Общество

Как в Русия гадаят на птици?

Това предсказание за бъдещето е един от най-древните видове гадаене, който е използван от всички народи в древността.

Църквата в Русия винаги ги е преследвала, но въпреки забраните гадаенето не е спира и поличбите, свързани с птиците, са известни и досега.

Кокошка

Andrey Kanyshev/Getty Images

Най-популярни са гаданията по поведението на кокошките – такива птици има почти във всеки двор. Най-простото – в навечерието на Нова година пред кокошката се слага купа със зърно и се следи: ако изкълве всичко, годината ще бъде плодородна, ако не го докосне, очаквайте беди.

Гаданието за годеника е по-трудно. За целта в стая с прозорци със завеси, на пода се очертава кръг с тебешир, в него се поставят съд с вода, купа с гвоздеи, съд с монети или бижута и огледало. Момичетата по ред отиват до кокошарника, избират на тъмно кокошка на опип, носят я в стаята и  я пускат. Ако кокошката отиде до купата с вода, то младоженецът ще бъде пияница, с гвоздеите – трудолюбив, с бижута – богат човек. Ако пък кокошката се интересува от огледалото – съпругът ще бъде самовлюбен и арогантен. Кокошка, която започва да се паникьосва и да се мята, предрича труден живот със съпруга. Но някои момичета изобщо не могат да извадят уловената кокошка от курника – тя бяга. Това означава, че на тях не им е съдено да се омъжат през идната година. И накрая, ако вместо кокошка момичето хване петел, то бъдещият ѝ съпруг ще се ожени за нея с втори брак.

Петелът заема специално място в гадаенето – той се смятал за ценна птица, която предвещава късмет, защото сутрешното кукуригане на петела „прогонва дяволите“. Затова нещастният петел е принасян в жертва при строежа на хамбари и воденици. И най-ужасната поличба за нещастие е кукуригането на кокошки („куроклик“ – на руски), когато кокошките започват не да кудкудякат, а да кукуригат като петли.

Сврака

Andrey Kanyshev/Getty Images

Свраките, поради шумното си поведение, се смятат за птици на нещастието, свързани с вещерничеството. Среща със самотна сврака предвещава неприятности; сврака, летяща отгоре, или сврака, седнала на билото на покрива, означава смъртта на някой от членовете на семейството. Напротив, срещата едновременно на две или повече свраки (което е много рядко) означава щастие, богатство и шумно пиршество.

Врабче

Nikolai Kulakov/500px/Getty Images

Сред обикновените хора се е смятало, че врабчетата носят пирони, с които Исус е прикован на кръста, за което са били прокълнати и обречени да ходят подскачайки. Врабче, което чука на прозореца и лети в къщата, е една от лошите поличби, която предвеща бедност, лишения и смърт.

Синигер

Igor Klyakhin/500px/Getty Images

Това е единствената птица, чието посещението в дома вещае празник, добри новини или пиршество. Синигерите са дружелюбни и не се боят да похапнат от човешката храна и хората са им оставяли храна, защото се е смятало, че ако синигер чука на прозореца, скоро ще пристигнат роднини или приятели.

Врана

Elena Kurkutova/Getty Images

Както в много европейски култури, и в Русия враната се смята за птица на злото, птица на магьосниците. Но най-голям страх предизвиква „воронограй“, когато враната грачи в полет. По онова време съществуват специални заклинания срещу „воронограя“, които дори са споменати в енциклопедичния речник на Брокхаус и Ефрон от XIX век.

Гълъб

orxywpsu37/500px/Getty Images

Гълъбите, подобно на бързолетите, се смятат за „посланици“, с чиято помощ душите на мъртвите общуват с този свят. Но ако посещението на бързолет е знак за лоши промени или смърт, то посещението на гълъб е просто „здравей“ или напомняне от другия свят, стига гълъбът да не се премаже до смърт в рамката на врата или прозорец. За гълъбите често се оставяли зърна или трохи върху пресни надгробни плочи – вярвало се, че като кълват лакомството, гълъбите ще помогнат на душата на починалия по-лесно да отиде на небето.

Архивна снимка

Не трябва да забравяме, че гълъбът е единствената птица, „одобрена“ от православната църква. Той символизира Светия Дух, който е изобразен като бял гълъб. Освен това гълъбът, според Библията, донася маслинова клонка на Ной на ковчега, което означава, че дългоочакваната земя е наблизо.

Кукувица

Vassiliy Vishnevskiy/Getty Images

Невъзможно е да не споменем птицата, чието кукане е свързано с най-старото гадаене за броя на годините живот: когато започне да кука, трябва да попитате колко години ви остава да живеете и да броите куканията. За щастие, когато кукувиците започнат да кукат, те могат да го правят много дълго време.

Има и едно забравено, но много популярно поверие, свързано с кукувицата: първо трябва да намерите кукувицата в клоните (по звука), а след това да забележите на кой клон е кацнала. Тази клонка се смята за магически талисман, носи се в джоба като талисман и за късмет на лов.

автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest