България и Индия засилват сътрудничеството в сектора на отбраната
Посланикът на Индия участва в ключово събитие, организирано от Клуба на отбранителната индустрия и домакинствано от Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Събитието беше насочено към засилване на сътрудничеството между България и Индия, особено в сектора на отбраната, като същевременно се обърна внимание на предизвикателствата пред България в областта на човешките ресурси. Представители на водещи компании представиха своите дейности, успехи и настоящи нужди, като подчертаха възможностите за сътрудничество и инвестиции. Дискусиите подчертаха разрастващото се партньорство между двете страни, като акцентираха върху иновациите, икономическото развитие и стратегическото сътрудничество в ключови отрасли.

Реч на посланика в Клуба на отбранителната индустрия
Добър ден,
За мен е чест да говоря пред членовете на Клуба на отбранителната индустрия в първия месец от пристигането ми в България.
Както знаете, Индия и България поддържат силни дипломатически отношения повече от 70 години. Сътрудничеството в областта на отбраната е една от основните сфери на сътрудничество, която през последните години непрекъснато се развива. През 1989 г. беше създаден съвместен комитет за индийско-българско сътрудничество в областта на отбраната, а през 1993 г. подписахме двустранно споразумение за сътрудничество в областта на отбраната. Днес се стремим да надграждаме надеждните си отношения и да задълбочаваме партньорството.
Потенциалните области на сътрудничество обхващат военно обучение, отбранителни технологии и оборудване, съвместни учения, сътрудничество между промишлените предприятия и съвместно производство в рамките на инициативата Make in India.
Военно обучение
В миналото Индия и България са участвали в програми за военно обучение и обмен. Индийски военнослужещи са получавали обучение от български инструктори в различни области и обратното. Този процес може да се подобри допълнително.
Отбранително оборудване
Със значителния си исторически фокус върху отбранителните технологии, оборудване и системи, България се е доказала като ценен партньор за Индия. Тя също така се е ангажирала с поддръжката и модернизацията на традиционната военна техника. Сътрудничеството в този сектор може да бъде доразвито.
Съвместни военни учения
Както знаете, нашите отбранителни институции провеждат съвместни военни учения за подобряване на взаимното разбирателство. Тези учения бяха насочени предимно към обмяна на опит в областта на антитерористичните операции, поддържането на мира и хуманитарната помощ. България също така участва в „Аеро Индия 2023“. Като се има предвид настоящата геополитическа обстановка, двете страни могат да си сътрудничат за обмен на опит в областта на морската и навигационната сигурност и киберсигурността.
Връзки с индустрията
Двете страни могат да проучат възможностите за сътрудничество в отбранителната промишленост, особено в областта на отбранителното производство и научните изследвания. Индия предлага перспективи в специфични нишови сектори. Индийски компании са готови да създадат съвместни предприятия с български фирми в сектора на отбранителното производство.
Политиката на Индия в Индо-Тихоокеанския регион
България, разположена в Източна Европа, е мост между широката индо-тихоокеанска политика на Индия и стратегическите цели на Европейския съюз. Това съответствие насърчава възможностите за засилено сътрудничество в областта на отбраната, тъй като Индия се стреми да укрепи отношенията си с държавите – членки на ЕС.
Сътрудничество в областта на научноизследователската и развойната дейност
Академичните институции в двете страни биха могли също така да проучат възможностите за сътрудничество в областта на научноизследователската и развойната дейност, трансфера на технологии и институционалните партньорства. Потенциалните български партньори включват Софийския университет, Българската академия на науките, Техническия университет в София и др. В същото време индийски институции като DRDO (Организация за изследвания и развитие в областта на отбраната) и IIT (Индийски технологични институти) могат да предоставят ценен експертен опит.
Разширяващ се отбранителен сектор на Индия
Индийската отбранителна индустрия преживява бърз растеж и модернизация, което я прави един от най-привлекателните пазари. Ако сте следили неотдавнашния бюджет, може би сте забелязали, че за 2025-2026 г. предложеният бюджет за отбрана е 78,70 млрд. долара, което представлява увеличение с 9,5 % спрямо предходната година. От тази сума почти една четвърт е предназначена за модернизиране и закупуване на модерни оръжия. Очаква се до 2029 г. индийският пазар на отбранителни продукти да нарасне до 89,35 млрд. долара. Само за аерокосмическия сектор се предвижда до 2032 г. да достигне около 48,41 млрд. долара. Между 2024 г. и 2032 г. се очаква индийският отбранителен сектор да генерира поръчки на стойност 138 млрд. долара, което ще открие огромни бизнес възможности за глобалните партньори. Индия също така активно насърчава вътрешното производство в областта на отбраната, като в този сектор са ангажирани над 14 000 MSMEs (микро, малки и средни предприятия) и 503 стартиращи предприятия. Значителен акцент се поставя върху нововъзникващите технологии като изкуствения интелект, кибервойната, космическата сигурност и военното оборудване от следващо поколение.
Заключение
България има потенциал да се превърне в значим европейски играч, тъй като продължаваме да наблягаме на глобалните си партньорства в областта на отбраната. Чувствам се оптимист за нашите отношения и ще бъда много благодарен на вашите коментари, мнения и предложения.
Очаквам с нетърпение да науча повече за вашите начинания в сектора на отбраната. Благодаря ви.