Духът на гората и словото на Николай Хайтов оживяват в библиотеката на Лесотехническия университет
Днес, в сърцето на Лесотехническия университет – Библиотечно-информационния център беше открит паметен кът, посветен на големия лесовъд, писател и родолюбец – акад. Николай Хайтов.
Беше представено животоописанието на Николай Хайтов и с това се отбелязаха 105 години от рождението му. Любовта към гората и природата насочват Николай Хайтов към лесовъдството и той завършва университета през 1943 г. Не случайно Лесотехническият университет е и място за съхраняване и почитане на спомени за личността на големия писател.
Новият кът в библиотеката на Лесотехническия университет е създаден от ректорското ръководство на университета с участието на сина на твореца – арх. Здравец Хайтов. Освен фотографии на Хайтов, представящ лесовъдския му път, 16 тома от събраните съчинения на Николай Хайтов, последната издадена книга „Светът на Хайтов“ всички посетители на библиотеката могат да се докоснат и до оригинала на дипломната му работа.
По време на събитието ректорът на ЛТУ – доц. д-р Христо Михайлов разказа за ролята на университета в живота и професионалното развитие на Николай Хайтов, както и за значението на този паметен кът за университета и студентите. „Имах честта да познавам лично Николай Хайтов и разговорите ни са били за българската гора, природа, родолюбието, патриотизма и държавността в България. Искам да подчертая изключителната роля на твореца, на гражданина като стожер на ценностната ни система по родолюбие и патриотизъм. Много битки е водил акад. Хайтов за българщината. Колко прав е бил във времето, когато казва – Изтървем ли селото, сме изтървали всичко. Стилът на Хайтов е неповторим и неподражаем, и с творчеството си остави изключително ярка следа. Гордеем се, че с паметния кът на Хайтов, ЛТУ е пазител на национални ценности и непреходни идеали.“
Доц. д-р Елена Драгозова – зам.-ректор на ЛТУ представи откъс от „Шумки от габъра“ на Николай Хайтов и обобщи с думите „Няма никаква случайност в избора си на професия, защото богатата му душевност показва първичната неподправена любов към природата, гората, дори и към малките семенца. Важно е по-често и по-гръмогласно да говорим за ценностите и да ги предаваме на бъдещите поколения.“
Арх. Здравец Хайтов – син на Николай Хайтов сподели за личните си спомени като баща, лесовъд и творец. Той подчерта значението на лесовъдството и природата в произведенията му и приноса на Хайтов в литературата, киното и опазването на българската природа. Арх. Хайтов заяви: „За мен е гордост и чест, че заедно създаваме този паметен кът, съставен от непубликувани фотографии от личния архив на баща ми, които представят неговия лесовъдски път. Той се е отнасял изключително емоционално и сериозно към гората, което го утвърждава и по-късно като вече пишещ човек. Моят апел е – прелиствайте Хайтов, той ще ви зареди и с любов към гората и към професията!“ Фондация „Памет“ направи своето дарение към библиотеката на ЛТУ – 16 тома от събрани съчинения на Николай Хайтов, включително и последната издадена книга „Светът на Хайтов“.
Изказване, с дълбоко уважение, имаше и д-р инж. Меглена Плугчиева, която сподели за своите срещи с Николай Хайтов и за неговите предложения за създаване на трайна политика, като инвестиция в бъдещето за българската гора. Народният представител Десислава Танева изпрати поздравителен адрес, с който подчерта значимото дело на талантливия писател и отдаден лесовъд Хайтов, посветил живота си на опазването на горите и природните ресурси на България.
Церемонията по откриване на паметния кът продължи със символично поднасяне на букет от академичната общност на ЛТУ, а арх. Хайтов връчи последната книга „Светът на Хайтов“ на ректора на ЛТУ.
Всички участници и гости с присъствието си засвидетелстваха своята почит към тази велика личност с необикновена смелост, неизчерпаема любов към природата и родината, и дълбока отдаденост на българския език и култура. Думите, делата и творчеството на Николай Хайтов остават като светъл пътеводител, а паметният му кът в Лесотехническия университет съхранява тези ценности.