Как да разберете руските патроними
Ръководство за дешифриране на руското презиме.
Може би знаете, че руските патроними са доста сложни. Да, тази странна средна част на руските имена – „Петрович“, „Иванович“ и т.н. Но има начин да ги разберете по-добре.
Как се образуват женските и мъжките патроними в Русия?
Бащиното име на руснака се образува от името на бащата на съответния човек. Ако оставим настрана правилата за конструирането на патронимите на руски, е важно да разберем едно нещо. Първата част на патронима винаги е името на бащата:
- Петрович – Петър
- Алексеевич – Алексей
- Никитич – Никита
Втората част (окончанието) на патронима обозначава дали човекът е мъж или жена – -ович, -евич или –ич означава мъж, а –евна, – овна или –ична е жена.
Съответно женските патронима биха били:
- Петровна – Петър
- Алекеевна – Алексей
- Никитична – Никита
Как руските патроними могат да бъдат официални и неофициални
Според правилата на официалния руски етикет бащиното име трябва да се използва при обръщение към по-възрастни хора и при официални обстоятелства:
- Иван Иванович
- Борис Никитич
- Мария Илинична
Между хора на еднаква възраст, дори и да се обръщат един към друг с учтивата форма „Вие“ вместо с „ти“, например, на работа, патронимът се пропуска. Те могат да се обръщат един към друг с пълната форма на личните си имена – Иван, Борис, Мария и т.н. вместо Ваня, Боря, Маша, които са неофициални.
Когато се използват без първото име, обаче, патронимите са супер неформални и са допустими само между близки приятели, колеги, съседи. Би било супер странно, ако се обърнете към човек, когото познавате от ден-два, на бащино име. В същото време, дългогодишните приятели могат спокойно да се наричат Петрович или Иванич.
Russia Beyond (Legion Media; Getty Images)
автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ
източник: bg.rbth.com