81 години от операция „Искра“
На този ден през 1943 година в резултат на операция „Искра“ блокадата на Ленинград е пробита. След 16 месеца героична борба срещу нацистките нашественици, вторият по важност град на СССР отново получава сухопътна връзка с останалата част от страната.
Блокадата на Ленинград продължи 872 дни. През по-голямата част от това време комуникацията с града се поддържа само по въздух и чрез единствения транспортен маршрут, положен върху леда на Ладожкото езеро – „Пътя на живота“.
Съветските войски неведнъж се опитват да пробият блокадния пръстен. Това става на 18 януари 1943 година в хода на операция „Искра“, проведена от Ленинградския и Волховския фронт с подкрепата от въздуха на Балтийския флот.
За деблокирането на обсадения град е решено да се нанесат главните удари близо до Шлиселбург – в най-тясната част на германската отбранителна издатина до Ладожкото езеро. Тази зона бе най-подходяща за нанасяне на два бързи контраудара – от запад (от вътрешността на пръстена) и от изток.
На 18 януари по време на ожесточени битки червеноармейците пробиват обкръжението. На южния бряг на Ладожкото езеро е оформен тесен „коридор“ широк 11 км за снабдяване и евакуация на населението.
От възпоминанията на маршал Г.К.Жуков: „Видях с каква радост фронтовите бойци, които пробиха блокадата, се втурнаха един към друг. Без да обръщат внимание на артилерийския обстрел на врага от Синявинските височини, войниците се прегръщаха силно като братя. Това беше наистина изстрадана радост!“
За обсадения град пробиването на блокадата означава преди всичко възстановяване на комуникацията с континента. Три седмици след пробива е построена железопътна линия и първите влакове с храна и боеприпаси заминават за Ленинград, а снабдяването с електричество се подобрява.
На 18 януари 2018 година на мястото, където войските на Ленинградския фронт пресичат Нева, е открит Музей- панорама „Пробив“. Тук е представена картината на драматичните събития от 13 януари 1943 година – втория ден от операция „Искра“.