Как ще изглежда новият руски стратегически бомбардировач ПАК ДА?
Самолетът ще може да поразява с ядрено оръжие цели от другата страна на планетата, без дори да напуска територията на Русия.
През април министерството на отбраната на Русия одобри финалния облик на стелт-бомбардировача, по-познат като Перспективен авиационен комплекс за далечна авиация (ПАК ДА). Той е разработен от „Туполев“, като приоритет при създаването му е намаляването на видимостта му и даване на възможност за използване на оръжия с голям обсег.
В момента конструкторското бюро работи по първите прототипи на бомбардировача в реален размер.
Новият бомбардировач ще бъде направен по схемата „летящо крило“ (без опашната част и фюзелажа, които са отделени от крилата) и ще може да лети с дозвукова скорост до 1190 км/ч. Това е значително по-малко от скоростта на стратегическия бомбардировач Ту-160, който новият ПАК ДА трябва да замени в руските военновъздушни сили.
Машината ще носи оръжия само във фюзелажа си, за да намали радарната си видимост. Тези оръжейни системи включват крилати ракети с голям обсег и хиперзвукови ракети.
„Бордовото оборудване на самолета е възможно най-автоматизирано. В момента инженерите експериментирант върху използването му в безпилотен режим. Предполага се, че бомбардировачът ще може да контролира групи безпилотни летателни апарати и ще може да използва цялата гама ракети клас ‘въздух-въздух'“, каза за Russia Beyond професорът от Академията на военните науки Вадим Козюлин.
Още едно важно нещо е, че приоритет в концепцията на ПАК ДА са стелт технологиите със съответните тактики на използване, включително оръжия с голям обсег.Министерство на отбраната на Русия
„Днес руските военновъздушни сили имат мощните ракети с голям обсег Х-555 и Х-101, които могат да покрият 5000 км, затова повече няма нужда от бомбардировачи с голям обсег. Сега стратегическите бомбардировачи могат да изпълнят мисията си, без да напускат руските граници и оставайки под прикритието на противоракетната отбрана“, обясни Козюлин.
Както по-рано съобщиха руските медии, вече са създадени специални образци и отделни елементи в пълен размер на бомбардировача, като те са преминали серия стендови изпитания за оценка на радарната им видимост.
„По-конкретно беше повтърдено, че с използването на определена тактика ПАК ДА ще може незабелязано да преодолява перспективната въздушна отбрана на страните от НАТО“, добави Козюлин.
Експертът също така отбеляза, че всеки самолет ПАК ДА ще носи до 40 т муниции, като всички други модерни стратегически бомбардировачи. Това въоръжение се състои от всички видове съвременни ядрени и конвенционални снаряди: бронебойни, касетъчни и др.
Годините на служба на всеки самолет трябва да са минимум 12, като животът им може да бъде удължен до 21 години след процедури по поддръжка.
Новият бомбардировач е разработен от „Туполев“. Очаква се да бъде приет на служба до 2027 година. Той трябва да замени ракетоносците Ту-95МС в редиците на ВКС.
автор: ИГОР РОЗИН
източник: bg.rbth.com