Как се прави традиционната алтайска супа от агнешко месо „кочо“
Тази супа ще се хареса на онези, които търсят чист пикантен вкус и приятно топло ястие.
Тъй като хората, които живеят в Алтай, не използват много подправки, те знаят как да извлекат най-доброто от съставките в естествения им вид.
Районът на Алтай е известен със своите диви гори, девствени езера и безкрайни поля. Това е рядко срещано място на Земята, където красотата на природата е идеално запазена в непокътнатия си вид. Тъй като това е планински регион, климатът може да бъде студен. Затова местните жители са измислили ястия, които да ги стоплят.
Супата кочо е чудесно местно решение за поддържане на топлина и добра храна по най-добрия възможен начин, като съчетава най-доброто агнешко месо и перлен ечемик, но без големи количества подправки.
Тя е неразделна част от живота на местните жители в Алтайския край. По време на празници и важни събития, като погребения и церемонии за прощаване с мъртвите, на трапезата за гостите винаги се сервира супа кочо.
Особеността на тази супа, както и на цялата алтайска кухня, е умерената употреба на подправки. Месо, перлен ечемик, сол и вода – това е всичко, от което се нуждаете, за да приготвите това ястие.
Разбира се, както при всяко нещо, и тук фините нюанси са важни. Агнешкото месо е най-добре да е с кости; например ребрата или плешката са отличен избор. От такова месо се приготвя питателен бульон, известен на местния диалект като „муен“, в който се използва ечемик и се вари, за да се получи гъста чорба.
Независимо от това, в самия край при сервирането на ястието на масата се добавя лека овкусителна добавка – малко див лук. Или може да се добави сушен лук през зимните месеци, когато няма пресен такъв. Дивият лук има лек чеснов привкус. Към кочо се добавя и счукан чесън.
При сервиране бульонът с ечемик се налива в купички, а парчетата крехко месо се поднасят отделно. Заедно с тях се поднасят алтайското кисело мляко или сметана, наречена каймак, и традиционен плосък хляб.
Супата кочо се получава много ароматна дори без подправки. Перленият ечемик придава особен вкус и млечен оттенък на бульона. Агнешкото месо е меко и се топи в устата. С настъпването на студеното време най-добрият начин да се сгреете е с порция обилна, гъста и гореща супа кочо.
Съставки за 2-3 порции:
Юлия Мулино
- Агнешко с кост – 400 г
- Перлен ечемик – 100 г
- Вода – 2 литра
- Сол – на вкус
- Скалиони/див лук за сервиране
- Скилидка чесън – 1 бр (по желание)
Приготвяне:
Измийте месото и го залейте със студена вода. Посолява се и се оставя да заври.
Юлия Мулино
Често обирайте пяната, която се образува от месото.
Юлия Мулино
Покрийте тенджерата с капак и варете на слаб огън в продължение на 2,5 часа, докато месото омекне.
Изплакнете ечемика. Моят беше инстантен, така че не се наложи да го накисвам предварително във вода. Вижте инструкциите за готвене на опаковката.
Юлия Мулино
След 2,5 часа добавете перления ечемик към бульона и месото.
Юлия Мулино
Варете ечемика малко по-дълго от времето, посочено на опаковката. Той трябва да омекне и да направи бульона гъст.
Аз добавих чесъна накрая.
Юлия Мулино
Накъсайте месото на парчета и го сервирайте отделно.
Юлия Мулино
Изсипете супата в купички.
Юлия Мулино
Супата кочо е готова. Насладете се!
Юлия Мулино
автор: ЮЛИЯ МУЛИНО
източник: bg.rbth.com