Общество

Как изглежда Москва преди революцията през 1917 г.

След революцията в столицата настъпват много промени, а ние ви предлагаме да видим как е изглеждал старият град.

Много от тези места и гледки вече съществуват само на снимка.

Вече ви показахме как е изглеждала Москва в края на XIX век. Продължаваме пътешествието си във времето из този град от началото на XX в. до 1917 година.

Първата трамвайна линия е открита през 1899 г. от Бутирска застава (както е написано и на трамвая на снимката). Но развитието на трамвайното движение е възпрепятствано от конните жп пътища, така че през първото десетилетие на XX в. конните пътища са премахнати и са прокарани трамвайни маршрути (по същите места).

МАММ/МДФ

Хора гледат ледохода на р. Москва.

Колекция на Г. А. Максимова

Днес, когато кажем „Московски университет“, си представяме днешната му основна сграда – високата постройка от епохата на Сталин на Врабешките хълмове. Но до средата на XX в. същото това здание в центъра на града се е наричало просто „Московски университет“.

ГИН при РАН

Тази гледка към крепостта вече я няма. Много от постройките са изчезнали – и бялата църква „Св. Великомъченица Екатерина“ във Вознесенския манастир, и целият архитектурен ансамбъл на паметника на император Александър II.

МАММ/МДФ

Да погледнем този паметник отблизо (от парадната страна).

МАММ/МДФ

В кремъл в миналото има цял район на име Зарядие, застроен гъсто с къщи и търговски улици. В съветските години мястото е разчистено, тук е построен огромният хотел „Россия“, а днес на нейно място се намира новият съвременен парк „Зарядие“.

Архив на Иван Владимирович Егоров

През 1908 г. Москва е застигната от мащабно наводнение. Единственият начин човек да се придвижи в този! На снимката – Мокринската алея в Зарядие, която вече не съществува.

Архив на Иван Владимирович Егоров

През 1908 г. са потопени дори стените на кремъл.

Съюз на фотохудожниците на Русия/russiainphoto.ru

В съветско време е разрушена на практика цялата Китайгородска стена, която обгражда центъра на града. Днес от нея са останали само малки фрагменти. Тази кула „Катушка“, например, вече съществува само на снимките (както и конният трамвай отдясно).

Архив на Иван Владимирович Егоров

А това е манастирът „Чудо“ на територията на кремъл, който е загубен безвъзвратно в съветско време.

МАММ/МДФ

Една от най-красивите сгради в Москва за щастие е останала невредима. В Дома на Пашков в началото на века се помещава Румянцевската библиотека, която е основата на Ленинската библиотека в съветските години. Днес сградата продължава да е собственост на главната библиотека на страната.

МАММ/МДФ

Николска улица вече е пешеходна. Бялата готическа Николска кула на кремъл (вляво) в съветско време е пребоядисана в червено, а Казанската църква (вдясно) изглежда съвсем различно след промените през 1920-те. В центъра виждате Историческия музей, построен в края на XIX век.

Съюз на фотохудожниците на Русия/russiainphoto.ru

Днес е трудно за вярване, но чак до 1930 г. на Червения площад е минавал трамвай.

Иван Авдонин/МАММ/МДФ

А ето и общ изглед на Червения площад. Днес, естествено, по него не минават нито карети, нито трамваи – на тяхно място се появяват Мавзолеят и туристите.

Петър Павлов/МАММ/МДФ

От парадните гледки се местим към типичния московски вътрешен двор. Днес в него няма да срещнете пране, няма го и самият вътрешен двор (на практика те са затворени за външни хора и са превърнати в градини).

Александър Гринберг/МАММ/МДФ

На улица „Кузнецки мост“ все още има много лавки, магазини и питейни заведения, само дето улицата сега е пешеходна.

МАММ/МДФ

Още едно място с оживена търговия – Сухаревският пазар. На заден план се вижда сградата на загубената в съветско време Сухарева кула.

Колекция на А. Мелитонян

Променен е и Театралният площад пред Болшой театър. Ето снимка от началото на века.

МАММ/МДФ

А ето и една снимка от 1910 година. Прокарана е трамвайна линия, а отляво е издигнат търговският дом „Мур и Мерилиз“, известен днес като ЦУМ.

Николай Свищов-Паола/Държавен архив за кино и фотодокументи, гр. Красногорск/russiainphoto.ru

Редки кадри на барикадите в Москва. През 1905 г. избухва първата руска революция и в Москва се вдига голямо въстание. 

Михаил Алексеев/Съюз на фотохудожниците на Русия/russiainphoto.ru

През 1912 г. в Москва е открит Музеят за изящни изкуства „Император Александър III“, който днес се нарича Държавен музей за изобразително изкуство „А.С. Пушкин“.

МАММ/МДФ

На откриването присъства и Николай II. 

Свободни източници

През 1913 г. в Москва с размах е отбелязана 300-годишнината на Династията Романови.

МАММ/МДФ

Целият град е богато украсен, провеждат се многолюдни празнични мероприятия. На снимката по-долу виждате сградата на дворянското Благородно събрание, която в съветско време е превърната в Дом на съюзите.

Г. Яковлев/Музей на Москва

Ето, например, тълпа, събрала се на Тримуфалната арка на площад „Тверска застава“. Арката е посветена на победата в Отечествената война през 1812 година срещу Наполеон. През 1930-те тя е разрушена, но по-късно нейно копие е издигнато на Кутузовски проспект.

Централен държавен архив за кино и фотодокументи на Санкт Петербург/russiainphoto.ru

Съвсем скоро, през 1917 г., през Арката ще минават не тържествени процесии, а революционни колони от демонстранти.

МАММ/МДФ

източник: RUSSIA BEYOND

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest