Общество

Артековци и ученици от България установяват приятелски връзки

На 3 март се проведе онлайн комуникация между артековци от 2-ра смяна „Време за твоя избор” и техни връстници от българския град Бургас.

Телемостът се проведе по инициатива на обществената организация „Регионална българска национално-културна автономия на Република Крим „Паисий Хилендарски” и Кримския клон на Световния руски народен събор в рамките на събитията „Русия – България: народите помнят”. ”. Събитието се организира съвместно с Международно движение Русофили и Национално движение Русофили в България. Участниците се запознаха с дългогодишната дружба на народите и мисията на руския войник-освободител.

Телемостът беше посветен на победата в Руско-турската война (1877-1878 г.) и освобождението на България и други балкански страни от османско иго. От кратката  историческа  екскурзия  участниците в срещата се запознаха с датата 3 март, нейното значение за народите на България и Русия. Те разговаряха  за необходимостта от противопоставянето на влошаването на отношенията между нашите народи в светлината на съвременните събития.

„Ежегодно провеждаме събитие, свързано с победата в Руско-турската война, която донесе мир и хармония на Балканите. Мисията на руския войник тогава и днес е освобождение. Виждаме каква е ситуацията по света, в България, как нашите западни „партньори“ работят за заличаване от историята на факти, свързани с Русия. Важно е да кажем на децата от Русия и България какво ни обединява. Бих искал да благодаря на ръководството на Артек, което откликна на нашата инициатива за провеждане на това събитие в стените на Артек“, каза Иван Абажер, председател на Съвета на обществената организация  „Регионална българска национално-културна автономия на Република Крим“. “Паисий Хилендарски”.

„Нашата страна има концепция, насочена към обединяване на народите на Русия. Това ни прави силни. А нашето събрание е създадено с указ на президента с цел подобряване на държавната национална политика. Дойдох тук  заедно с българите, защото споделям с тях празника на победата, който те  честват всяка година. Руснаците  и българите  ги свързва история и дългогодишно приятелство“, подчерта Одисей Пипия, регионален ръководител на Общоруската обществено-държавна организация „Асамблея  на народите на Русия“ на Република Крим.

„Сега трябва да осигурим бъдещето си. А нашето бъдеще е само междуетническата  хармония. Това е особено важно тук, в Крим. Опитваме се да направим всичко, за да обединим народите. И за да имаме друго поколение, което също да цени традициите на междуетническото приятелство, трябва да образоваме по-младото поколение сега. Когато човек навлезе  в живота, той трябва да знае, че ближният му, независимо от неговата националност и религиозна принадлежност, е приятел, той никога не е враг. Ако имаме междуетническа хармония, тогава ще имаме мир на тази Земя и ще осигурим съществуването на великата  могъща държава – Русия“, казва Ваган Вермишян, член на Съюза на журналистите на Русия, заслужил журналист на Крим.

Ученици от руската гимназия в Бургас разказаха на жителите на Артек, че 3 март е националният им празник, който се празнува във всяко семейство. Момчетата отбелязаха, че обичат да учат руски, учат го лесно, тъй като българският и руският език имат много общи неща. Българските ученици много биха искали да посетят Артек и да видят мечтания лагер на децата от цял свят.

„Младежите  от България учат в руско училище, искат да общуват с руски деца, които сега са в Артек, и да научат за това място. Аз самият знаех за Артек, когато бях пионер. Тогава много се писа за това, преди 40 години тук идваха деца от България на почивка. Ние сме братски народи, през 1878 г. Русия освободи за нас  страната за нас от османско иго“, отбеляза Асен Асенов, председател на партия „Русофили за Възраждане на Отечеството“ (България).

На свой ред  учениците от Артек поздравиха своите български връстници с Деня на Освобождението на България и разказаха за детския център, акцентите на смяната и как да си вземете билет за Страната на детството. И също така, че „Артек“ за тях е училище за живот, където се учат да бъдат приятели, да се уважават и подкрепят.

„Важно е да уважаваме другите народи и да познаваме тяхната култура. Разказах за Артек и с какво е известен. Мисля, че им беше интересно да научат за това място, тъй като деца от различни страни почиват тук. Но исках да знам за образованието в България, какво общество имат. Това е добра възможност да се опознаем по-добре“, каза Дария Раченкова от  Чеченската  република.

„Днес  узнах за живота на българските деца, от какво се интересуват, с какво се занимават. И той разказа за своите хобита. Много харесвам лингвистиката, обичам да изучавам история, да откривам откъде идват нещата и как са се случили. Ако обменяме опит помежду си, ще се усъвършенстваме, ще се разбираме и уважаваме“, казва Андрей Горячев, Московска област, Калуга.

В края на телеконференцията участниците в срещата изпяха песента „Альоша“. Организаторите на събитието са уверени, че когато момчетата пътуват до всички региони на Руската федерация и общуват със своите приятели, семейство и приятели, те ще разказват за Артек и събитието, в което са станали участници.

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest