Изявление на Кристалина Георгиева – панел на Инициативата “Три морета”
„Президентски панел в рамките на бизнес форума на тема: Инициатива „Три морета“: път към интелигентно развитие и всеобхватен икономически растеж“.
Ваши превъзходителства и скъпи приятели,
Бих искала да благодаря от сърце на президента Радев за любезната покана. Винаги е удоволствие да се върнеш у домa.
От създаването си преди шест години инициативата допринася за положителния импулс за растеж в региона и за неговия забележителен напредък. Икономиките на държавите от региона на Трите морета продължават да постигат по-добри резултати от тези на западноевропейските си съседи. В периода 2015-2019 г. те отбелязват среден годишен ръст на БВП от 3,8 %, което е почти два пъти повече от темпа на растеж на ЕС-15. Тези по-добри резултати се запазиха и в най-лошите времена през миналата година, когато COVID-19 предизвика дълбока рецесия в целия свят. Икономиките на държавите от региона на Трите морета се свиха със средно 4 %, докато в Западна Европа свиването беше около два пъти по-голямо. В перспектива, дванайсетте икономики са на път да възстановят нивото на БВП от 2019 г. до края на тази година и да продължат да намаляват разликата в доходите в средносрочен план, като до 2025 г. ще растат с около 1,2 % годишно повече от икономиките на ЕС-15. Това е чудесна новина — тя означава, че регионът остава твърдо на пътя на конвергенцията със западните си съседи, наравно със стремежите на хората в него. Това е и потвърждение на ползите от изграждането на устойчиви пазарни икономики и стабилни макроикономически основи — те послужиха добре на региона при настъпването на кризата и ще продължат да го правят и в бъдеще.
Голяма част от вече направеното, за да се даде приоритет на инфраструктурата и свързаността, е ключов компонент на тази устойчивост и на способността на икономиките ви да се възстановят толкова убедително. Това ще бъде жизненоважно за поддържане на темпа на конвергенция.
Първо, инвестициите в инфраструктура могат значително да увеличат производствения капацитет и промишления продукт. Според нашите оценки за всяко похарчено евро това ще доведе до увеличаване на производството с 1,7– 2,5 пъти в дългосрочен план. При това не става дума само за стимулиране на днешната икономика, а за изграждането на икономиката за утрешния ден. Правилните инвестиции, които отчитат необходимостта от възприемане на нисковъглероден и устойчив на климатичните промени път на растеж, могат не само да подобрят свързаността, но да го направят, като ускорят прехода към новата икономика на климата, повишавайки конкурентоспособността на региона в бъдеще.
Второ, на фона на всички трудности и страдания пандемията насочи вниманието ни към стойността на цифровата свързаност. Тя винаги е била водещ приоритет за инициативата „Три морета“, а днес става още по-приоритетна.
На трето място, пандемията даде възможност да се разбере, че „социалната“ инфраструктура е също толкова значима, колкото и „физическата“. Последните 16 месеца разкриха недостатъци в обхвата и качеството на здравеопазването в много части на света. Този регион не прави изключение — тук разходите за здравеопазване са две трети от тези в Западна Европа, което утежнява предизвикателствата, свързани с неблагоприятните демографски условия.
Инвестициите в хората, особено в здравеопазването и образованието, са основен елемент на икономиките, които могат да осигурят всеобхватен и воден от частния сектор растеж, още повече след пандемията, която разтърси пазарите на труда.
Чудесна новина е, че в рамките на инициативата „Следващото поколение ЕС“ членовете на 3SI планират да отделят по-голям дял от инвестициите си за наука и здравеопазване в сравнение със съседите си от ЕС-15, като съотношението е 21 към 12 процента. Тези планове дават приоритет на цифровизацията на публичната администрация, училищата и здравните системи, както и на интегрирането на зелените технологии чрез разширяване на възобновяемите енергийни източници. Те са от решаващо значение за създаването на благоприятна среда за инвестиции в частния сектор.
По-интелигентният и по-екологосъобразен растеж изисква и инвестиции в иновации. Днес разходите за научноизследователска и развойна дейност в икономиките от региона на Трите морета все още са средно по-малко от две трети от тези в Западна Европа. Анализът на Фонда установи, че в развитите икономики увеличение на разходите за НИРД с около 0,4 % от БВП годишно може да повиши БВП с 5 % в средносрочен план. В тази връзка приветствам намерението ви да подкрепите по-големи разходи за НИРД и да засилите сътрудничеството в тази област за изграждането на по-иновативни икономики.
Позволете ми да завърша с ангажимента на МВФ да ви подкрепя.
Нашите „Оценки на управлението на публичните инвестиции“ могат да подпомогнат работата ви по подбор и оценка на инфраструктурни проекти и да повишат ефективността на разходите. Адаптираме ги към нуждите на бъдещето — неотдавна разширихме обхвата на оценките на публичните инвестиции, за да включим смекчаването на последиците от изменението на климата и адаптирането към тях.
В духа на темата, която обсъждаме днес, съветите на МВФ относно цялостната рамка на политиката могат да подкрепят усилията ви за създаване на динамична бизнес среда и улесняване на повече частни инвестиции в областта на свързаността.
Решението, което скоро ще вземем за ново разпределение на специални права на тираж в размер на 650 млрд. долара, ще допринесе за увеличаване на резервите ви — може би си струва да помислите за начини да използвате това допълнително пространство по най-добрия начин за реализиране на мисията на инициативата „Три морета“, която възнамерявате да следвате.
Позволете ми да завърша с кратък личен коментар. Когато навремето защитих докторската си степен по икономика в някогашния Институт „Карл Маркс“, България, както и останалите страни от бившия Съветски блок, дори не беше член на МВФ. Подобно на нашите страни, работих усилено за преодоляване на наследството от миналото ни и твърдо вярвам, че това ни прави по-силни. Инициативата „Три морета“ е плод на силата именно на този опит и убеждение: пожелавам ви успех в разгръщането й в максимална степен за изграждането на динамични и благоденстващи икономики за всички наши народи.
Благодаря ви!