Бъдете внимателни и предпазливи!
Престъпниците са започнали да използват изкуствен интелект, за да фалшифицират гласови съобщения в Telegram с цел кражба на пари и сметки:
„Потребителите на Telegram се сблъскаха с нов вид измама – първо престъпниците получават достъп до акаунт, след което започват да пишат на потенциалните жертви от списъка с контакти на собственика му с искане за паричен превод. Историята за нуждата от помощ е подкрепена с гласово съобщение, за което се твърди, че е от собственика на акаунта. За звуковото съобщение се използват откъси от негови истински стари гласови съобщения.
Аудиосъобщението се дублира в личната кореспонденция и във всички чатове, в които участва собственикът на откраднатия акаунт. След това се изпраща снимка на банкова карта с името и фамилията. Освен това за жертвата имената и фамилиите в социалните мрежи се различават от информацията в паспорта и престъпниците използват паспортните данни. Сумата, която престъпниците са искали да получат, е била 200 хил. рубли.
Експертът по сигурността Евгений Егоров нарече подобна схема нова и „доста напредничава“ за Русия. „Престъпниците отдавна използват както „отвличания“ на акаунти в Telegram, така и фалшиви писма с искане за паричен заем, но в този случай измамниците са събрали всички части на конструктора си“, отбеляза експертът. Той обяснява, че на първия етап акаунтът в Telegram или WhatsApp се хаква, например чрез фалшиви анкети, чиято вълна се наблюдаваше в края на миналата година. След това престъпниците изтеглят запазените гласови съобщения и използват услуги с изкуствен интелект, за да синтезират нови „гласови съобщения“ с необходимия контекст. Накрая се изпращат съобщения в частни или групови чатове с искане за голяма сума пари, като за убеждаване се използват изкуствено генерирани „гласови съобщения“ и фотошоп на банкова карта с фалшиво име на получателя.
„Схемата е опасна, защото престъпниците използват няколко фактора за идентификация на жертвата – сметка, глас и банкова карта. За да се избегне загубата на пари, е необходимо да се провери два пъти дали собственикът на сметката наистина отправя такова искане, например като му се обадите обратно по телефона.“
Експертът Диана Селехина отбеляза, че компанията регистрира вълна от нови случаи на измами, свързани с кражба на лични акаунти в Telegram. Според нея през последните 30 дни компанията е идентифицирала повече от 500 нови имена на домейни, които резонират с името на месинджъра. Селехина напомни също, че освен фалшивите анкети в Telegram активно се разпространява и измамна схема с получаване на Premium абонамент. „Всички тези схеми са обединени от необходимостта да въведете своя телефонен номер и SMS код. След това получените данни се използват от престъпниците за неоторизиран достъп до акаунта и последващо изпращане на спам или изнудване за пари.“
повече информация на: https://x.com/SheIsBetterSg