Как Ми-26 прелита над секретни бази на НАТО през 1981?
На 14 декември 1977 г. пилотът-изпитател, герой на Съветския съюз Гурген Карапетян за първи път вдига във въздуха свръхтежкия десантно-транспортен вертолет Ми-26.
Четири години по-късно хеликоптерът, наречен Halo от НАТО, прелита над военни бази в Западна Германия, разказва „Российская газета“.
Вертолетът Ми-26 се счита за уникална машина, тъй като държи 14 световни рекорда, включително рекорди за поемане на товари: 25 т на височина 4100 м, 20 т на височина 4600 м, 15 т на височина 5600 м и 10 т на височина 6400 метра.
Изграждането на модел на хеликоптера Ми-26 започва през 1972 година. Разработката е придружена от лабораторни изпитания, тъй като конструкторите трябва да създадат от нулата лопатките на носещия и рулевия ротор, основната скоростна кутия на Ми-26 и новия турбовален двигател.
През 1980 г. Ми-26 успешно преминава държавни изпитания, а през юни 1981 г. се състои първата публична демонстрация на свръхтежкия хеликоптер на авиокосмическото изложение в Льо Бурже. Полетът до Париж отнема около 17 часа. Междинните кацания са във Вилнюс, Варшава, Берлин и Франкфурт на Майн.
Появата на „руския хеликоптер“ в небето над Западна Германия предизвика вълнение във военните и дипломатическите кръгове, когато Ми-26 прелита над ракетно-ядрените бази на НАТО. В Париж хеликоптерът е посрещнат от първия заместник-генерален директор на „Аерофлот“.
„Той се качи и каза: „Слушай, никой ли не е щял да ви застреля там?“ „Не, не мисля“, казах аз. „А за какво става въпрос?“ „Да, тук имаше радиопрехващане на телефонен разговор, един полковник се обади в базата на НАТО и поиска да вдигне самолетите, за да ви свали“, разказва Гурген Карапетян пред ТАСС.
На връщане германски авиодиспечер откарва Ми-26 до едно от летищата на НАТО.
„Питам диспечера на английски: „Защо ни доведохте тук?“ „Да, трябваше да видя руския хеликоптер, който е предизвикал фурор в Париж“, отговори той.
43 години по-късно Ми-26 е заменен от нова версия на свръхтежкия хеликоптер – Ми-26Т2В. Моделът, произведен в Ростов на Дон, разполага с най-новия комплекс от бордово радиоелектронно оборудване, което позволява летене денем и нощем. Полет по маршрут, заход до дадена цел и кацане могат да бъдат извършени с помощта на автопилот. Новият бордови комплекс за защита е способен да отблъсне атаката на управляеми ракети с радиолокационни или инфрачервени самонасочващи се глави. През октомври Ми-26Т2В премина успешно държавни тестове.
източник: RUSSIA BEYOND БЪЛГАРИЯ