Общество

Червените камъни – космическо дефиле с ледени водопади в Далечния север

Планините в този район са без върхове

Дефилето „Червените камъни“ се намира само на 6 км от отвъдполярния промишлен град Норилск. Това е едно от най-популярните места за почивка сред природата за норилчаните, защото може да се стигне до него дори пеша. Катерачите много обичат да се катерят по тези скали.

Павел Кузмичов

Поразителен за въображението е релефът, който е образуван от планини с височина от 600 метра, а формата им наподобява подкова. В процепите на скалата може да се видят множество скали от вулканичен произход, които придават на дефилето червено-кафяв цвят. Пейзажът изглежда фантастичен.

Павел Кузмичов

Местните екскурзоводи наричат Червените камъни „врата към платото Путорана“. Дефилето се смята за част от планинския масив Хараел, който е началото на платото. Названието на масива идва от евенски език и се превежда като „Смърчов камък“.

Павел Кузмичов

Точно както и на самото плато, тук се виждат планини без върхове, огромни ледници върху езера дори и през лятото и високи водопади.

автор: АННА СОРОКИНА

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest