Как изглежда Свияжск – град-остров от списъка на ЮНЕСКО
Отбранителна крепост, манастир, концентрационен лагер, затвор на НКВД, психиатрична болница – през всичко това е минал неголемият остров край Казан, където се приютил старинен град с колосален брой паметници на руската старина на квадратен метър.
Днес неголямото село Свияжск, което се намира на остров с почти идеална кръгла форма, се радва на многобройни посещения от туристи. Манастирските му стени, средновековните улици, златните куполи и конният манеж създават антуража на руската старина (а много от тях са истински паметници на средновековната архитектура и са под защитата на ЮНЕСКО). Но невинаги е било така: мирният днес Свияжск нееднократно се е превръщал в място на кървави и драматични събития от историята.
Legion Media
Ще започнем с историята на появата му. В средата на XVI век цар Иван Грозни се опитва да покори столицата на Казанското ханство – Казан. Но претърпява неуспех: за да напредне, войската му се нуждае от междинна база. Островът на 30 км от Казан на мястото, където се сливат реките Свияга, Шчука и Волга, е идеален за целта. Но как да построят крепост толкова близо до татарите?
Legion Media
Правят го по следния начин: отначало построяват цялата крепост от дърво в гр. Мишкин, след което номерират дървените трупи, разглобяват ги и с настъпването на пролетта ги пренасят по Волга на острова. И след 4 седмици, през 1551 г., необитаемият остров става форпост на Иван Грозни под името Свияжск.
Legion Media
Крепостта (по размерите си превъзхожда дори московския кремъл по онова време) напълно оправдава предназначението си: година след основаването ѝ Казан е превзет.
Legion Media
Първоначално в града-крепост има 18 кули и жилищни домове, както и православен храм, но след военната си слава Свияжск бързо се превръща в център на православието с голям брой светини.
Novingalina (CC BY-SA 4.0)
Няколко години след основаването на града тук се появява Успенският манастир, а след това и Успенският събор, който днес може да се похвали с единствената в света фреска с изображение на св. Христофор с конска глава (обикновено го изобразяват с кучешка). От 1667 г. звероподобните образи на светците са забранени от църквата и се унищожават, но тази фреска изважда късмет: дълго край стените с фреската стоят мощите на първия настоятел на манастира, а над тях се издига сень – дървена конструкция от четири арки с колони. Именно тя прикрива и без това прашасалата и незабележима фреска.
Сергиевската църкваSnowman47 (CC BY-SA 4.0)
Заедно с това до наши дни са стигнали и значителна част от други иконописи и съоръжения. На острова има поне 37 паметника на културата, включително два манастира (освен Успенския, там е още и манастирът Йоан Предтеча от XVI век) и седем църкви. От 2017 г. цялата територия на острова се намира под защитата на ЮНЕСКО.
Дървена къща на ул. „Николская“A.Savin, WikiCommons
Освен църкви, в крада има и много светски съоръжения. През 1781 г. тук живеят около 10 000 души.
Е, повечето от постройките от XIX век са потопени в следствие на строежа на язовир, или пък са разрушени. Днес в Свияжск на тези места можете да видите дървени стендове с изображения на изчезналите места.
Църковни руини на Рождественския площадOlga-lisenkova (CC BY-SA 4.0)
Още нещо, което тук напомня за тежките времена, са мемориалните съоръжения – „Стената на комунарите“ и паметникът на жертвите на политическите репресии.
Maria Boldyreva (CC BY-SA 4.0)
След революцията Свияжск от „манастирски град“ (такава слава му се носи тогава) се превръща в място на репресии.
Храм „Св. св. Константин и Елена“Максим Богодвид/Sputnik
Тук изпращат и разстрелват несъгласните с новия ред, а започвайки от 1930-те години в Свияжск са създадени колония за малолетни, затвор на НКВД, а след това и психиатрична болница. Паметникът на жертвите на политическите репресии е поставен тук след откриването на масов гроб: анализ на останките показва, че част от хората са разстреляни, а други са умрели от глад в началото на 1940-те години.
Legion Media
Днес туристи от цял свят идват тук по-скоро като на етнографски комплекс – за да усетят духа на руската история и средновековните атракциони.
Olga-lisenkova (CC BY-SA 4.0)
На територията на острова работят грънчарница, ковачница, стрелбище за средновековно оръжие и др. За децата има занаятчийници, където могат да се научат да рисуват върху кожа или да си направят собствено грънчарско изделие.
Средновековна възстановкаLegion Media
А главната забележителност тук днес е конният двор с действаща конюшня и площадка за езда.
Legion Media
източник: RUSSIA BEYOND