Как да не ви изгонят от руски дом
Подобно на това да подарите часовник на китаец или да оставите обувките си в джамия, има неща, които никога не бихте искали да правите в руски дом, освен ако не искате да видите къде всъщност свършва безкрайното руско гостоприемство.
Когато идвате на гости, носете нещо със себе си
Legion Media
Ако сте поканени на гости в руски дом, се очаква да донесете нещо със себе си – нещо сладко за към чая, бутилка алкохол и т.н. Някакви подаръци за децата също са подходящи, ако има такива. Не носете цветя, освен ако съпругата на домакина няма рожден ден, а ако има такъв, винаги носете нечетен брой цветя – и в Русия четен брой цветя се носят само на погребение. Подобна грешка наистина би ви струвала скъпо, тъй като много руснаци са много суеверни.
Ако сте донесли нещо, не го давайте на домакина през прага на входа му
Кадър от филма „Любов и гълъби“Владимир Меншов, 1984/“Мосфильм“
Друго древно суеверие, което руснаците все още спазват, съзнателно или не, е свързано с прага – в апартамент или в къща, няма значение. Никога не давайте и не получавайте нищо през прага. Той се смята за граница между дома и външния свят, така че получаването или даването на подаръци е позволено само след като сте влезли в дома.
Никога не се съгласявайте на учтиво предложение да не събувате обувките си
Legion Media
Руските подове са студени през по-голямата част от годината, ето защо почти всеки апартамент има килими на пода, които никой не иска да разваля. Ето защо, дори ако ви помолят учтиво да не сваляте обувките си, когато влизате в руски дом, свалете ги – и поискайте чехли. Ако няма такива (което все още се случва често, особено ако партито е голямо и има много гости), все пак свалете обувките си.
Не коментирайте качеството на нищо
Кадър от филма „Москва не вярва на сълзи“Владимир Меншов, 1979/“Мосфильм“
Ако посещавате руски дом за първи път, много вероятно е домакинът да ви покаже апартамента, къщата или двора на своята дача. Не забравяйте да запазите критиките си за себе си, дори ако покривът на къщата тече и има дупки по стените. Същото важи и за домашно приготвената храна, която ще ви бъде предложена. В Русия се смята за въплъщение на грубостта да критикуваш готвенето на домакините или да му даваш съвети.
Не питайте за доходите на домакина
Кадър от филма „Любов и гълъби“Владимир Меншов, 1984/“Мосфильм“
Семейният бюджет винаги е тема табу сред руснаците, освен ако не сте приятел на семейството, и в това отношение е в рязък контраст със западните навици. Така че не започвайте сами разговор за тези неща и по-добре дръжте собствените си парични въпроси под секрет. Не защото руснаците се срамуват прекалено много от заплатите си – те са много различни, а защото е старо суеверие, че не трябва да се хвалиш с богатството си.
Гледайте да не оплескате нещо в етикета на руската маса
Кадър от филма „Куриер“Карен Шахназаров, 1986/“Мосфильм“
Най-добре би било да не ядете, преди да дойдете на гости в руския дом. Вероятността да ви нагостят с четиристепенно ястие с гарнитури е голяма и домакините ще ви помолят да опитате всичко. Опитайте всичко, дори по малко от всяка чиния, и направете комплимент за всяко ястие – това би било много удовлетворяващо за домакините.
Освен ако не сте се уговорили с домакините, че ще добавите на масата нещо от собствената си кухня, не носете никаква храна със себе си (освен десерт или „нещо за чай“ като подарък); това се смята за грубо, за намеса в деликатния механизъм на домашната кухня на домакините. Също така, ако имате желание да помогнете на домакините да почистят масата или да измият чиниите, първо поискайте разрешение, тъй като не всички обичат гостите да помагат в къщата, сякаш това е техният собствен апартамент.Legion Media
И в никакъв случай не отказвайте да пиете с домакина. Вероятно ще ви се размине с „Тази вечер съм зад волана“, но ще ви предложат да вземете такси или да останете за през нощта. Във всеки случай всяко извинение може да се счита за неубедително. Ако не искате да се напивате, просто не гонете темпото на домакина, една-две рюмки (или чашки) биха били достатъчни, за да покажете учтивост.
Не отказвайте лакомствата!
Владимир Смирнов/ТАСС
Странно е, че обикновено не носите храна със себе си, но сте почти длъжни да вземете всичко, което домакините искат да ви дадат – било то пироги, сладко или други консервирани вкусотии. Нямайте нищо против, ако стъклените буркани изглеждат малко остарели, вероятно вътре има нещо изкусително.
автор: ГЕОРГИ МАНАЕВ
източник: bg.rbth.com