Да, тази снимка е фалшива, но самоубийствената въздушна каскада е истинска
Съветски пилотен ас наистина прелита под този мост и успява да избегне ужасяващите последствия.
В горещият летен ден – 4 юни 1965 г., градският плаж в Новосибирск и насипът на река Об са претъпкани, когато хората чуват усилващ се рев.
Изведнъж в небето се появява военен самолет, стига до водата и се втурва към Oктомврийския мост отвъд река Об. Зрителите замръзват: катастрофалният сблъсък изглежда неизбежен…
Самоубийствена каскада
Когато Валентин Привалов е само на 6, нацистка Германия нахлува в Съветския съюз. Момчето, което живее близо до Москва, е свидетел как противниковите войски прекосяват неговата Родина. Тогава той за първи път вижда военен самолет в действие.
„Един ден два самолета „Поликарпов“ И-16 прелетяха над главата ми и почти докоснаха покривите на къщите. Преди това не бях виждал дори влак. Това беше началото на моята мечта“, казва Привалов много години след инцидента при моста, който му печели поризвище на прословут смелчага на съветската авиация.
Привалов следва детската си мечта и до 20-годишна възраст става лейтенант на морската авиация, служи в Балтика, където свиква да лети над водни обекти – рутина, която други пилоти могат да намерят за предизвикателство.
Няколко години по-късно Привалов е преместен в Сибир, където излита, между другото, от летището в Новосибирск. Той и колегите му пилоти често прекарват свободно си време на почивка на самия градски плаж, където шокираните зрители по-късно стават свидетели на самоубийствената каскада на Привалов.Новосибирски музей
„Идеята да прелетя под моста се появи много отдавна. Но знаех, че ако го направя, ще ми забранят да летя“, казва Привалов.
Подарък от съдбата
На 4 юни 1965 г. Привалов и трима други пилоти получават заповед да летят по маршрут в рамките на 30-минутен интервал между самолетите. Когато изтребителят МиГ-17 на Привалов излита, пилотът трябва да навигира в облаците.
„Когато получих заповед да се спусна, пронизах облаците и изведнъж видях моста. Това беше. Не принадлежах повече на себе си. Изглеждаше, сякаш ми беше писано“, казва Привалов.
Военноморското обучение дава на Привалов увереност, че може правилно да прецени безопасното разстояние до повърхността на реката, така че пилотът преминава с пълна газ. Летейки на метър над водата, Привалов достига скорост от 700 км/ч, за да направи самолета изключително чувствителен към контролерите.
Арката на моста, която пилотът избира за свои „порти“, е висока 30 м и широка 120 м.Новосибирски музей
„Най-интересното е, че когато се приближиш към моста, е логично да предположиш, че колкото по-близо си, толкова повече се разширява пространството. Но за мен беше обратното: прозорецът [на арката] се стесняваше и стесняваше допълнително. Но бях много спокоен. […] Щом усетих, че мостът е зад гърба ми, дръпнах контролера към мен и се изкачих в облаците“, обяснява Привалов.
Наказание или възнаграждение
Привалов е толкова развълнуван, че едва забелязва шокираните зрители и наивно си мисли, че каскадата му ще да остане незабелязана.
Много бързо и четиримата пилоти, участвали в учебните полети, са поставени под арест и е сформирана комисия за разследване на инцидента. Виновникът веднага е открит.
Привалов е придружен до Евгений Савицки, бивш пилот на изтребител, който сега е въздушен маршал на СССР. Савицки инспектира самолетна фабрика в града, където се случва инцидентът.
„Разбира се, той добре ме нахока“, каза Привалов. По ирония на съдбата фабриката, в която се провежда дисциплинарният разговор, е кръстена на Валерий Чкалов, емблематичен съветски тестов пилот, прословут с рискованите си каскади.
Маршалът е придружен от двама помощници, които тайно казват на Привалов, че не трябва да се тревожи: висшето командване е решило да приключи случая положително за него.
След седмица военното поделение на Привалов получава заповед от министъра на отбраната на СССР Родион Малиновски: „Не наказвайте Привалов допълнително. Дисциплинарните мерки (вече предприети във фабриката) са достатъчни. Ако не е вземал почивка, дайте му отпуск за 10 дни. Ако е вземал, дайте му 10 дни почивка в звеното.“
Привалов, който скоро възобновява полетите си, може само да предполага колко смелостта и дързостта му да радват съветския маршал Малиновски, който, изглежда, не е съвсем безучастен към поемането на рискове.
Що се отнася до известната снимка на каскадата, която се разпространява в интернет години по-късно, несъмнено е фалшива: пропорциите на самолета спрямо пропорциите на моста са фалшиви, а ъгълът на наклона на самолета е твърде голям, за да бъде реалистичен на тази малка височина…Новосибирски музей
Според една от версиите фалшивият кадър е създаден от дизайнера Евгений Социховски за музея в Новосибирск. „Пропорциите бяха умишлено изкривени, така че никой със здрав разумен да не може да си представи, че са истински“, казва местният историк и служител на музея Константин Голодяев.
Друга версия гласи, че снимката е създадена по поръчка на местен вестник, за да илюстрира статия за невероятна каскада на Привалов.Новосибирски музей
автор: НИКОЛАЙ ШЕВЧЕНКО