Как руски императрици се омъжват тайно
Има поне две легенди за това как царици тайно се омъжват за своите фаворити.
Защо не могат открито да декларират връзката си и кои са тайните им съпрузи?
Елисавета Петровна
Дъщерята на Петър I има лек нрав, а поведението ѝ е почти фриволно. Тя обича забавлението, лукса, скъпите и разголените тоалети. И често е забелязвана в компанията на различни млади хора. Петър I не успява да омъжи дъщеря си (получава отказ на предложение например от бъдещия френски крал Луи XV).
Елисавета ПетровнаГМЗ Царское Село/Свободни източници
Тя няма почти никакъв шанс да се възкачи на трона, защото е на опашката за наследяването му след племенника си Петър II, по-голямата си сестра Анна и техните потомци. И все пак за княгини като нея сватбата е преди всичко политически акт. И Елисавета осъзнава от ранна възраст, че нейните романтични връзки се следят отблизо.
Когато младият император Петър II се възкачва на трона, Елисавета се сближава твърде много с него. Има слухове, че Петър II дори е влюбен в младата си леля. Във всеки случай те прекарват много време заедно – ходят на лов и пикници. Има версия, че дори са искали да се оженят, но църквата не би се съгласила да венчае толкова близки роднини.
Петър IIЕрмитаж/Свободни източници
Знатните велможи Меншикови и Долгорукови, които по същество управляват от името на Петър II, плетат интриги и се състезават за влияние – те са уплашени от близостта на младия мъж с Елисавета. Страхуват се от нейното влияние върху него и от това, че могат да загубят властта и, затова възнамеряват изгодно да оженят младия Петър за една от дъщерите си. Петър обаче почива рано и така и не се оженва.
А пък първите несполуки на Елисавета да се омъжи са още по времето на Петър II. Отначало тя има връзка с генерал-майор Александър Бутурлин, а след това с камер-юнкер Семьон Наришкин. И двамата са прокудени и изпадат в немилост пред суверена. Това става или защото той ревнува Елисавета, или пък под влиянието на неговите съветници.
След преждевременната смърт на младия Петър II, Анна Йоановна, племенницата на Петър I, е поставена на престола като е нарушен редът на наследяване. По време на нейното царуване чуждестранни принцове ухажват Елисавета, но той като Анна вижда в нея конкуренция, отказва на всички. И оставя Елисавета, която вече наближава 30-те, неомъжена.
Следващата голяма любов на Елисавета е Алексей Разумовски, потомък на запорожки казаци. По онова време се говори, че той е едва ли не най-красивият мъж в цялата Руска империя. Разумовски помага на Елисавета и за извършването на дворцов преврат, и да се възкачи на трона, след което императрицата му дава високи звания и графска титла.
Граф А. Г. Разумовски(CC BY-SA 4.0)
Именно с него, според легендата, Елисавета се венчава тайно в село Перово близо до Москва през 1742 година. Дълго време в църквата се съхраняват „доказателства“ – специални ритуални тъкани – „воали“, уж избродирани от самата Елисавета. След това тя, пак според легендата, купува цялото село и построява там дворец за Разумовски.
Елисавета не вижда смисъл да разкрива брака си пред обществеността – тя вече е над 30 години, а сватба с човек, който не е от много знатен род, би могла да възмути аристократите. Друг аргумент е, че Разумовски също може да има претенции към властта.
Смята се, че при Елисавета за първи път фаворитизмът достига големи мащаби: Разумовски има неограничена власт и оказва силно влияние върху императрицата и нейните решения.
Освен легендата за тайната сватба на Елисавета има и други – за децата им с Разумовски. И въпреки че официално императрицата никога не е имала наследници, съвременниците споменават, че двойката вероятно е имала син и дъщеря.
Смята се, че дъщерята, известна като княгиня Тараканова, насилствено е подстригана за монахиня и живее в Ивановския манастир в Москва до смъртта си. Има и много измамници, които по-късно се представят за деца на Елисавета и Разумовски.
Един от тях е арестуван и затворен в Петропавловската крепост по заповед на Екатерина II. Официално Елисавета така и не е се омъжва до края на дните си.
„Княжна Тараканова“, 1864, Константин ФлавицкиДържавна Третяковска галерия/Свободни източници
Когато вече е на 40 години, императрица се сдобива с още един млад фаворит – граф Иван Шувалов. По време на управлението ѝ той става просветител, основава Московския университет и Художествената академия. Въпреки това до смъртта си Елисавета остава близка с Разумовски.
Екатерина II
Екатерина II, 1794, Дмитрий ЛевицкиНовгородски музей-резерват/Свободни източници
В списъка на реалните и предполагаемите фаворити на Екатерина има около двадесетима мъже. Любвеобилността на императрицата поражда слухове за някакъв си видите ли невероятен разврат, който царял в двора.
Екатерина II е съпруга на Петър III, наследник на Елисавета Петровна, когото тя сама посочва за трона след нея. Петър III е син на по-голямата ѝ сестра Анна (и внук на Петър I). По този начин Елисавета се опитва да оправи нарушеното наследяване на престола.
Петър израства в Германия и не се е интересува нито от Русия, нито от властта, нито пък от съпругата си, която е германка. И все пак царската двойка има наследник – бъдещият император Павел I, който е също толкова непопулярен като баща си. А по-късно се ражда дъщеря, която умира в ранна детска възраст. Петър III приема детето, но самият той открито се съмнява в бащинството си. Според най-разпространената версия Екатерина ражда дъщеря от любовника си, а той е бъдещият полски крал Станислав Понятовски.
„Петър III Фьодорович“, 1761, Лукас Конрад ПфандцелтЕрмитаж/Свободни източници
Петър III е известен като странен и води изключително непопулярна политика затова Екатерина, с подкрепата на дворянството и особено на своя фаворит Григорий Орлов, извършва дворцов преврат през 1762 година.
Григорий Орлов, 1762 , Фьодор РокотовТретяковска галерия/Свободни източници
Петър е арестуван и скоро умира при неизяснени обстоятелства. Екатерина II се възползва от прецедента, когато Екатерина I става императрица след смъртта на съпруга си Петър I, и заема трона след кончината на своя съпруг.
Интересното е да се отбележи, че само няколко месеца преди възкачването си на престола, Екатерина (тайно от съпруга си) ражда дете от Григорий Орлов. Императрицата обаче не крие особено извънбрачния си син, известен като Алексей Бобрински, и му купува имоти и дворци. А неговият брат Павел I по-късно дори му дава титлата граф.
Алексей Григориевич Бобрински в маскараден костюм, 1782, неизвестен авторЕрмитаж/Свободни източници
Григорий Орлов е фаворит на Екатерина над 10 години и императрицата дори иска да се омъжи за него след възкачването си на престола, но я разубеждават да стори това. По-късно тя има други любовници и Орлов е отлъчен от двореца.
Следващият фаворит – и очевидно голямата любов на Екатерина – е княз Григорий Потьомкин. Той е с 10 години по-млад от императрицата, присъединява за нея нови земи към Руската империя.
Г.А. Потьомкин-Таврически, от Йохан Баптист Лампи СтаршиСвободни източници
Те се венчават тайно през 1774 или 1775 година. Много съвременници вярват, че сватбата не е слух, а наистина се е състояла. Потьомкин притежава голямо влияние и власт, поради което често се кара с императрицата. Тя разбира, че той не може да претендира за властта, и затова, въпреки откритостта на любовната им връзка, не го обявява за свой съпруг.
Има слухове, че Екатерина дори е родила дъщеря от Потьомкин, известна като Елисавета Тьомкина, която той представя като своя възпитаничка. Много историци обаче смятат, че Тьомкина едва ли е била дъщеря на Екатерина, която по това време вече е преминала 45 години.
Philip Martin/HBO, 2019
HBO засне правдоподобен сериал за отношенията между Потьомкин и Екатерина. Заглавието му е „Екатерина Велика“, а главната роля е поверена на Хелън Мирън.
автор: АЛЕКСАНДРА ГУЗЕВА
източник: bg.rbth.com