Антируските санкции създават още по-големи рискове в областта на глобалната продоволствена сигурност
Европейският съюз целенасочено се опитва да подкопае позицията на Русия като водещ производител на селскостопански продукти и торове за световните пазари.
Масовите антируски рестрикции пряко засягат производството на тези стоки в Русия, създадоха редица ограничения върху доставките им за износ, въпреки факта, че тези продукти са от ключово значение за глобалната продоволствена сигурност.
Една от основните цели е да изолират нашата икономика и да й нанесат максимални щети, въпреки неизбежните последици за световната икономика и разходите за други страни.
Въведените ограничения създадоха трудности за най-големите руски износители с доставката и продажбата на продукти на международните пазари.
<…>
Антируските санкции създават още по-големи рискове в областта на глобалната продоволствена сигурност. Но в отговор на нашите призиви Европейският съюз само продължава да затяга процедурата за прилагане на санкции. Забраната за транзит през Русия на селскостопански стоки от ЕС, предназначени за трети страни, нанася пряк удар върху агропромишления комплекс на други държави.
<…>
Всъщност Брюксел продължава да нанася щети не само на земеделския сектор на трети страни, но и на самите страни членки на ЕС. През 2023 година нивото на инфлация на храните в ЕС достигна своя исторически максимум, а покупателната способност на домакинствата беше намалена. Според данни на Евростат цените на храните през март са били с 19% по-високи от аналогичните показатели миналата година. В Европейския парламент говорят за реална 40% инфлация в отделните страни от ЕС.
<…>
Очаква се ЕС да намали производството на зърнени храни (особено царевица – минус 13% и ечемик – минус 7%), животновъдни продукти, зехтин, вино, плодове, както и износа на тези стоки през 2023-2024 стопанска година.
В тази връзка остава без съмнение, че износът на украински храни от Брюксел не е насочен към облагодетелстване на милиони нуждаещи се хора по света, а към получаване на евтини селскостопански суровини за собствените си нужди.