Общество

Древни тераси в Дагестан, създадени от човешка ръка

Преди стотици години жителите на тези ширини превръщат скалистите планини в плодородни овощни градини.

Това чудо все още може да бъде видяно!

Сергей Фомин/Global Look Press

Терасите на Мачу Пикчу в Перу и оризовите тераси в Китай са известни по цял свят и имат статуса на културно наследство. Но това е също толкова напреднало и развито занимание и в Дагестан, република в Южна Русия.

Сергей Фомин/Global Look Press

Тук, в Кавказките планини, местните създават невероятна по мащабите си аграрна система, която и до днес е малко позната.

Тамара Григорева

Много села в Дагестан се намират в планините, а местните се нуждаят от повишаване количеството на достъпните плодорони земи. Но как се открива подобна почва в такъв скалист терен?

Тамара Григорева

Така те започват да създават изкуствени тераси: пренасят почва по склоновете и я стабилизират с каменни подпори.

Legion Media

Терасите в Дагестан се използват за отглеждане на зеленчуци, плодове, пшеница и за градини, чиято функция е не само да направят района по-красив, но и да предпазят посевите от палещото слънце. Градините помагат и за запазването на влажността на почвата.

Високопланинското село Карата

Високопланинското село КаратаСергей Узаков/TASS

Първите тераси са създадени преди хиляди години, когато фермерите правят всичко на ръка, на морска височина от 400 до 2500 метра. Като цяло, терасите в Дагестан имат обща площ от около 150 000 хектара.

Legion Media

Как се извършва напояването им – нещо изключително важно, особено през горещите лета? Оказва се, че водата се доставя до склоновете по канали, изкопани от околните реки, или по мрежа от дървени акведукти, които стигат до водните басейни.

Владимир Федоренко/Sputnik

През съветско време, когато в планините се построяват хидроелектрически централи, напоителните канали в проломите са поправени и старите тераси заживяват втори живот. Съветските експерти са впечатлени от сложните инженерни решения, които древните обитатели на Кавказ са използвали.

Legion Media

Най-многото оцелели до днес тераси в Дагестан се намират високо в планините на републиката в Гунибския и Дахадаевския район.

Legion Media

Днес много местни се местят в града. Освен това в планините вече няма нужда да се отглежда абсолютно всичко – от ечемик до праскови, а и са построени пътища, по които на селата се доставя свежа и прясна храна. Така че сега много от старите тераси се използват за поене на добитък, като например крави и овце.

автор: АННА СОРОКИНА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest