Жени с мъжки професии: 10 снимки на съветски пролетариати в поли
В СССР равноправието на половете е издигнато в утопия.
Жените заемат високи постове в правителството, те са учени, воюват на бойното поле и се трудят в заводите и строителните терени из страната рамо до рамо с мъжете.
Женският труд е използван в Русия и преди Революцията. Основно става въпрос за тежка селскостопанска работа. Има много случаи, в които жените раждат направо на полето, едва оставили косата.
Жени-бурлаци теглят баржа на р. Сура, 1910Захар Виноградов/Russia in photo
По-късно се появява волнонаемният труд и хората с нисък произход не пропускат нито една възможност да спечелят малко пари. Помните ли картината на Иля Репин „Бурлаци на Волга“? Това е нейното реално въплъщение в женски род. Между другото р. Руса е приток на Волга.
„По призив на комсомола – към мината!“, 1930Георгий Зелма/Russia in photo
Съветското поколение е възпитавано в любов и стремеж към труда. Децата могат да работят от 16-годишна възраст, но студентите и учениците ходят на строителни бригади, събират реколта и извършват друга обществено-полезна работа, най-често безплатно. На снимката виждате млади работници в една от мините в съветски Донбас.
Строителство на метрото, 1933Александър Устинов/Russia in photo
Да се включиш в строежа на метрото е привилегия и мечта. В онези години се смята, че да участваш в подобен проект е повод да разказваш гордо за подвига си на своите деца и внуци.
Строителството на жп линия в Подмосковието, 1930-теАлександър Устинов/Russia in photo
Жените активно учат в професионални училища и получават техническо образование. Между другото съветското кино създава романтична представа за работещата младеж.
Завод за кирпич, 1930Михаил Смодор/Russia in photo
Индустриализация, петилетки, съревнования по най-добри показатели – в годините на Сталин промишлеността се развива с невероятно бързи темпове. През 1940 г. делът на жените, заети в промишлеността, вече е 41% в сравнение с 28% през 1929 година.
„Уралмашстрой“, 1931Михаил Пришвин/Russia in photo
Машиностроенето изисква специално образование и се смята за престижна професия. „Уралмаш“ и до днес е един от най-големите заводи в Русия. В него се произвежда сложно оборудване за най-различни отрасли на промишлеността – от металургията и въгледобива до енергетиката.
Строителство на Днепровско-Бугския канал, 1940Евгений Халдей/Russia in photo
Това най-вероятно е постановъчен кадър. Трудно е да си представим работничка с толкова бели и чисти дрехи. Известни фотографи и писатели често са канени или пращани на най-различни строителни обекти, за да възпеят как в СССР се строи новият свят. Най-известният пример е възхваляваното от много фотографи и художници строителство на Беломорския канал от затворници в ГУЛАГ. На тази снимка виждаме изграждането на друг канал – Днепровско-Бугския (днешен Беларус).
Жени в цех на завод правят снаряди, 1942Всеволод Тарасевич/Russia in photo
От началото на Втората световна война делът на жените-работнички нараства до 50% – те заемат местата на мъжете, заминали за фронта.
Бригада в завода „Уралелектроапарат“, 1950Алексей Гостев/Russia in photo
В СССР няма понятие „неженска“ професия и отношението към работниците от женски пол съвсем не е като към „слабия“ пол. Както вече видяхме, жените се трудят в най-сложните високотехнологични и трудоемки производства.
Работнички, 1974Валерий Щеколин/Russia in photo
Колегите мъже се отнасят с уважение към жените. Всички се обръщат един към друг с полово неутралната дума „другарю“. И на никого не би му минало и през ум да каже: „Днес тя има лош ден“ или да спомене други физиологични моменти. Това се казва феминизъм!
източник: RUSSIA BEYOND