16.
„На хартия и на стрелбището M16 наистина е имал по-модерни характеристики от AK-47. Патроните с калибър 5,56×45 мм били по-малки и по-леки, което на практика означавало по-голям обсег – около 550 м в сравнение с 300 м за „Калашников“. В допълнение, войниците могат да вземат със себе си повече боеприпаси“, се отбелязва в материала.
Съветският автомат също е по-неточен и се нуждае от повече барут, за да изстреля по-тежък куршум. Това води до загуба от няколко секунди при насочване и стрелба.
Разработчиците успяват да направят M16 по-лек – част от стоманените и дървените елементи са заменени с пластмаса и фибростъкло. Но това предимство значително усложнява производствения процес.
„Скоро станало ясно, че в климатичните условия на Виетнам винтовката M16 е практически безполезна. Дефектите в дизайна станали присъда за новото и скъпо оръжие. Първо, то било доста трудно за използване, изисквало предварителна подготовка. Второ, гилзите доста често засядали в M16 – два пъти по-често, отколкото в съветския автомат. Винтовката трябвало да се почиства редовно и при движение войниците постоянно трябвало да се уверяват, че в нея не влизат вода или мръсотия“, пише авторът.
През първите месеци на войната, както отбелязват историците, американските войници не са разполагали с комплекти за почистване на оръжията; те са използвали импровизирани средства, които не са дали желания ефект. От две хиляди единици M16, първите пристигнали в американското подразделение във Виетнам, неизправности са открити в една от седем. За да избегне скандал, правителството на Съединените щати просто скрило проблема, обвинявайки войниците в лоша грижа за оръжията си.
Според официалната версия всички военнослужещи били напълно доволни от М16, тези, които критикували винтовката, били преследвани. Въпреки това информацията за недостатъците изтекла в медиите. Така според показанията на един от американските морски пехотинци, получил пушка през 1967 г., оръжията не са работили в 75% от случаите. В отговор на оплакванията командирите просто свивали рамене.
„Отчасти „Колт“ успява да реши идентифицираните проблеми. Но колкото и специалисти да ремонтират винтовката M16, тя не е била предназначена за война във виетнамската джунгла. По-скоро за широките равнини в САЩ или по-голямата част от Европа при хубаво време“, се казва в статията.
Авторът отбелязва, че през десетилетията са проведени много експерименти, за да се докаже, че АК не е толкова надежден, колкото се смята. Например през 2013 г. телевизионният канал Discovery подложи машината на труден тест – тя беше напълнена с кал и потопена във вода. Кола дори минава няколко пъти през нея. В резултат на това „Калашников“ продължава да стреля.
източник: RUSSIA BEYOND БЪЛГАРИЯ