Общество

Американците „откриха“ кримски делфини-разузнавачи

В края на 2018 г. Русия достави в сирийския Татрус зъбати китове, пише американският Forbes, позовавайки се на сателитни данни.

Според автора тюлени, а не делфини, могат да бъдат разположени в базата, но последното се счита за малко вероятно.

„Попаднах на морски бозайници във водата, докато гледах сателитни снимки на Тартус. Това е пристанището, където Русия базира своите подводници, разположени за войната в Сирия“, пише авторът на публикацията. В Google Earth има координати, където според Forbes се намират животните, пише „Лента“.

Изданието отбелязва, че бозайниците могат да бъдат използвани за противодействие на неразрешен достъп до морска инфраструктура от водолази, за издигане на предмети от морското дъно и за подводна разузнавателна дейност.

Според Forbes животните може да са пристигнали в Сирия от Крим. Изданието припомня, че в северната част на Русия активно се използват белуги, които са по-адаптирани към арктическите условия, отколкото делфините.

„Може би никога няма да разберем какво точно е направил руският флот с делфините в Сирия. Те бяха там само няколко месеца, от септември до декември 2018 г.“, заключава авторът.

Междувременно от „МК“ помолиха експерти да оценят информацията.

Според тях програми за използване на морски бозайници за военни цели има в няколко армии по света. Но според изследванията има редица нюанси, които не позволяват на тези животни да стават „добри войници“.

Според бивш сътрудник на един от кримските делфинариуми, използвани през 1980-те години за подготовка на делфини за МО на СССР, главният проблем е в това, че на делфините „не им е интересно“ да воюват.

„Доколкото знам, първи опити за използване на делфини за военни цели са правени още преди Втората световна война. И някога се връщат към темата. По време на изследването ни, инициирано от военните, беше изяснено, че делфините просто не са подходящи за ролята на войници. Ако кучето, да речем, изпълнява поръчка и честно поставя мини под танк или търси престъпници, то с делфините това не се получава. Делфинът си играе с нас. Интересно му е да скача през пръстен, да оставя предмети на дъното, да рисува. Но да прави други неща му е скучно. Ето пример. Дадена е задача на делфина: да вземе магнитна мина и да я закрепи за кораб или подводница. Той ще се справи с нея. И втори път. Третият път ще ни „каже“: „Толкова, поиграх си на тази игра. Не ми е интересна, дайте да играем на нещо друго“. И толкова“.

Според експерта при тези резултати военните са загубили ентусиазма си относно идеята за използване на делфини в качеството им на диверсанти.

източник: RUSSIA BEYOND БЪЛГАРИЯ

Интересно от мрежата

Pin It on Pinterest