Има ли шоколад в СССР?
Вкусът на съветското детство наистина се състои от шоколадови блокчета, шоколадови фигурки и шоколадови комплекти.
Много от любимите днес шоколади на руснаците са изобретени в съветските години и дори по-рано. „Альонка“, „Вдохновление“, „Стратосфера“, „Красная шапочка“, „Мишка на севере“ – тези и много други шоколади предизвикват пристъп на носталгия у руснаците, родени в СССР. И така, защо шоколадът от съветското детство изглежда по-вкусен от днешния?
Как се появява шоколадът в СССР
Цехът на „Дружество А.И. Абрикосов и Синове“Евгений Леонов/Sputnik
Шоколадът пристига в Русия от Европа през XVIII в. и веднага става популярен.
В началото на XX в. в Русия вече има стотици фабрики за шоколад. Най-известните от тях са „Дружество на синовете на А. И. Абрикосов“, „Фабриката на Айнем“, „Търговски дом Сиу и Ко.“ (повече за историята на шоколада в Русия можете да прочетете тук).
Шоколадът обаче е много скъп и недостъпен за повечето хора.
Работници в „Красный Октябрь“Анатолий Гаранин/Sputnik
След Болшевишката революция от 1917 г. и Гражданската война (1918-1923 г.) шоколадовите фабрики са национализирани и получават нови имена, които са известни и до днес. „Бабаевски“, „Красни Октябър“, „Болшевик“, „Рот Фронт“ и други, за да назовем само някои от тях.
По време на Втората световна война фабриките за сладкарски изделия, разположени близо до фронта, са евакуирани в тила: Пенза, Новосибирск, Самара (тогава Куйбишев) и много други градове и региони на страната. Оттам шоколадовите блокчета, заедно с други продукти, се изпращат на войниците на фронта.
Сладкарски магазин в Москва, 1960 г.А. Воротински/Sputnik
Истинският възход на шоколадовата индустрия започва едва след войната. Производството в СССР нараства с всяка изминала година. През 1913 г. вносът на какаови зърна в Руската империя възлиза на малко над 5000 тона (което се равнява на около 30 грама за всеки човек в страната!), през 1938 г. – на почти 15 000 тона (около 90 грама на човек), през 1987 г. – на 148 000 тона (което е повече от 500 грама на човек!).
В крайна сметка съветският шоколад дори излиза на чуждите пазари. През 1970-те и 1980-те години цифрите се равняват на около 4 600 тона сладкарски изделия.
Защо съветският шоколад е толкова вкусен?
Хората, които са израснали в СССР, си спомнят вкуса на ТОЗИ шоколад. Въпреки че има недостиг на много стоки, с шоколад човек може да се сдобие по всяко време, а и е сравнително евтин. Разбира се, преди празници като Нова година и 8 март най-популярните шоколадови комплекти изчезват от рафтовете.
Членове на дегустационния съвет на „Красный Октябрь“, 1978Владимир Родионов/Sputnik
През останалото време почти във всеки магазин за хранителни стоки има местни шоколади, произведени по държавния стандарт (ГОСТ), като се използват само естествени съставки. Няма конкуренция между фабриките и всички те произвеждат в съответствие с държавните указания. Да, има браншови награди и призове, но няма нужда да се мами със структурата или теглото на стоките. Шоколадите са еднакви както в Москва, така и в Хабаровск.
Московската фабрика „Рот Фронт“Рудолф Алфимов/Sputnik
Палмовото масло е внесено експериментално за първи път в СССР през 1961 година. Но едва в края на 70-те и началото на 80-те години на ХХ век то започва да се използва системно в хранително-вкусовата промишленост. Въпреки това количеството му също е регулирано от ГОСТ.
Продукция на „Рот Фронт“, 1977Рудолф Алфимов/Sputnik
В същото време какаовите зърна са с високо качество. Те се внасят от африканските страни, в замяна на което Съветският съюз строи фабрики и хидротехнически съоръжения.
Любими съветски шоколадови изделия днес
Може би в Съветския съюз не е имало човек, който да не познава вкуса на шоколад „Альонка“. Знаете, онзи с момичето с шал на опаковката.
Russia Beyond (realstockvector/Getty Images; фабрика „Н. К. Крупская“; „Красный Октябрь“)
Първият съветски млечен шоколад е пуснат на пазара през 1965 г. и е обичан от цялата страна, благодарение на деликатния си вкус и достъпната си цена.
Шоколадът „Вдохновление“ с изобразен на опаковката Болшой театър се появява през 1967 година. Това е първият порционен шоколад в страната, като всяко парче е опаковано в отделно фолио.
Бонбони на „Красный Октябрь“, 1986Фред Гринберг/Sputnik
Най-популярни и желани са шоколадите „Мишка на севере“ (започват да се произвеждат през 1939 г. в Ленинград [сега Санкт Петербург]), „Красная шапочка“ – вафлички с орехов пралин и шоколадово покритие (произвеждани от 1955 г. във фабрика „Красни Октябър“), „Стратосфера“ и „Суфле“ (произвеждани от 1936 г.).
Продукция на „Бабаевски“Андрей Соломонов/Sputnik
През 1970-те години по рафтовете на магазините се появяват големи шоколадови блокчета, наречени „Гъливер“ – с размерите на няколко обикновени. Те също са с вафлен пълнеж. По правило родителите подаряват на децата си такива шоколади за празниците.
Москва, 19 ноември 1995 г.Геннадий Хамелянин/ТАСС
Освен това в Съветския съюз също се произвежда дореволюционен шоколад. Най-известни са „Мишка Косолапи“, „Цитрон“ и „Ну-ка, отними“. Те все още могат да се намерят във всеки руски магазин.
автор: ЕЛЕОНОРА ГОЛДМАН
източник: bg.rbth.com