Общество

Грегор Янсен курира изложба в галерия Структура

Проектът „Отвъд всякакъв разум. В огледалото на сюрреалистичните времена“ включва творби на 16 от най-влиятелните съвременни визуални артисти в България

Грегор Янсен – дългогодишен директор на Kunsthalle Düsseldorf, опитен изкуствовед, куратор, критик и преподавател – е новото знаково име от европейската визуална сцена, който се включва в поредицата на галерия Структура „Гореща линия“. Тя цели да отвори България към света, привличайки вниманието на утвърдени международни куратори към местната художествена сцена с нейния огромен потенциал, който обаче остава нереализиран извън пределите на страната.

Поканата на екипа на Галерия Структура към Грегор Янсен е да изследва натрупванията в областта на съвременното изкуство у нас, да се срещне и разговаря с художници, да усети различните пластове в живота на града и да отрази впечатленията си в изложба. Така се ражда„Отвъд всякакъв разум. В огледалото на сюрреалистичните времена“, която ще бъде открита на 13 април от 18.00 ч. в галерията наул. Кузман Шапкарев 9 в София.

Самият Грегор Янсен пише в текста си към предстоящия каталог, че често и с удоволствие се е чувствал като вкъщи, като да намери родно място и земя, която е чужда и все пак някак позната. „Беше като да си в сън, като да си в ново царство на знаци или препратки.“ Идеята за тази изложба се ражда от преживяванията му при срещите с хората, културата и изкуството в София, но и от многото проблемни ситуации тук и там, както навсякъде по света. Изложбата обхваща достатъчно голям период, но и показва творби от неговия собствен свят на съзерцание. И най-вече се изгражда от континуума, който художниците му предоставят със съвети и подкрепа. „Както често се случва в живота, именно непланираното, непредвиденото и изненадващото в крайна сметка прави вълнуващото и често красивото.“ 

„Отвъд всякакъв разум. В огледалото на сюрреалистичните времена“ иска да изгради връзка, която да разглежда магията на реалността редом с нейната трагичност, тя трябва да върви редом с фактическото, колкото се може по-конкретно и колкото се може по-изобретателно, фантастично, нереално, мечтателно, съноподобно. При всички нови и все по-нови метаморфози на нещата и телата, трябва да се поставят под въпрос преобладаващите определения за човека и човешкото. 

„Беше ми интересно да използвам тази атмосфера и тази обтекаемост за изложбата, занимаваща се предимно косвено с отраженията на историческото, сюрреалистичното, локалното и настоящото, един вид постхуманизъм и реполитизация на заобикалящата среда. Изложбата обединява много различни поколения, жанрове и въпроси. Същевременно тя цели да дефинира на ново „занаята“, опирайки се на психоаналитичната концепция на Жак Лакан за стадия на огледалото, която описва формирането на представата за собствен образ и нейната функция за егото. Сюрреалистичната идея за флуидност и хибридност на идентичността се свързва със съвременните размисли за глобалната политика, както и за конфликта между Изтока и Запада, който се смяташе за преодолян“, казва Грегор Янсен.

Участници в изложбата са: Аарон РотАлександра ЧаушоваДимитър СолаковКирил Прашковколектив: Красимира Буцева, Джулиан Шехериян и Лилия ТопузоваКрасимир ТерзиевЛеда ЕкимоваЛюдмила МилановаМартина ВачеваНадежда Олег ЛяховаНедко Солаков, ninavale, Правдолюб ИвановРадостин СедевчевСофия ГранчароваСтефан Николаев 

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ и Гауденц Б. Руф

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest