Общество

Как работят вдигащите се мостове – символ и главна забележителност на Санкт Петербург

Туристи от цял свят пристигат в Санкт Петербург, за да видят вдигащите се мостове, макар градът да не е световен лидер по броя им.

Затова пък тук техническото действие е превърнато в истинско музикално шоу.

Вдигащите се мостове са истинска визитна картичка на Санкт Петербург. От 342 моста в града 22 са подвижни И само девет от тях се вдигат редовно и това е причината да привличат вниманието на туристите.

Можете да видите с очите си цялото действие всяка година от април до ноември. Мостовете обаче нe се вдигат, ако температурата на въздуха превишава +25 °С, пада под -8 °С или скоростта на вятъра е над 15 метра в секунда, а също и през официалните неработни празнични дни.

Как се появяват мостовете в Петербург

Петербург е основан на река Нева през 1703 година. На 27 май на Зайчия остров е построена крепост, която по-късно получава името Петропавловска. Наред с изграждането на крепостта върви строителството на жилищни сгради на другия бряг на Нева – на Градския (Брезовия) остров (сега тази територия се нарича Петроградската страна).

Getty Images

Първият мост в града е плаващ и е построен именно между тези два бряга. За разлика от постоянните мостове, плаващият се изгражда върху специални плоскодънни лодки. Мостът, наречен Петровски, е направен от дървени трупи, поставени върху лодките, и е покрит отгоре с настилка. Към 1706 г. той е изграден отново, но вече с два вдигащи се отсека, които допълнително защитават крепостта. А при приближаване на враг те са могли да бъдат изгорени напълно.

Санкт Петербург, 1820-те

Санкт Петербург, 1820-теСвободни източници

По времето на Петър I мостовете не се ползват с популярност. Жителите на града са принудени да пресичат водните канали с лодки и салове. Според императора това е трябвало да накара жителите на младия град да свикнат с водата. Мостове са се строяли там, където са се превозвали ценни стоки, и то само от дървен материал.

Строителството на каменни мостове започва едва в средата на XVIII век. Първият е единичният дъгообразен Ермитажен мост, построен над Зимния канал. И до ден днешен той е определян като един от най-изисканите в града.

Благовешченският мост между 1900 и 1917

Благовешченският мост между 1900 и 1917Карл Булла

Гранитните мостове са сменени от конструкции, в които се използва отлят чугун. В самото начало на XIX в. с тази технология е създаден Зеленият мост през река Мойка, който и досега хармонично се вписва в пространството около Невски проспект.

Първите вдигащи се мостове

Първият постоянен вдигащ се мост в Санкт Петербург е Благовещенският (от 1918 до 2007 г. той се нарича мостът на Лейтенант Шмит). Построен е в средата на XIX век. Преди това всички мостове на Нева са плаващи, защото заради дълбочината и силното течение построяването на постоянни мостове през реката е трудно и скъпо. Един от осемте отсека на моста е повдигащ се, той е бил на десния бряг на Нева (от страната на Василиевския остров). През 1930-те години е пренесен в центъра на моста, защото там той осигурява по-голямо пространство за плавателните съдове.

1910-те

1910-теGetty Images

Вторият постоянен вдигащ се мост е Литейният. Построен е през XIX в. на най-дълбокия участък – 24 метра – на Нева.

Как се вдигат мостове

Всеки от вдигащите се мостове в Санкт Петербург има свои особености. Някои мостове са двукрилни и при тях се вдигат и двете платна едновременно. Един от тях е най-известният Дворцов мост, който съединява Василиевския остров с централната част на града.

Дворцовият мост

Дворцовият мостПетър Ковальов/TAСС

Мостовете, на които се вдига само едното платно, се наричат еднокрили. Такива са Троицкият, Литейният, Гренадерският, Кантемировският и Володарският мост.

Те всичките вдигат „крилата“ си нагоре, но не винаги е било така. До средата на миналия век Литейният и Троицкият мост са се вдигали странично. Реконструкцията им е направена заради нарасналите размери на плавателните съдове, които преминават по Нева.

Петър Ковальов/TAСС

Повечето мостове се вдигат и се спускат с помощта на хидравлични системи. Това не важи само за Сампсониевския и Борсовия мост – те се вдигат чрез електрически мотор. Борсовият мост е уникален и с това, че има и откатно-разтваряща система: след раздалечаване на 15 см неговите „криле“ се отдръпват едно от друго.

Mostotrest

А Гренадерският мост, за разлика от всички останали, се отваря на три етапа с малки прекъсвания помежду им.

Къде да гледате как се вдигат мостовете

Най-романтичният вариант е от водата, така че не само да се насладите на гледката на вдигащия се мост от страната на Нева, но и да се поразходите под вдигнатите „криле“. Само че преди да си купите билет за такава екскурзия, по-добре е да уточните маршрута на разходката. Работата е там, че по време на движението по Нева в акваторията е забранено за екскурзионни параходи, които са по-големи от товарните, и в този случай ще си седите просто в лодка на плиткото до гранитните брегове. Това е все едно да наблюдавате вдигането на мостовете от крайбрежната улица и не си струва похарчените пари.

Юрий Белински/ТАСС

От левия бряг на Нева (от страната, където се намират Невският проспект и Ермитажът) най-добре е да гледате вдигането на мостовете на Дворцовата крайбрежна. От Зимния дворец до Суворовския площад добре се виждат едновременно три вдигащи се моста: Дворцовият, Троицкият и Борсовият. Тук освен това можете да се насладите на всекидневното шоу „Пеещи мостове“ – вдигането на Дворцовия мост в съпровод на симфонична музика.

Mostotrest

Това обаче не е единственото място в града, откъдето можете да се полюбувате на тази невероятна гледка. От Адмиралтейската крайбрежна улица до Медния конник ще се открие прекрасна гледка към Благовешченския и Дворцовия мост. А от Стрелата на Василиевския остров може да се види и Литейният мост, който е по-нагоре по течението на Нева.

Mostotrest

На десния бряг най-добрите места за хубава гледка са до крайцера „Аврора“ или хотел „Санкт Петербург“. Впечатляващото зрелище може да се наблюдава и от плажа на Петропавловската крепост, Троицкия площад и Митнинската крайбрежна улица край Борсовия мост.

Алекс „Форщейн“ Фьодоров (CC BY-SA 4.0)

За да видите вдигането на „крилете“ на мостовете, струва си да отидете на Суворовския площад към Троицкия мост. Там подробно можете да наблюдавате как 43-метровото крило на моста с всички улични лампи се вдига нагоре. Подобно зрелище се открива и в подножието на Литейния мост от крайбрежната улица „Кутузов“.

Графикът на вдигането на мостовете и промените в него, както и разположението на мостовете на картата, вижте на този сайт. 

автор: ЕКАТЕРИНА ОПАРИНА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest