Общество

Чужденци споделят какво е да си на интервю за работа в Русия

Да се явиш на интервю за работа и без това понякога е доста плашещо, а какво остава, ако искаш да работиш в Русия?

Ето какво да очаквате от работодателите, според нашите читатели.

Чарлз Бърман (САЩ): „Без психологически въпроси“

Личен архив

Аз съм онлайн преподавател по английски от Бингхамптън, Ню Йорк, САЩ. През 2018 г. кандидатствах и получих работа като онлайн учител по английски език в Русия. Това, което ме изненада най-много, беше липсата на психологически въпроси: имаше само въпроси за квалификациите ми, опита ми, техниките и подхода в работата ми. За човек като мен от САЩ това беше много приятна изненада.

Интервюто беше прагматично и ясно. Попитаха ме за опита ми. Накараха ме да опиша професионалния си подход към работата. Изнесох примерен урок пред интервюиращия, който показа как работя и какви са компетенциите ми. Помолиха ме да обясня едно време в английския език, което доказа, че разбирам граматиката, която ще преподавам.

На американските интервюта има много повече психологически въпроси, като например: „Как се виждаш след пет години?“, „Коя е най-голямата ви слабост?“, „Защо искате да работите тук?“ и т.н.  Руското интервю ми хареса много повече. В американските интервюта винаги знам, че на интервюто се очаква да дам предварително определени отговори. Освен това, там се очаква кандидатите до известна степен да се хвалят. На руското интервю имах чувството, че мога да съм по-честен и да не се хваля изкуствено.

Хънтър Каруд (САЩ): „Ти американски шпионин ли си?“

Личен архив

След като завърших магистърската си степен в Университета в Санкт Петербург, кандидатствах за работа в областта на международния бизнес в руска компания в Москва. Беше 2019 година. Първият и вторият кръг на интервюто минаха страхотно. Стигнах до трети кръг, който беше тест с детектор на лъжата. Компанията беше наела бивш служител на ФСБ, с когото се срещнах край мол в Москва. Заведоха ме в една офис сграда, където ме завързаха за детектор на лъжата. След като ми зададоха няколко базови въпроса, ме попитаха: „Ти американски шпионин ли си?“. Казано накратко, не получих работата. Сами си правете изводите… И да, намерих си друга работа в руски стартъп, който се занимава с роботизирана автоматизация на процесите.

Радха Завери (Индия): „Не е невъзможно“

Личен архив

Вече четири години съм в Русия и интервютата ми досега бяха страхотни. Не е невъзможно да си намериш работа, ако имаш правилния набор от квалификации и умения.

Аз съм учител в ясла с 20-годишен опит и кандидатствах за работа в Русия през 2019 година. Интервюто ми беше дистанционно, тъй като живеех в Индия и процесът беше много прост. Не мога да кажа, че в интервюто имаше нещо различно – беше същото като в останалите страни. Мисля, че да си себе си е най-важно.

Боб Лемънс (Канада): „Трябва да имаш уникален набор от умения“

Личен архив

През 2010 г. с мен се свързаха от американска компания, направила смесено дружество с „Лукойл Западен Сибир“. Търсеха си генерален мениджър (генерален директор), който да управлява дружеството. Отидох в Русия, за да се срещнем в Москва, а по-късно посетих и завода в Когалим. Имаше много въпроси за опита ми в управлението на химически завод (инженерно образование, финансови познания, капиталови разходи, управление на проекти, щадящо производство, дали бих могъл да се адаптирам към културата и т.н.). По онова време управлявах химически завод в Канада, който много приличаше на този в Когалим. Интервюто включваше и проверка на миналото ми. След като всички страни се споразумяха, подписахме договори и заминах за Когалим. Прекарах три месеца заедно с генералния директор и заемах позицията му три години. Не говорех английски, но имах преводач, който ми помагаше.

За да работиш в чужбина, трябва да имаш уникални умения. Трябва да разбереш какви са дългосрочните или краткосрочните им цели и е необходима помощта на адвокат с опит в Русия и в Европа. Да работиш в чужбина изглежда вълнуващо и екзотично, но човек трябва внимателно да проучи всичко и да разбере дали това е за тях. Да работиш в Русия не е лесно – има много бюрокрация, а процесът на вземане на решения е бавен и строг.

Вярвам, че висококвалифицираните технически експерти имат страхотни възможности за работа в чужбина. Просто трябва добре да разберат договора си. Какви са условията и как искате да ви плащат. Ако имате намерение да се преместите там за постоянно – това е друга тема!“

автор: КСЕНИЯ ЗУБАЧОВА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest