Общество

Как дишането може да промени изцяло нашите емоции и това как се чувстваме

Учил и живял в САЩ, Константин избира да се прибере в България, където да се погрижи за подобряването на качеството на живот на българите. Той е първият учител във фондацията „Изкуството да живееш“, където преподава дихателни техники и помага на хората да се справят със стреса и да живеят тук и сега.

„Дишането е първото действие, което извършваме в живота си. Това ще бъде и последното. И между тези две действия се случва нашият живот.“ , споделя Константин Драгов. До каква степен обаче ние обръщаме внимание на дишането си или просто го вземаме за даденост?

В дишането се крие ключът в справянето с нашите емоции. Ако човек би желал да контролира своите емоции и ум, то най-лесният начин е дишането, защото именно то е пряко свързано с тях.

Дишането е връзката между външния свят на реалността и нашия вътрешен свят на спокойствието и светлината. „Нашият ум е като хвърчило. Ние управляваме хвърчилото с помощта на връв. Аналогично, дишането е връзката, връвта, с която управляваме и контролираме нашите ум и емоции.“, добавя Драгов.

Ние използваме едва 30-35%, което е едва 1/3 от капацитета на белите ни дробове, а основният начин, по който човек изхвърля токсините от тялото си е чрез дишането. Ние изхвърляме над 85% токсините в телата си именно с помощта на дишането. Тук става въпрос за над 250 химически съединения. Когато ние не дишаме пълноценно – с малка част от белите ни дробове, те остават в нас и се натрупват с годините.

Константин Драгов обяснява, че ние си набавяме енергия от храната, съня, положителното и спокойно състояние на ума, както и от дишането. Но, „Човек може да издържи няколко дни без да се храни, без да пие вода, дори и без сън, но без да диша ние можем да издържим едва няколко минути.“, добавя експертът от Изкуството да живееш.

В сравнение с възрастните, децата използват между 80 и 90% от капацитета на белите си дробове. При нас, заради стреса, напрежението, дори и болестите и забързания начин на живот, през които сме преминали през живота си, дишаме много плитко – само с горната част на белите си дробове. Белите дробове имат три части – горна, средна и долна. Децата, от своя страна дишат с целия капацитет на дробовете си затова когато те вдишват, стомахчетата им се издуват. Това се случва, защото диафрагмата, която се намира под стомаха го издува напред. Именно това спокойно и равномерно дишане им помага да живеят в сегашния момент.

Що се отнася до ритмичното дишане – ние дишаме нерегулярно и отрицателните емоции се отразяват на тялото ни на чисто физическо ниво. Автоматично, тъй като тялото, умът и дишането ни са свързани, отрицателните емоции се отразяват пагубно в дългосрочен план и на трите.

Йога означава съюз на тяло, дихание и ум. С помощта на плавното и равномерно дишане, ние можем да изчистим различните блокажи, тоест складирани отрицателни емоции в нас. Именно това прави и техниката Судашан крия, с чиято помощ използвайки различни ритми на дишане, изчистваме стари натрупани емоции и травми от телата и умовете си.

Тази практика е помагала на хора, страдащи от депресия или паник-атаки, които само за няколко занятия успяват да се освободят от тези неприятни чувства, които са ги тормозили месеци, а понякога и години. Дихателно-медитативната техника Судашан крия работи на клетъчно ниво и зарежда с кислород всяка една клетка на тялото, следователно и ни зарежда с много енергия.

Експертите от Изкусвото да живееш, съветват всяка сутрин да прилагаме техниката Сударшан крия, която отнема едва 15-20 минутин, но ни подготвя да сме устойчиви на стреса за предстоящия ден. По този начин, дори и в стресови ситуации, ние успяваме да запазим спокойствие и дори да ни донесат дисбаланс, ние бързо успяваме да се върнем към центъра си.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest