Как образи на храмове и икони се озовават в интериора на московското метро
Метрото в столицата е витрина на съветската естетика и сталинисткия ампир.
Дори и там обаче, сред изображенията на работници и селяни, могат да се открият образи на Христос, Божията майка и светци. Как се случва това?
- Ликове на Христос на станция „Комсомолская“
Мозаечните плафони на тавана на метростанция „Комсомолская“ от околовръстната линия са изработени през 1951-52 г. от художника и бивш иконописец Павел Корин. На осем пана на патриотична тематика са изобразени руски герои и подвизи на хора от различни времена. Изображенията включват изобилие от позлатен смалт, което ги прави подобни на византийските храмови мозайки.
На един от плафоните е изобразен Александър Невски под знаме с лика на Спасителя, а на заден план се вижда църквата „София Новгородска“.
Скица за мозайката на улица „Комсомолская“ и самата мозайка с изображението на Александър НевскиТретяковска галерия; Gzen92 (CC BY-SA)
Друг плафон е посветен на Дмитрий Донской: староруският княз е изобразен на кон преди битката при Куликово със знаме с лика на Христос.
Скица за мозайката на улица Комсомолска и самата мозайка, изобразяваща Дмитрий ДонскойТретяковска галерия; Tothkaroj (CC BY-SA)
Освободителите на Москва през 1612 г. – Минин и Пожарски – също са изобразени с лика на Христос на фона на храма „Василий Блажени“ и стените на кремъл.
Ескиз към мозайката с Минин и ПожарскиТретяковска галерия; steve_w (CC BY-SA)
Всички мозайки са илюстрации на речта на Йосиф Сталин, произнесена на парада на 7 ноември 1941 г.: „Нека в тази война ви вдъхновява смелият образ на нашите велики предци – Александър Невски, Дмитрий Донской, Кузма Минин, Дмитрий Пожарски, Александър Суворов, Михаил Кутузов! Да бъде благословено над вас победното знаме на великия Ленин!“.
А мозайката, на която червеноармейците държат Червеното знаме с портрета на Ленин, изненадващо резонира със староруски сюжети.
Ескиз и мозайка „Червеноармейци с Червеното знаме“Третяковска галерия; Николай Галкин/ТАСС
Тези мозайки отразяват и промяната в отношението към Църквата, настъпила по време на Втората световна война. През 1943 г. Сталин по същество реабилитира Руската православна църква, среща се с нейните главни епископи, разрешава на духовенството да извършва богослужения и да благославя войниците преди сражения. Най-вероятно той може да е вярвал, че все още тайно вярващите съветски граждани (и войници) ще бъдат насърчени от подкрепата на църквата по време на войната.
- Храмът „Василий Блажени“ и кремълските събори на гара „Нагатинска“
Стените на тази станция, открита през 1983 г., са украсени с мозайки на тема староруска архитектура. По идея на архитекта на гарата Леонид Павлов пътниците е трябвало да се любуват на изображенията, докато чакат влака.
Мозайка с Архангелския събор на Московския кремълНиколай Галкин/ТАСС
Мозайките са изработени от Елеонора Жаренова и Владимир Василцов и показват строежа на храма „Василий Блажени“ и на кремълските катедрали.
Мозайка с катедралата „Христос Спасител“Николай Галкин/ТАСС
- Кремълските събори на метростанция „Боровицкая“
Николай Галкин/ТАСС
Метростанция „Боровицкая“, открита през 1986 г., е наречена в чест на едноименната кула на Московския кремъл, в близост до която се намира. На стената на централното фоайе е поставено монументално керамично пано „Дървото на народите на СССР“ от Иван Николаев, изобразяващо Московския кремъл с катедралите, от които израства съюзното дърво на дружбата.
- Мадона на станция „Римская“
Antares 610 (CC BY-SA)
Метростанция „Римская“ в московското метро е открита през 1995 година. Размишлявайки върху темата за вечния град, известният скулптор Леонид Берлин изработва за станцията скулптурна композиция с младенците Ромул и Рем, легендарните основатели на Рим, както и с Капитолийската вълчица, която ги е кърмила.
В другия край на станцията, над ескалатора и прохода към станция „Площад Илича“ (чието име препраща към Владимир Ленин), причудливо е поставена Мадоната с младенеца, също дело на Берлин.
- Московски църкви на станция „ВДНХ“
Legion Media
Към 850-годишнината през 1997 г. на станция „ВДНХ“ се появява голямо майоликово пано в стил руски гжел. „Панаир в Замоскворечие“ е изработен от художници, специализирани в гжелската живопис – Маргарита Подгорная и Александър Царегородцев.
jaime.silva (CC BY-NC-ND)
В центъра е изобразен панаир на фона на река Москва и Кремъл, а по краищата на паното са поставени плочки с московски катедрали: храмът „Христос Спасител“, Новодевическият манастир, изгубената църква „Прослава на Богородица“, църквата „Адриан и Наталия“ и други.
- Църкви от древните градове на Русия на станция „Трубная“
Станция „Трубная“ е открита през 2007 година. Стените ѝ са украсени със светли витражи на Зураб Церетели, изобразяващи древни градове и села на Русия. Те са фокусирани върху разпознаваеми катедрални храмове на Русия.
Московския събор „Василий Блажени“Andrey Filippov 安德烈 (CC BY-SA)
Московския събор „Василий Блажени“
Andrey Filippov 安德烈 (CC BY-SA)
Най-старата каменна старинна църква от московското Коломенское.
Andrey Filippov 安德烈 (CC BY-SA)
А също и църквите на Ярославъл, Переславъл-Залески и няколко други села и градове.
Andrey Filippov 安德烈 (CC BY-SA)
- Московски църкви на „Сретенски булевард“
През 2007 г. е открита и станцията „Сретенски булевард“. Върху стените от светъл мрамор са поставени стоманени плочи с изображения. В тези многоизмерни апликации на художника Иван Лубенников могат да се разпознаят гледките от околовръстния булевард. На една от тях е изобразен паметникът на Николай Гогол, през който се виждат очертанията на църквата „Свети Йоан Богослов“ на Бронная.
Виталий Белоусов/Sputnik
На другото пано е изобразена камбанарията на Високо-Петровския манастир
- Христос на „Достоевская“
През 2010 г. е открита метростанция „Достоевская“, посветена на великия руски писател. Стените на станцията са украсени с илюстрации на основните му романи. Монументалните мозаечни платна дори предизвикват скандал – обществеността ги смята за твърде мрачни. Но авторът, художникът Иван Николаев, настоява, че към Достоевски трябва да се подхожда според „дълбочината и трагизма на творчеството му“.
Писателят е бил много религиозен и темата за вярата и Христос се появява неведнъж в произведенията му. Така например в илюстрацията към романа „Престъпление и наказание“ централната фигура е тази на Спасителя, който възкресява Лазар. Вдясно виждаме Соня Мармеладова, която чете Евангелието на Расколников в затвора. В историята вярата пробужда отчаяния герой за нов живот.
Илюстрация към „Престъпление и наказание“Antares 610 (CC BY-SA)
Исус се появява и в илюстрацията към „Братя Карамазови“. Малък сюжет в левия ъгъл на мозайката препраща към притчата за Великия инквизитор от романа. Това е легендата за това как през Средновековието, по време на Инквизицията и изгарянето на еретици на клада, Исус се явил на Инквизитора и двамата провели диалог за свободата, вярата и човека.
Илюстрация към „Братя Карамазови“Antares 610 (CC BY-SA)
- Московски църкви на метростанция „Марийна Рошча“
Откритата през 2010 г. метростанция „Марийна Рошча“ е украсена с десет мозаечни пана с изгледи от исторически места в Москва – квартал „Останкино“, самата „Марийна Рошча“ и др.
Legion Media
Те са изработени от художника Сергей Горяев от стъклен смалт, а на фона на пейзажите пътниците могат да видят и църквата „Трифон“ в Напрудни от XV в., и църквата „Троица Животоначална“ в Останкино от XVII в., и църквата с иконата на Божията майка „Неочаквана радост“ в Мариина Рошча от края на XIX – началото на XX век.
Mos.ru
- Северни манастири на гара „Беломорская“
Nord794ub (CC BY-SA)
Откритата през 2018 г. гара „Беломорская“ в северната част на Москва е украсена с мозайки, изобразяващи Соловецкия манастир (който всъщност е на Бяло море), както и други свети места в Северна Карелия: Валаамския манастир на Ладожкото езеро и Кижинския погост на Онежкото езеро.
Андрей Никеричев/Агенция „Москва“
автор: АЛЕКСАНДРА ГУЗЕВА
източник: bg.rbth.com