Общество

Как руската дума „вокзал“ е свързана с Лондон?

Тази дума има доста необичайна история.

Вокзалите (гарите, вокзал – ед. число на руски) в Русия се появяват много преди железопътните линии. Това не е куриоз, защото през XVIII в. думата „воксхол“ (именно с този правопис) е означавала нещо съвсем различно. В „Писма на руския пътешественик“ на Николай Карамзин четем бележките му от едно пътуване до Лондон през 1790 г.: „…славният английски Воксхол, на който напразно искат да подражават в други страни. Ето една прекрасно място за вечерни забавления, достойно за умен и богат народ! Оркестърът свири предимно любими популярни песни, пеят актьори и актриси от лондонските театри, а слушателите в знак на удоволствие често им хвърлят пари. […] Изведнъж завесата се повдигна и видяхме изписано с огнени думи: Take care of your pockets! – „Пазете джобовете си!“ (защото лондонските крадци, които във Воксхол изобилстват, се възползват от този момент.) В същото време се разкрива прозрачна картина, представяща селска сцена“.

Vauxhall Gardens, London

Vauxhall Gardens, LondonHulton Archive/Getty Images

Очевидно става дума за театрален павилион. По-нататък Карамзин описва, че след представлението той обиколил всички галерии и разгледал всички картини, а след това влязъл в ротондата, чиито вътрешни стени били покрити с огледала.

Николай Карамзин посещава Vauxhall Gardens, увеселителна градина в Кенингтън, на южния бряг на Темза. Този парк съществува от 1770-те до 1859 г., а по-късно подобни градини и паркове за развлечения в Русия започват да се наричат ​​“воксали“. Между другото, те се появяват в страната ни именно по милостта на англичанин.

Vauxhall Pleasure Gardens 1732

Vauxhall Pleasure Gardens 1732Universal Images Group/Getty Images

Как в Русия се появяват „воксали“?

Майкъл Мадокс, английски инженер, пристига в Русия за първи път през 1766-а, за да учи великия княз Павел Петрович на механика и физика. След края на курса, англичанинът напуска Санкт Петербург, а 10 години по-късно се завръща, но в Москва, и то не като инженер, а като богат театрален предприемач.

Градина

Градина „Ермитаж“ от Н. Н. КаразинСвободни източници

Ясно е, че неговият авторитет като бивш учител на наследника е много висок. В Москва Мадокс организира Петровския театър, предшественик на Болшой. А през 1783 г. той открива „воксал“ в Таганската част. Източниците не дават много информация за него – това е бил дървен павилион в градина с езерце. Сградата е включвала „стаен театър“ за лошо време и билярдна зала. При хубаво време на лятната тераса точно в градината, където е имало павилиони и бюфети, се играели комедии и оперети. Вечер градината е била осветена с фенери, а в нея е имало и фойерверки. Воксал е бил отворен до два часа сутринта, входът е струвал цяла рубла, а това по онова време това са били много пари и бедните не са можели да отидат на представленията. В онези дни селско семейство от четирима души може да живее с 20 рубли един месец, че дори и повече.

Експерти по историята на Москва предполагат, че пътят до московския „воксал“ е бил осветен през нощта с факли, така че кочияшите да не се изгубят, когато излизат от главния път. Затова уличките в тези места, които до 1919 г. са се наричали Болшой и Малий Вокзален, сега са съответно Болшой и Малий Факелние.

Кой „воксал“ става първата жп гара?

Чертеж на Павловската гара

Чертеж на Павловската гараСвободни източници

„Воксали“ има разбира се има и в Санкт Петербург – в Наришкинските и Летните градини, на островите, близо до село Озерки… Но най-известният „воксал“ е в Павловск. Открит е през 1838 г. заедно с първата железопътна линия в Русия – Царскоселската – и се намира точно на нейната крайна спирка. Увеселителният павилион е построен за „реклама“ на железницата: така че жителите на града да поискат да отидат на жп гара „Павловски“, а за това са си купували билети за влак.

Павловск,

Павловск,Свободни източници

Инженер Франц фон Герстнер, строител на Царскоселската железопътна линия, пише: „В края на пътя се прави ново Тиволи, чудесен „воксал“: лете и зиме ще служи като място за събиране на жителите на столицата; игри и танци, укрепване на силите на чист въздух и луксозна трапезария ще привлекат там всекиго“.

Павловската гара

Павловската гараСвободни източници

„Воксалът“  е построен през 1838 г. по проект на Андрей Щакеншнайдер и става първата постоянна концертна площадка в страната, където симфонични оркестри изнасят концерти. Той е разрушен по време на Втората световна война, но след Павловския „воксал“ всички павилиони на железопътните гари в Русия започват да се наричат вокзали (на руски).

автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest