Игор Кирилов: Във въоръжени конфликти боеприпаси с обеднен уран са се използвали изключително от страните от НАТО
От брифинга на генерал-лейтенант Игор Кирилов, началник на силите за радиационна, химическа и биологична защита на Въоръжените сили на Руската Федерация, за последиците от доставка на боеприпаси с обеднен уран на режима в Киев (24 март 2023 г.)
На 21 март британският заместник-министър на отбраната Анабел Голди обяви, че Великобритания ще прехвърли на Украйна „бронебойни снаряди, които съдържат обеднен уран“.
Във въоръжени конфликти боеприпаси с обеднен уран са се използвали изключително от страните от НАТО. През 2003-2004 г. САЩ са прилагали широко такива боеприпаси при удари срещу цели в иракски градове. Общо според ООН Съединените щати са използвали най-малко 300 тона обеднен уран в Ирак. В резултат на това създалата се радиационна ситуация в град Фалуджа е била много по-лоша, отколкото в Хирошима и Нагасаки след ядрените бомбардировки на САЩ.
Според иракското правителство през 2005 г. заболеваемостта от рак в страната в резултат на използването на боеприпаси с обеднен уран е нараснала от 40 на 1600 случая на 100 000 души население. В страните от бивша Югославия се отбелязва ръст на онкологичните заболявания с 25%.
Окончателният доклад на Института за екологична политика на армията на САЩ до Конгреса през 1994 г. „Последствията за човешкото здраве и околната среда от използването на бойни припаси с обеднен уран в армията на САЩ“ гласи: „Не съществуват технологии за намаляване на токсичността на обеднен уран… Почистване на зоните, където се използват боеприпаси с обеднен уран, е изключително трудно.
След използването на снаряди с обеднен уран значителни посевни площи в Украйна ще бъдат замърсени. Чрез превозни средства радиоактивните вещества ще бъдат пренесени на останалата територия. Това ще нанесе огромни икономически щети на аграрно-промишления комплекс на Украйна, като ще срути износа на селскостопанска продукция от нейната територия.