Как съветите скриват Кремъл по време на войната
Веднага след началото на Великата отечествена война става ясно, че камбанарията „Иван Велики“ и съборът „Василий Блажени“ ще се превърнат в ориентир за германските бомбардировачи.
Налага се спешно да се замаскират сградите на Московския кремъл – 28 хектара площади, храмове и сгради. Още на 22 юли 1941 г. 220-килограмова бомба връхлита върху Кремълския дворец, като само по щастлива случайност не се взривява. Как е замаскиран Кремъл?
– Кремълските кули и стени са пребоядисани и облицовани с дървени „камери“ с изрисувани прозорци;
Александър Красавин/Sputnik
– всички покриви на Кремъл са боядисани в ръждивокафяво – цвета на повечето покриви на къщите в центъра на Москва; над градините са опънати брезенти с изрисувани къщи и улици;
– калдъръмените тротоари в Кремъл са посипани с пясък;
Архивна снимка
– Златните куполи на кремълските църкви са боядисани и облепени с дъски
– Над мавзолея е издигнат макет на дървената градска сграда (тялото на Ленин е евакуирано в Тюмен до пролетта на 1945 г.);
Архивна снимка
– Най-важните сгради в центъра на града, като например Болшой театър, са покрити с фалшиви фасади и камуфлажни мрежи.
Московският Кремъл е бомбардиран 8 пъти по време на Великата отечествена война: 5 пъти през 1941 г. и 3 пъти през 1942 година. Общо фашистите хвърлят върху Кремъл 15 мощни взривни бомби, две сигнални ракети, 151 запалителни бомби и една течна бомба (200-литров варел с нефт, който не се взривява). Арсеналът е частично разрушен, а 60 защитници на Кремъл са убити. Въпреки активната работа на противовъздушната отбрана, по време на войната вражеската авиация многократно пробива до Москва. Набезите затихват едва към лятото на 1942 година. При бомбардировките загиват над 2000 души, а над 6000 са ранени.
автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ
източник: bg.rbth.com