Как изглеждат руските градове в екстремните зимни студове
Новата 2023 година в Русия започна с мразовито време!
В европейската част на страната термометрите сочат -20°C, в Сибир падат до -40°C. Можете ли да познаете кой регион оглавява списъка на най-студените места в Русия?
„Лавина от студ“ – така синоптиците наричат рязкото застудяване, което настъпи през последните дни в много руски региони. Почувствайте го сами: в новогодишната нощ в Москва беше +5°C (средната януарска температура в Москва през януари би следвало да е около -10°C), след това падна до около нулата, а на 6 януари температурата рязко се понижи до -22°C!
Сноубордист в западната част на Москва, на Крилатите хълмовеВалерий Шарифулин/ТАСС
Метеоролозите твърдят, че причината за подобен мраз е суперстуденият въздух от арктическите морета. Това обаче далеч не се смята за сурова зима: най-студеният януари, регистриран в Москва, е бил през 1940 г., когато температурата е паднала до -42°C.
Руски Дядо Мразовци от регионите, събрани в МоскваАртур Новосилцев/АГН Москва
В резултат на такова рязко застудяване местните жители наблюдаваха уникални за Москва природни явления – слънчево хало и светлинни стълбове.
Хало в Московска областВладимир Гердо/ТАСС
В сибирския град Красноярск тези дни е сравнително топло – едва -20°C.
Иля Наймушин/Sputnik
Доста по-студено е в Централна Русия: в Ивановска, Владимирска и Тверска области термометрите сочат до -28°C, докатов Костромска област са дори под -30°C.
Коледен фестивал в Шуя, Ивановска областВладимир Смирнов/ТАСС
Според синоптиците температурите в повечето региони ще се нормализират до края на седмицата.
Кинешма, Ивановска област, -28°CВладимир Смирнов/ТАСС
Дивеево, Нижегородска областАлександър Рюмин/ТАСС
Колкото повече се придвижвате на изток, толкова по-студено става. В Нижни Новгород и Киров мразовете достигат до -36°C и се очаква да се задържат така доста дълго. В Урал е малко по-топло – едва -34°C.
Нижни Тагил, Свердловска областПавел Лвов/Sputnik
Уфа, Башкортостан, -34°CМаксим Богодвид/Sputnik
Якутия за пореден път се доказва като най-студения руски регион. Якутск, столицата на републиката, може да се похвали с -50-градусови студове. В Оймякон, „полюсът на студа“, стигат до -52°C.
Хора плуват в горещите извори на ОймяконСемьон Сивцев/@sivtsevsema958
Такива студове, макар и екстремни, не са уникални за много руски региони, така че няма особени комунални или транспортни проблеми.
Забавен факт:
Виталий Тимкив/Sputnik
В южните части на Русия зимата изглежда по съвсем различен начин. В Сочи и Анапа могат да се похвалят с +10-15°C. Местните обаче все пак смятат, че е студено, и с нетърпение очакват пролетта!
автор: АННА СОРОКИНА
източник: bg.rbth.com