Общество

Ботвиня: студена руска супа със стръкове цвекло

Повечето руснаци не биха различила истинската ботвиня, дори и да е под носа им, но преди векове тя е високо ценена от висшето общество.

Да разберем защо тази супа е незаслужено забравена.

Ботвиня е древна славянска супа, която се споменава още през XVI в. в „Домострой“ – древната руска енциклопедия за ежедневието. Оказва се, че в миналото тази супа се сервира на благородниците. Този факт може да обърка съвременните любители на изисканите храни, тъй като името на ястието – ботвиня, ясно показва, че основният продукт в нея е „ботвата“ или стръкове цвекло. В нея има много зелени подправки и, разбира се, основната съставка са стръковете цвекло. Защо благородниците я ценят толкова високо?

Работата е там, че в старата Русия ястието се готви в бульон от скъпи риби, като есестра, белуга и сьомга. Един обикновен селянин не може да си ги позволи.

Тази супа става много популярна през XIX в., което се доказва от факта, че се споменава често в творбите на руски писатели. Най-често се използва за подчертаване на традицията, но и като метафора за провинциализма. Според мен по-обикновените рецепти за ботвиня, без рибен бульон, споменавани в класическата литература, създават впечатлението, че супата е обикновено ястие.

Като любима храна на руските благородници ботвиня не винаги се разбира от чужденците. Има случаи на руски дипломати в Русия, които не са запознати с правилата на студената супа и молят да им я подгреят.

Разликата с други студени супи

Традиционно се препоръчва да се готви в три купи едновременно: бульон с ботвиня и зелени подправки, филе от риба и купа с натрошен лед.

Друга характерна особеност на това студено ястие е, че течната част се състои от квас и студен бульон (зеленчуков или рибен/месен). Приготвянето на бульона отнема време и усложнява процеса по приготвянето на супата.

Според Уилям Похльобкин, историк по руската кухня, всички тези особености водят до загубата на популярността на ястието в съветските времена поради скъпите съставки и сложния процес на готвене.

Съвременна рецепта

Днес традиционната ботвиня се сервира в ресторантите за руска кухня. У нас обикновено я правим не с риба, а с месо. Освен това е по-евтино от супата с есетра.

Оригиналната версия включва киселец или спанак, сварени в подсолен бульон и намачкани през цедка. Това прави бульона по-богат, но отнема още 20 минути. Ето защо аз пропускам тази стъпка и вместо това добавям много свежи нарязани на ситно зелени подправки.

Ботвинята е леко пикантна, тъй като към бульона се добавят горчица и репички. Можете да добавите сметана, за да омекотите вкуса.

Да приготвим супата по моята семейна рецепта.

Продукти за 2 порции:

Юлия Мулино

  • Готов месен бульон – 400 мл
  • Свинско филе – 300 г
  • Квас – 400 мл
  • Стръкове цвекло – 1 връзка
  • Магданоз – 1 връзка
  • Копър – 1 връзка
  • Зелен лук – 1 връзка
  • Репички – 5 бр.
  • Краставици – 4 бр.
  • Горчица – 1 с.л.
  • Сметана (30%) – 3 с.л.
  • Сол на вкус
  • Черен пипер на вкус

Начин на приготвяне:

Вкусът на супата и нейната наситеност зависят до голяма степен от качеството на бульона. Направих ароматен бульон на основата на свинското филе.

Юлия Мулино

Нарежете репичките на жулиени и ги поставете в дълбока купа.

Юлия Мулино

Добавете нарязаните краставици и зелени подправки.

Юлия Мулино

Нарежете на ситно зеления лук.

Юлия Мулино

Нарежете листата на цвеклото.

Юлия Мулино

Смесете бульона, кваса и сметаната за течния дресинг на супата.

Юлия Мулино

Юлия Мулино

Подправете със сол и пипер на вкус.

Юлия Мулино

автор: ЮЛИЯ МУЛИНО

източник: bg.rbth.com

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest