Как руснаците създават караката, най-голямата домашна котка в света
Хибридът между степен каракал и домашна котка се появява случайно, но днес той е един от най-очарователните любимци, които сте виждали.
„Пясъчна“ козина, пискюлчета на ушите – отдалеч прилича на каракал, красив и див степен рис. Но всъщност това е една от най-редките домашни котки в света – каракатът. И родината му е Русия.
1. Случайно създадена порода
Виталий Белоусов/Sputnik
Хибридите между диви и питомни котки не са рядкост. Вероятно сте чували за бенгалите (хибрид между домашна котка и азиатска леопардова котка) или за хауси (абисинска котка и тръстикова котка). Хибридът между каракал и сервал е известен като каракат. Историята на караката започва в Московския зоопарк през 1998 г., когато в клетката на мъжкия каракал влиза домашна котка и те се чифтосват. Котката ражда котенце с пискюли на ушите. Тази история е описана за първи път в статия на И. Кусминич и А. Павлова в немското списание Der Zoologische Garten под заглавие: Ein Bastard von Karakal Hauskatze im Moskauer Zoo (Vol. 68, No. 4, 1998). Един от служителите в зоопарка също си спомня случая преди няколко години, но не знаем каква е по-нататъшната съдба на котето, освен че не е оставило потомство.
2. Русия е дом на каракатите
В началото на 2000-те американските фелинолози Джой Гайзингер и Алисън Наваро се опитват да развъдят каракати, като кръстосват каракал с абисинска котка и каракатите са официално признати от Международната фелиноложка асоциация (TICA). Няколко години по-късно, развъдчиците се отказват от тези опити. През 2010-те украинският фелинолог Анна Кузмина отбелязва напредък с развъждането на „Ф1“ (първото поколение каракати). Но най-големият успех в получаването на по-нататъшни поколение е на руските фелинолози.Icontentwriter (CC BY-SA 4.0)
Днес главният развъдчик на каракати е Ирина Назарова от Краснодар, а развъдникът ѝ се казва „Каталея“. Там са родени 150 караката „Ф1“, 50 караката „Ф2“, 10 караката „Ф3“ и няколко котенца „Ф4“ и „Ф5“.Icontentwriter (CC BY-SA 4.0)
Колкото по-„недива“ е кръвта, толкова по-къси са пискюлите на ушите и толкова по-малка е котката. „Каталея“ има няколко клона из Русия, където се развъждат редки породи котки. Те имат и развъдник край Барнаул (Алтайски край), където биологът и генетик Инна Домбровская изучава каракатите (от „Ф1“ до „Ф3“).
3. Голяма и хипоалергична котка
Icontentwriter (CC BY-SA 4.0)
Мислите си, че най-голямата домашна котка е мейн кунът? Погледнете караката. Представителите на тази порода в зряла възраст могат да тежат от 15 до 25 кг, а изправени на четири крака, ръстът им стига до кръста на човек. Освен това, те са наследили от дивите си предшественици широките им уши с пискюли, дългите и грациозни лапи и характерната черно-пясъчна окраска на лицето. Каракатът, между другото, не причинява алергии.Icontentwriter (CC BY-SA 4.0)
Котетата могат да заминат за новия си дом на тримесечна възраст – тогава те вече са свикнали да ползват котешка тоалетна и могат да консумират сурово месо.
4. Струва колкото нова кола
Инна Домбровская си купува първия каракат за своя развъдник „Каталея“ през 2016 година. Както споделя пред местните медии, се наложило да си продаде колата, защото котето струвало 1 милион рубли или около $14 000.
Днес цената на каракат от поколение „Ф3“ започва от 100 000 рубли ($1500), а котетата „Ф2“ струват над 350 000 рубли (около $5000). Желаещите да получат каракат от поколение „Ф1“ трябва да си приготвят сума, започваща от 1,2 милиона рубли (над $15 000). Каракатът е много сложна порода и само женските са плодовити. Основната задача на съвременните фелинолози е да развъдят мъжки, които могат да създават потомство.
5. Котка с нрав на куче
Icontentwriter (CC BY-SA 4.0)
Собствениците на каракати признават, че любимците им са с много различен характер от обикновените котки. „Той се втурва да ме посрещне на вратата, когато се прибирам от работа. Ходи на каишка. Изпраща ме всяка сутрин, лежи на ботушите ми и изглежда тъжен, за да ме накара да не излизам. Мърка силно и ми лиже краката. Изобщо не драска. Социален е. Обича човешката компания“, споделят собственици.
„Изобщо не се държи като котка. Ходи на гости с мен, седи спокойно в колата, приятелски настроен е към всички хора, не съска по никого. Когато ни идват гости, той се търка в краката им и мърка“, пише друг собственик.
Каракатите, обаче, имат най-„котешката“ черта – те обичат да се катерят нависоко (за да оглеждат територията си) и обожават кутии (има ли котка, която да не ги обожава?). Собствениците трябва да им осигурят хамаци, играчки, на които да си точат ноктите, стълби и други съоръжения за игра у дома.
6. Аристократ в храненето
Icontentwriter (CC BY-SA 4.0)
Каракатът е любител на изящната храна. Той яде само прясно месо, като пъдпъдъците са най-подходящи за него. Освен това обичат и заешко и пилешко. Котка в зряла възраст консумира близо килограм месо на ден и това не е шега работа. Но не докосват котешка храна. Могат да ядат риба, млечни продукти или свинско. Развъдчиците препоръчват да им се дава само филтрирана вода.
7. Обича да се къпе
Каракатите, като всички животни, от време на време сменят козината си, затова трябва да се решат. Освен това много обичат да се къпят – за малките котета не е препоръчително банята да е повече от една на всеки три месеца, но при възрастните ваната може да се използва спокойно след всяка разходка. Да, каракатите обичат да ходят на разходка!
автор: ЕЛЕОНОРА ГОЛДМАН
източник: bg.rbth.com