Общество

Как ще се промени екипировката на руския войник до 20 години?

Първите елементи на екипировката вече бяха изпитани в Сирия.

Да издържа на поразяване със снайперски куршум, да предотвратява взрив от противопехотна мина, да скрива от топловизионните камери през нощта, а през деня напълно да се слива с обкръжаващата среда – новата индивидуална екипировка за войници на бъдещето „Ратник-3“ може всичко това. Елементите на комплекта и подсистемите му вече се изпитват в реални бойни действия в Сирия. Очаква се в близко време отделни части от екипировката да започнат да постъпват във войските. Освен това тя ще бъде не само специална камуфлажна дреха, бронежилетка, средство за връзка и показване на бойната обстановка, но и интелигентно оръжие, способно да каже на стрелеца къде се намира целта и как да я порази ефективно.

Първи впечатления от бойната екипировка

Николай Хижняк/Sputnik; Сергей Фадейчев/ТАСС

Новата екипировка бе представена в рамките на форума „Армия 2021“ на закрита за посетители експозиция. Говори се, че министърът на отбраната Сергей Шойгу е останал очарован от видяното. От концерн „Калашников“ са му показали оръжие, което може да се интегрира с невронна мрежа. То не просто стреля, а буквално „говори“ със стрелеца, подсказвайки в кой момент е най-добре да се направи ефективен изстрел. За това е отговорен не самият автомат, а оптическите и елекронни системи за разузнаване и целеуказание, включени в индивидуалния комплект за защита на военнослужещия.МР-155 Ultima

МР-155 UltimaKalashnikov Media

По-рано от „Калашников“ представиха много футуристично оръжие за гражданския пазар, което изглежда сякаш е взето от сагата „Междузвездни войни“ и се нарича МР-155 Ultima. Именно изпробваните в него разработки могат да бъдат прехвърлени на бойната система. На презентацията на изделието представители на концерна се похвалиха, че МР-155 Ultima е оборудван с преносим компютър с цифров дисплей. Умното оръжие е синхронизирано с различни електронни устройства, оборудвано с таймер, индикатор за оставащите патрони и брояч на изстрелите.

Какво използват руските войници към момента

Комплектът бойна екипировка

Комплектът бойна екипировка „Ратник“ в различни варианти и защитен комплект за екипажи на бронирани машини 6B48 „Ратник-ЗК“Vitaly V. Kuzmin/vitalykuzmin.net

Към момента на въоръжение във войските са системите „Ратник“ от второ поколение с индекс „2“. Те се състоят от пет интегрирани елемента, осигуряващи поразяване, защита, управление, жизнеобезпечение и енергообезпечение. Всеки от тях включва модулни подсистеми, които могат да се изменят в зависимост от климатичните условия и характера на бойната обстановка. Например военнослужещите в Централна Русия използват камуфлаж с преобладаващо зелени и черни цветове. В Сирия тази екипировка има розово-сив оттенък, позволяващ сливане с пясъчния терен. За необичайното съчетание от цветове във войските шеговито наричат този комплект „прасенце“. В Арктика войниците носят бяло-черен комплект.

Както отбелязват разработчиците, освен маскировка, комплектът обезпечава и максимално комфортни условия за живот. Комплектът може да се носи непрестанно минимум 48 часа. Тъканта му има специален състав, който пропуска въздух и премахва влагата. Проектиран е и зимен вариант, който се отличава от летния по това, че в него са предвидени елементи за изолация и затопляне – за целта просто се свързва батерия и заработва индивидуална „печка“.

Всички елементи на комплекта могат да се комбинират. Общото тегло на стандартния вариант от гащеризон и бронежилетка, който предпазва от пряко поразяване на снайперска винтовка, е около 10 килограма. Максималното му тегло с шлем, щурмова бронежилетка с 6-ти клас на защита и бронещит за раменете и бедрата е около 20 килограма. Като цяло комплектът може да покрие приблизително 90% от повърхността на тялото на войника.

За поразяване на противника военните имат цял арсенал автомати, винтовки и картечници. Според вида и рода войски, войникът може да има автомат „Никонов“ АЕК-971, най-новата разработка на „Калашников“ АК-12, АК-15 или картечница „Печенег“. Има и нова снайперска винтовка 12,7-мм 6В7М, нов автоматичен гранатомет 6Г27 „Балкан“. Ще се появи и нов преносим артилерийски комплекс с калибър 23 мм за поразяване на лека бронирана техника и укрепени вражески обекти. Към тях в комплекта има електронни прицели, нашлемни монитори, които позволяват на военните да открият огън от прикритие, което се нарича „от ъгъла“, или без да подават главите си от окопа.

Какво ще получат руските войници в бъдеще

Щанд на държавната корпорация

Щанд на държавната корпорация „Ростех“ на изложението „Русия, устремена към бъдещето“ в Централна изложбена зала „Манеж“Сергей Фадейчев/ТАСС

„Ратник-3“, въпреки секретността на разработката, можеше да бъде видян частично в рамките на изложението „Армия-2021“. На щанда на руската компания имаше робот-човек: с напълно закриващ главата шлем, подобен на тези на мотоциклетистите, с интегриран в него монитор, създаващ 3D виртуална картина зад защитното стъкло, както и бронежилетка от композитни пластини, подобни на люспи на влечуго. Освен това имаше и титаниев екзоскелет, който позволява на войника да носи на гърба си практически своето собствено тегло. Рекламираха се и умни ботуши, които могат не само да предупредят войника за мина пред него, но и да заглушат нейния радиовзривател със смущения.

Трудно е да се каже в какъв вид ще постъпи всичко това във войските. „Ратник“ от второ поколение струва на военните 200 000 рубли (около 2600 евро за комплект). Колко ще струва комплектът от трето поколение (поради наличието на съвременна електроника, композитни и титанови сплави) днес никой специалист не може да каже. Впрочем може би това не е най-важното. Военните са прагматици и купуват само това, което наистина им е необходимо сега. По тази причина и двата първи варианта на „Ратник“ постъпиха в армията на части. Отначало камуфлажът и средствата за индивидуална бронезащита, след това стрелковото въоръжение, по-късно електронни и оптични средства за управление на огъня. Днес от последните в пълен комплект притежават само бойци от силите за специални операции, въздушно-десантните войски и командири на бронетанкови и артилерийски подразделения.Военен от Въоръжените сили на Русия с таблет от комплекса

Военен от Въоръжените сили на Русия с таблет от комплекса „Стрелец“ на полигона „Молкино“ по време на тактическо учение в рамките на внезапна проверка на бойната готовност на войските в южните региони на странатаНиколай Хижняк/Sputnik

Външно това са обикновени електронни плочи. На тях обаче се показва карта на местността, координати на целите и предложения за тяхното унищожаване. Това може да са както автоматични изчисления на посоката и силата на вятъра за танкисти и артилеристи, така и данни за това какви вертолети и самолети с какво въоръжение се намират в зоната на действие на силите за специални операции и ВДВ. Войникът просто трябва да освети целта с лазерен далекомер и да натисне с пръст (евентуално в ръкавица) на дисплея конкретен боеприпас на летателния апарат, така че последният в автоматичен режим ще се насочи към целта.

Приемникът на тази информация за самолетите и вертолетите се нарича „Хефест-24“ – компютър, свързан с всеки войник на земята, работещ напълно автономно за пилота, който след получаване на сигнал от земята, трябва само да потвърди готовност за използване на оръжия. Всичко останало електрониката прави самостоятелно. Именно с това се обяснява високата ефективност на използването от руските Въздушно-космически сили в Сирия на стари и необорудвани системи за високоточно насочване на авиационни боеприпаси.

Авторът е главен редактор на вестник „Независимое военное обозрение“

автор: ДМИТРИЙ ЛИТОВКИН

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest