Общество

Изпит по руски за мигрантите: скъпо, сложно и ненадеждно

В началото на 2015 г. в Русия за първи път беше въведен задължителен изпит за чужденците, които искат официално да започнат работа в страната.

Специално разработен тест проверява нивото на владеене на руски език, както и знанията по история на Русия и основи на руските закони. Според самите мигранти изпитът е скъп и сложен, а не липсват и мошеници.

От 1 януари в Русия сериозно се затегна процедурата за легализация на трудовите мигранти – старата система на квоти бе заменена от патенти. За да получи патент, всеки чужденец трябва да има медицинска полица и да представи в миграционната служба пакет от документи, от които основният е свидетелство за преминат специален изпит, който в Москва струва 5000 рубли (154 лв).

Новите правила целят не само да накарат мигрантите да започнат да учат език, но и да се ограничи потокът от нелегални имигранти в Русия и да се намали броят на нарушенията на закона, които те правят.

„Последиците от закона за борба с нелегалната миграция помогнаха да се намали броят на чужденците, които се опитват да останат в Русия незаконно. Напоследък броят им в страната спадна с 1,3 милиона души“, твърди първият заместник-директор на Федералната миграционна служба Екатерина Егорова.

Изпитът по език, история и право се провежда под формата на тест в акредитирани центрове, създадени към пет големи руски висши учебни заведения, включително Московския държавен университет „М.В. Ломоносов“ и Института по руски език „А.С. Пушкин“, както и към регионалните правителства. Общо в Русия има над 400 такива центрове.

Тестът е разделен на три части от по 20 въпроса. Първата част проверява знанията по лексика и граматика на руския език. Втората част показва до каква степен кандидатът за работа в Русия е запознат с основните дати и събития в руската история. Третата е посветена на основите на руското законодателство и държавно устройство – например, в един от тестовете явяващите се трябва да изберат правилното изображение на руската валута и руското знаме. Тестът трае 1 час и 45 минути.

Всеки трети не минава?

По данни на руските власти през 2015 г. тестът трябва да бъде изкаран от около 3,5 милиона чужденци, като по-голямата част от тях са от бившите съветски републики: Узбекистан, Таджикистан, Киргизстан, Казахстан и др. Около 1/3 от тях се опитват да намерят работа в Москва. По данни на руското министерство на образованието и науката през първите пет месеца на действие на новия закон тестът са минали 700 000 души, но не всеки от тях се е справил със задачите от първия път.

„В момента няма нито една жалба от хора, които са се явили на изпита, че е много сложен. Средно около 15% не успяват да го минат от първия път, но това е статистически нормално и участниците имат възможност да се подготвят и да се явят повторно“, споделя Маргарита Русецка, ректор на Института по руски език „А.С. Пушкин“, който участва в организирането на тестовете.

Но според данни на Федерацията на трудовите мигранти в Русия изпитът не може да мине всеки трети от хората, които се явяват. 

„Руският език безспорно е труден. Нужно е много време, за да се научи – най-малко три месеца. Въпросите по история на Русия също са сложни. По наши данни около 30% не успяват да вземат изпита“, каза пред „Руски дневник“ президентът на федерацията Мухаммад Амин Маджмудер, който е имигрант от Бангладеш. 

Той отбелязва, че мигрантите се вълнуват и от цената на изпита: ако се провалят на теста, гражданите на някоя от южните републики на Русия трябва отново да платят сума, която е доста голяма за мнозина от тях. 

Според него интересът към руския език в ситуация, в която идващите в Русия са изправени пред недостиг на пари и време, често отстъпва на втори план при полагането на изпита. „Главната мотивация е легализацията, получаването на разрешение. Спортистите и студентите учат руски език в друг формат. И го учат по-дълго“, казва представителят на федерацията. 

Двете страни на медала 

Друг проблем, с който се сблъскват имигрантите, е отношението към тях от страна на чиновниците и организаторите. Според председателя на общественото движение „Таджикски трудови мигранти“ Каромат Шарипов някои организатори се възползват от наивността на мигрантите, а някои участници твърдят, че са ги принудили да вземат изпита срещу пари, маскирани под формата на някакви услуги. 

„Парите решават всичко. В Люблино (един от кварталите на Москва) ни поискаха 36 000 рубли (над 1100 лева) за пълен пакет, за да минем изпита. Да речем, че ми кажеш да напиша така. А след това получа отказ. Парите ми са изгорели“, споделя Шарипов.
Той допълва, че по негова информация има случаи на изнудване за пари, за които представители на диаспората са сигнализирали правоохранителните органи. 

„Аз смятам, че това трябва да отиде на ниво съд, следствие. Има пострадали граждани, а не е ясно кой стои в основата на тази афера“, смята представителят на движението. 

Между другото, в помощ на мигрантите при подготовката за изпита е открита мрежа от няколкостотин центъра. Намерение да помага при изучаването на руски език има и Руската православна църква. Миналата есен тя отпечата партида специални учебници за чужденци, в които, освен руска граматика, има и практически съвети: как да се отнасяме към руските жени и как да се държим на обществени места. Има и информация за руските традиции, празници и национална кухня.

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest